Köpeklerin Limon Yememesini Gerektiren Nedenler

Narenciye meyveleri C vitamini içeriğiyle bilinse de limonu evcil hayvanınızdan uzak tutmak en iyisidir. Bir köpeğin limon yemesinin neden tavsiye edilmediğini ve bu durumda ne yapılması gerektiğini öğrenin!
Köpeklerin Limon Yememesini Gerektiren Nedenler
Sebastian Ramirez Ocampo

Yazan ve doğrulayan veteriner ve zooteknisyen Sebastian Ramirez Ocampo.

Son Güncelleme: 25 Ocak, 2024

Köpeklerimizle kurduğumuz yakın ilişki nedeniyle bazı yiyecekleri onlarla paylaşma isteği duymamız normaldir. Ancak bazen sağlıkları üzerinde yaratabilecekleri olumsuz etkileri hesaba katmıyoruz. Bu bakımdan köpekler limon yememelidir çünkü limon, bu tüylü canlılar için toksik olan esansiyel yağlar ve psoralenleri içerir. Tüm detayları aşağıdaki yazımızda öğrenin!

Köpekler neden limon yememeli?

American Kennel Club’a göre limonun bazı bileşenleri köpekler için zehirli olabilir. Amerika’da köpek sağlığı ve refahının geliştirilmesinin yanı sıra soyağacı kayıtlarının tutulmasından da sorumlu olan bu kuruluş, iki zararlı unsurun tespit edilebileceğini belirtiyor:

 • Uçucu yağlar: Bitkinin kuru ağırlığının % 0,1 ila 1’ini oluştururlar. Meyvelere kokuyu veren aromatik maddelerin karışımıdırlar. Bu narenciye meyvesinin perikarpında ve kabuğunda depolanırlar.
 • Psoralenler: Güneş ışığının UV ışınlarıyla temas ettiğinde melanojenik ve sitotoksik bir maddeye (hücrelere karşı toksik) dönüşen fotoaktif bir maddedir.

Köpeklerde limon kabuğu psoralen içerdiğinden dermatolojik sorunlara neden olabilir.

Bir köpek limon yerse ne olur?

Bir köpek biraz limon yerse etkileri değişken olabilir. Gerçekte bu, evcil hayvanınızın tükettiği miktara bağlı olacaktır. Amerikan Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği’nin (ASPCA) uyardığı gibi, köpeklerde limon zehirlenmesinin belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • İshal
 • Kusma
 • Depresyon
 • Dermatit
 • Cildin kızarması

Toksik elementlerin meyvenin tamamında bulunduğu göz önüne alındığında, hem kabuğun hem de posanın tüketilmesi zararlı olabilir. Ayrıca limonun büyüklüğünden dolayı bazı köpekler limonun tamamını tüketebilir ve bu da bağırsak tıkanıklığına neden olabilir.

Köpeğinize limonlu su vermemeniz de önemlidir.

Bunun nedeni, yüksek sitrik asit konsantrasyonlarının kusma ve ishal gibi gastrointestinal problem riskini arttırmasıdır.

Bir kase limonun kokusunu alan bir köpek.
Hem limon kabuğu hem de limon suyu köpekler için zararlıdır. Katkıda bulunanlar: Irene Lankin/iStockphoto.

Köpeğim limon yerse ne yapmalıyım?

Öncelikle evcil hayvanınızın cildine limon suyu bulaştıysa, psoralenlerin güneş ışığıyla aktive olmaması için dışarı çıkmasını engellemelisiniz. Bu, dermisin yaralanma riskini en aza indirecektir.

Bundan sonra etkilerini ev yöntemleriyle ortadan kaldırmaya çalışmak iyi bir fikir değildir. Bunun yerine, eğer evcil hayvanınız önemli miktarda besin tüketmişse, bir veterineri ziyaret etmeniz çok önemlidir. Ancak basit bir yalamanın bir köpekte hastalık oluşması için yeterli olmayacağını vurgulamak önemlidir.

Bu meyveyi başka amaçlar için kullanabilir miyim?

Köpeklerin limon yememesi gerekse de bu meyve köpeklerin tamamen düşmanı değildir. Bazı çalışmalara göre limonun antiparaziter özelliği bulunmaktadır.

Örneğin, Filipinler’deki Cebu Doktorlar Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma , %100 konsantre limon ekstraktının, Ctenocephalides canis piresine karşı, bu ektoparazitlerin kontrolü için kullanılan ticari şampuanlar kadar etkili olduğunu bildirdi.

Bu doğrultuda Parasitology Research dergisindeki bir makale, limonun köpeklerde pire kontrolünde çalışan doğal unsurlardan biri olduğunu belirtiyor. Bu amaçla kullanmak için adımlar aşağıdaki gibidir:

 1. Yaklaşık üç limonu sıkın ve bir litre suyla seyreltin.
 2. Karışımı hayvanın vücudunun her yerine yayın, gözlerine veya ağızlarına bulaştırmamaya dikkat edin.
 3. Yaklaşık 10 dakika kadar etki etmesini bekleyin.
 4. Bol suyla fırçalayıp yıkayın.

İşlem sırasında köpek güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Bu, köpeklerin narenciye yememesi gerektiği anlamına mı geliyor?

Bu meyveler, sitrik asit ve yukarıda belirtilen diğer elementlerin seviyeleri nedeniyle köpekler için pek tavsiye edilmez. Ancak köpeklerin limon yememesi gerekse de onlara mandalina veya portakal vermek mümkündür. Bunu yapmanın koşulları, bunların küçük miktarlarda sunulması ve bir köpeğin diyetinin %10’unu geçmemesidir.

Bir köpeğin vücudunun insanlardan çok farklı olduğunu ve beslenme gereksinimlerinin yüksek oranda meyve ve sebze gerektirmediğini unutmamak önemlidir. Bunlar bir ikram olarak, sıvı alımı kaynağı olarak veya ara sıra onlarla paylaşmak isterseniz verilebilir.

Benzer şekilde, Malezya Uygulamalı Biyoloji Derneği dergisinde yer alan bir araştırma, portakal kabuğu preparatlarının Rhipicephalus sanguinous kenesini kontrol etmedeki etkinliğini bildirmektedir.

Her durumda, köpeklere yalnızca posa verilmelidir, çünkü sindirim sistemleri turunçgillerin kabuklarını, saplarını veya çekirdeklerini çok iyi sindiremez.

Öte yandan çilek, elma veya armut, evcil hayvanlar için C vitamini ve antioksidan kaynağı olarak daha iyi bir seçim olabilir. Sadece çekirdeklerini çıkarmaya dikkat edin ve aşırıya kaçmayın.

Mandalina dilimleri yiyen bir köpek.
Köpekler ara sıra mandalina yiyebilir. Kredi bilgileri: Merrimon/iStockphoto.

Köpekler için başka hangi yiyecekler önerilmez?

Limon, köpekler için kesinlikle yasak olan yiyeceklerin uzun bir listesinin yalnızca bir tanesidir. Aslında Frontiers in Veterinary Science dergisindeki bir yayında bunlardan bazıları açıkça belirtiliyor:

 • Soğan, sarımsak, pırasa ve frenk soğanı: Allium spp cinsine ait olan bu bitkiler, organosülfoksitler olarak bilinen toksikolojik bileşiklere sahiptir. Köpekler tüketildiğinde oksidatif hemolizden (kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesi) muzdarip olabilir.
 • Üzüm, kuru üzüm ve kuş üzümü: Köpeklerde toksisite süreçleri bilinmese de ciddi böbrek yetmezliğine neden olduklarına dair kanıtlar vardır. Küçük miktarlarda bile böbreklerde geri dönüşü olmayan hasara neden olurlar.
 • Macadamia: Sadece 20 gram tüketimi küçük bir köpekte depresyon, kusma, ataksi, titreme, karın ağrısı gibi semptomların gelişmesi için yeterlidir.
 • Metilksantinler: Kahve, çay, guarana içecekleri veya çikolata gibi farklı gıdalarda bulunan bu alkaloid grubu, merkezi sinir sisteminde kalp atış hızının artması gibi değişikliklere neden olur.

Köpeğinizin ne yediğine dikkat ettiğinizden emin olun

Sizin de gözlemlediğiniz gibi köpeklerin limon yememesinin birkaç nedeni vardır. Tatlarının köpeklerin damak tadına hiç de hoş gelmemesinin yanı sıra, besinsel katkıları da olabilecek zararlılıklarına kıyasla minimum düzeydedir.

Bunun yerine elma veya armut gibi daha güvenli meyveleri tercih edebilirsiniz. Ancak elinizde kullanmadığınız limon varsa, köpeğinizde pire olması durumunda limon suyunu pire kovucu olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, rahatsızlıklardan kaçınmak için köpeğinizin limon yemediğinden emin olmak sizin görevinizdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.