Köpeğinizin Diyetini Değiştirmek İçin İpuçları

16 Şubat 2020
Birçok sebep köpeğinizin diyetini değiştirmenize neden olabilir. Şu anda bunu yapmayı düşünüyorsanız, sizin için yararlı olabilecek bu ipuçlarına mutlaka göz atın!

Bir köpeğin hayatında birkaç aşama vardır, bu sebeple diyetlerini de ona göre değiştirmek gerekir. Ancak, bazen köpeğinizin diyetini değiştirmek, hem bizim hem de onlar için zor olabiliyor. Bu sebeple, bu makalemizde köpeğinizin diyetini nasıl değiştirebileceğinize dair birkaç ipucu vereceğiz!

Bir köpeğin beslenme tarzı

Öğle yemeği muhtemelen bir köpeğin gün içerisinde en çok beklediği anlardan bir tanesidir. Evrimsel bir bakış açısın göre, köpekler diyetlerinde çok fazla değişiklik yapmamıştır. Bunun ana nedeni, sindirim sisteminde bulunan ve beslenme ile ilgili süreçlerde yardımcı olan bir dizi yararlı mikroorganizma barındıran bağırsak florasıdır.

İnsanlara kıyasla, bir köpeğin bağırsak florası değişikliklere daha az adapte olur. Peki, bu köpeklerin hep aynı şeyleri yemeleri gerektiğini mi gösterir? Hem evet hem hayır. Bir köpeğin diyetini değiştirmek, belirli bir şekilde ve belirli bir zamanda yapılmalıdır.

Bir köpeğin alması gereken besin değerleri yaşamı boyunca farklılık gösterir. Bu sebeple, evcil hayvanınıza ne zaman ve ne tür mama vermeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Bir veterinere başvurmak, bu aşamaları daha başarılı bir şekilde aşmanız için gereklidir!

mama yiyen yavru köpek

Yaşa göre köpeğinizin diyetini değiştirmek

İnsanlara benzer şekilde, bir köpeğin diyeti yaş ilerledikçe değişiklik gösterir. Yavru köpekler anne sütü ile ya da özel veterinerin verdiği özel bebek maması ile başlar. Ancak, birkaç haftalık oldukları zaman, yavrular katı mamalara geçerler.

İlk birkaç ay sonrasında, genç bir köpeğin farklı besin alımına ihtiyacı olacaktır: hem protein hem de karbonhidratın olduğu giderek azaltılan enerji alımı. Büyüdükçe, bu “süregelen” diyetleri yaşlı köpekler için uygun olan bir diyete dönüşecektir. Bu tür diyette, lif ve antioksidan içeriği yüksek olan yiyecekler tercih edilecektir.

Bu değişikliklerin düzgün yapıldığından emin olmak için bir veterinere danışmalısınız. Önerecekleri ilk şey muhtemelen, bütün değişikliklerin yavaş yavaş ve azar azar yapılması gerektiğidir. Bu şekilde, hem köpeğin hem de bağırsak florası üzerindeki etkisi daha az olacaktır.mama değişikliği

Beslenme şeklinini değişikliği üzerine ipuçları

Söylediğimiz gibi, dikkate alınması gereken noktalardan bir tanesi, zamanlamadır. Zorlu bir köpek, eğer yavaş yavaş alıştırılmazsa, diyetindeki değişikliğin farkına varacaktır. Bunun sonucunda da, evcil hayvanınızın yiyecek kabı bir hafta boyunca çok az boşalacaktır.

Mama geçişini kolaylaştırmak için mevcut mamasından 7 ila 10 gün süresince ilave etmenizi öneririz. Eski mamasını her gün daha az ve yeni mamasını her gün daha fazla koyabilir, tamamen yeni mamaya geçene kadar da devam edebilirsiniz. Bu kademeli geçiş, gereksiz mide ve beslenme sorunlarından kaçınmanızı sağlayacaktır. 

Çok yaygın ve genellikle işe yarayan bir başka hile ise, mama kabına her iki mamayı da karıştırarak vermektir. Bu şekilde, eğer evcil hayvanınız çok titizse, ikisi arasındaki farkı ayırt etmesi daha da zorlaşacaktır.

Yararlı başka bir ipucu ise, mama kabını tüm gün açıkta bırakmayın. Eğer günün sadece belirli günlerinde mama verirseniz, köpeğiniz yediği mama konusunda daha az seçici olacaktır.

Her durumda, mümkün olan en iyi değişikliği yapmanız için daima veteriner tavsiyesine uyunuz. İyi şanslar diliyoruz!

Suchodolski, J. S. (2011). Intestinal microbiota of dogs and cats: a bigger world than we thought. Veterinary Clinics: Small Animal Practice41(2), 261-272.