Bitkisel Süt: Süt Ürünlerine Harika Bir Alternatif

Giderek daha fazla insan bitki bazlı sütleri tercih ediyor. Fakat bitkisel sütün geleneksel inek sütüne göre ne gibi yararları var? Öğrenmek için bu makaleyi okuyun!
Bitkisel Süt: Süt Ürünlerine Harika Bir Alternatif

Son Güncelleme: 26 Nisan, 2019

Alerji, laktoza karşı hassasiyet ya da etik nedenlerden ötürü, gittikçe daha fazla sayıda insan süt ürünlerine bir alternatif olarak bitkisel süt satın alıyor. Bugün size farklı bitkisel sütlerden ve bunların sağlığa yararlarından bahsedeceğiz. Okumaya devam edin!

Süt ürünlerine alternatif olarak 4 bitkisel süt

1. Soya sütü

Soya sütü temel olarak soya özü ve suyun bir kombinasyonudur. Soyadaki amino asitler sindirimi çok kolaylaştırır, bu nedenle hassas mideleri olan insanlar için mükemmel bir seçimdir. Hatta soya sütünü şekersiz, vanilyalı, Hindistan cevizli ve çikolatalı da alabilirsiniz.

Soya sütü aynı zamanda en besleyici bitkisel sütlerden biridir. Lesitin (arteriosklerozun önlenmesine yardımcı olur), B vitaminleri, kalsiyum ve fosfor içerir. İçindeki protein ayrıca kalsiyumun kemiklerinize ulaşmasına yardımcı olur, bu osteoporozun önlenmesinde büyük bir rol oynar.

2. Bitkisel süt: Yumuşak, kaymak kıvamında badem sütü

bir bardak badem sütü ve bademler

Badem sütü, süt ürünleri için bitki temelli bir başka harika alternatiftir. Bu bitkisel süt badem, su ve genellikle bir çeşit tatlandırıcıdan yapılır. Ayrıca günlük E vitamini değerinizin neredeyse yarısını badem sütünden elde etmeniz mümkündür.

Bunun yanı sıra, ortalama %2 yağ içeren bir bardak sütten 1/3 daha az kaloriye sahiptir. Badem sütünün tek dezavantajı protein bakımından düşük olmasıdır. Bu konuda hem soya sütü hem de inek sütü, badem sütünü geçmeyi başarmıştır.

3. Pirinç sütü

Pirinç sütü için ihtiyacınız olan tek şey haşlanmış pirinç, kahverengi pirinç maltı ve nişastadır. Özellikle alerjisi olan kişiler için pirinç sütü daha iyi bir alternatiftir, çünkü içinde soya, fındık ya da glüten yoktur.

Soya ve inek sütüne kıyasla, pirinç sütü karbonhidrat bakımından yüksek, kalsiyum ve protein bakımından düşüktür. Ayrıca, özellikle yemek pişirirken kullanmak için iyi bir süt ürünü alternatifi değildir; çünkü çok suludur.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Evde Yapabileceğiniz Köpek Dondurması

4. Hindistan cevizi sütü çok popüler hale geliyor

Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü, dokusundan dolayı süte en çok benzeyen bitkisel süttür. Tadı da, tatlıların yapımında kullanmak için harikadır. Bunun yanı sıra, soya ya da glüten içermez ve çok fazla potasyum içerir.

Hindistan cevizi sütünün kalorisi yüksektir (diyet yapıyorsanız, Hindistan cevizi sütü iyi bir seçim değildir). Ancak aynı zamanda inek sütü kadar besleyici değildir.

Bir bardak Hindistan cevizi sütü 1 gram protein ve 100 mg kalsiyum içerir. Öte yandan bir bardak süt 8 gram protein ve 300 mg kalsiyum içerir. Bitkisel süt ile ilgili tüm bu anlattıklarımızı daha önce biliyor muydunuz? Belki de bu yazı sadece bitkisel sütlerden birine geçiş yapmak için ihtiyacınız olan motivasyon olmuştur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.