Triop Bakımı ve Gelişimleri İçin Anahtarlar

Triops talepkar olmayan hayvanlardır. Ancak, dikkate alınması gereken belirli özel gereksinimlere sahiptirler.
Triop Bakımı ve Gelişimleri İçin Anahtarlar
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Triops, Branchiopoda sınıfına ait bir hayvan cinsidir. Burada, gerçekten tarih öncesi olan varlıklar hakkında konuşuyoruz. Aslında, Triasik dönemde – yaklaşık 220 milyon yıl önce – ortaya çıkmışlardır ve günümüze ulaşmayı başarmışlardır. Triop bakımı nispeten basittir, ancak eğer zaman içerisinde hayatta kalmalarını istiyorsanız, bazı tavsiyelere ihtiyacınız olacaktır.

Tarihsel olarak, insanlar triopları yumurta olarak satın almıştır, bu hayvanlar küçük bir tankta yumurtadan çıkmıştır ve bir ya da iki ay sonra tüm hayvanlar ölmüştür. Bir triopun yaşam döngüsünün kısa olduğu doğru olsa da, aşağıdaki talimatları takip ederseniz çok daha uzun süren bir triop akvaryum oluşturabilirsiniz.

Triop Yetiştirmeden Önce Dikkate Alınması Gerekenler

Şu anda yedi farklı triop türü vardır ve hepsi uygun evcil hayvanlardır. Bununla birlikte, triop yumurtalarınızı satın aldığınızda, onların tutsak yetiştiricilikten geldiklerinden ve doğal ortamlarından çıkarılmadıklarından emin olmalısınız. Triops australiensis gibi bazı triop türleri, tehdit altındadır.

Trioplar her zaman özel mağazalardan ya da internet üzerindeki perakendecilerden satın alınması gereken yumurtalardan üretilir. Genellikle yaklaşık 20 yumurta, triop yiyeceği ve yetiştirme talimatlarını içeren kitler halinde satılırlar.

Diğer kitler ayrıca bir akvaryum ve çeşitli aksesuarlar ile birlikte gelir. Ne yazık ki, çoğu durumda bu hayvanlarla birlikte gelen eşyalar çok yetersizdir. Bu nedenle, evcil hayvanlarınızı doğallaştırabileceğiniz ve hatta yumurta bıraktırabileceğiniz kendi triop akvaryumunuzu oluşturmak en iyisidir.

Bir triop.

Triopların Bir Akvaryumda Bakımı

Trioplar minnettar evcil hayvanlardır, çünkü çok az özen ile parlak bir akvaryum elde edersiniz. Buna ek olarak, bu hayvanların üremesi, yumurtadan yetişkinliğe kadar tüm yaşam döngülerini gözlemlemenizi de sağlar.

Yaşam beklentileri kısadır, daha büyük bir boyuta ulaşan türlerde en fazla dört aydır. Triops cancriformis bireyleri yaklaşık 10 cm uzunluğa ulaşabilir ve ölmeden önce mümkün olduğu kadar çok yavru bırakır. Aşağıda, bir triop akvaryumunun nasıl kurulacağını ve triopların bakımının neleri gerektirdiğini size anlatacağız.

Triop Akvaryumu ve Dekorasyonu

Bazı öğretmenler trioplarını herhangi bir dekorasyon, alt tabaka ya da su değişkenlerinin kontrolü olmadan standart bir tankta tutmayı seçerler. Fikir hayvanın yaşam döngüsünü yalnızca bir kez görmek ise bu sorun değildir. Ancak onları bir süre evcil hayvan olarak tutmak ve hayvanların sağlıklı olmalarını istiyorsanız, daha fazla cihaza ihtiyacınız olacaktır.

Tankın minimum kapasitesi dört litre olmalıdır, çünkü trioplar yetişkinliğe ulaştıklarında, optimum nüfus yoğunluğu her litre su için bir trioptur. Su, musluktan gelebilir, ancak bu hayvanlar için toksik olduklarından dolayı, klor ve kloraminleri ortadan kaldırmak için suyun önceden arıtılması gerekir.

Trioplar için ideal alt tabaka kaba kumdur. Yetişkinlik aşamasına geldiklerinde yumurtalarını yerleştirecekleri yer burasıdır, bu bir aylık olmalarından önce olan bir şeydir. Bu alt tabakanın derinliği yaklaşık 6.3 mm olmalıdır.

Aynı zamanda akvaryumun içine doğal bitki ve kayalar da yerleştirebilirsiniz. Hayvanların zehirlenmemesi için bunları özel kurumlardan aldığınızdan emin olun. Bu dekoratif nesnelerin hiçbiri gerekli değildir, ancak tanka güzel bir görünüm kazandıracaklardır.

Daha sonra göreceğimiz gibi, triop yumurtaları damıtılmış suda kuluçkadan çıkar. Bununla birlikte, 10 gün sonra daha mineralize bir su türüne geçmeleri gerekir. Bu, ortam özelliklerinde değişiklikler üretecektir, ki bunların da kontrol edilmesi gerekir.

Akvaryumun Fizikokimyasal Faktörleri

Triopları tankta tutmak yaklaşık 25ºC’lik sabit bir sıcaklık gerektirir, çünkü eğer bu değer çok fazla değişirse trioplar ölür. Bu nedenle, bir su ısıtıcınız ve onu kontrol etmek için bir termometreniz olduğundan emin olun.

Akvaryumdaki triopların bakımı ve gelişimi için bir başka önemli faktör pH’dır. Bu, akvaryumun içinde yaşayan türlere göre değişecektir. Bazı triop türleri yalnızca çok alkali suda yaşarken, diğerleri asidik bir ortamı tercih eder. Bununla birlikte, optimum pH aralığı genellikle yedi ile dokuz arasındadır.

Son olarak, trioplu suda asla eksik olmaması gereken iki unsur vardır: oksijen ve kalsiyum. Hayvanların düzgün bir şekilde gelişmesi için suyun iyi oksijenlenmiş olması gerekir. Bir gaz verici kullanmak bunu başarmanın iyi bir yoludur.

Kalsiyum ile ilgili olarak, bu hayvanlar, art arda deri değiştirme süreçlerini gerçekleştirmek için kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, düzenli olarak kalsiyum tabletleri kullanmak en iyisidir – bunları su sporları mağazalarından satın alabilirsiniz.

Son olarak, hayvanların sindirim aktivitesi nedeniyle suda amonyak ve diğer toksik maddelerin birikmesini önleyeceği için akvaryuma bir filtre yerleştirmek önemlidir.

Kuluçkadan Çıkma Sırasında Triop Bakımı

Triop yumurtaları, doğrudan bir şekilde hayatlarının geri kalanını geçirecekleri akvaryumda kuluçkadan çıkmamalıdır. İdeal olarak, kuluçkadan çıkmayı yaklaşık iki santimetre derinliğinde ve içinde daima damıtılmış su bulunan bir tabakta planlamalısınız.

Yumurtaları suya eklemeden önce suyun 25ºC’de olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, tabağa eklemeden önce oksijenli olması için suyu sallamanız gerekir. Bundan sonra, yaklaşık 20 yumurta ekleyin ve trioplar 24 saat içinde yumurtadan çıkacaklardır.

Triop kitleri genellikle gelişimin ilk aşamaları için yiyecek sağlar. Talimatları izlemeniz gerekecektir, ancak en iyisi larvaları fazla beslememektir, çünkü kapta yosun ve bakteriler büyüyebilir ve evcil hayvanlarınızı öldürebilir.

Trioplar yetişkin olduklarında, neredeyse her şeyi yiyeceklerdir. Bu nedenle, temel besin olarak pul balık yemi ya da hatta – su piresi gibi – canlı yiyecekleri bile kullanabilirsiniz.

Sekiz ila on gün sonra, triopları yaşam döngülerinin geri kalanında yaşayacakları son tanka yerleştirebilirsiniz. Bu, bir şoktan kaçınmak için aşamalı olarak yapılmalıdır. En iyisi, tanktan tabağa yavaş yavaş su eklemek ve karıştırmaktır. Ek olarak, her iki su da aynı sıcaklıkta olmalıdır.

Üreme Sırasında Triopların Bakımı

Birkaç kez söylediğimiz gibi, triopların kısa ama çok dolu bir ömrü vardır. Tankınızın trioplarınızı normal yaşam döngüsünden daha uzun bir süre boyunca tutmasını istiyorsanız, birkaç ayda bir yumurtaları kuluçkadan çıkarmanız gerekecektir.

Dişiler yetişkinliğe ulaştıklarında yumurtlamaya başlayacaklardır. Bu hayvanların hem eşeyli hem de eşeysiz üremeleri vardır, bu nedenle erkekler her zaman gerekli değildir. Bu bol miktarda üreme stratejisi varlığı triop popülasyonlarının çok hızlı büyümesini sağlar.

Dişiler yumurtalarını bırakır bırakmaz onları alt tabakadan çıkarabilirsiniz. Yumurtaların kuluçkadan çıkması için bir kuruma sürecinden geçmeleri gerekir. Bu nedenle, bir sonraki neslin yumurtadan çıkarılmasına yeniden başlamadan önce tamamen kurumalarına izin vermelisiniz.

Çiftleşme sürecinde olan bir triop çifti.

Evcil hayvan olarak trioplara sahip olmak çok basittir. Ancak, onların yaşayan varlıklar olduklarını ve çocuklar için iyi evcil hayvanlar olarak görülmelerine rağmen, kesinlikle zorlu gereksinimleri olduğunu unutmamalısınız. Bebekler bu hayvanların büyümesini ve gelişmesini izlemekten zevk alabilir, ancak onlara bakanlar yetişkinler olmalıdır. İlginizi çekebilir ...

Bir Akvaryumun pH Değerinin Önemi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bir Akvaryumun pH Değerinin Önemi

Akvaryumunuzu uygun şekilde korumanız için birçok farklı faktörü hesaba katmanız gerekir. Bir akvaryumun pH değerinin önemine daha yakından bakalım...  • Boix, D., Sala, J., & Moreno-Amich, R. (2002). Population dynamics of Triops cancriformis (Crustacea: Branchiopoda: Notostraca) of the Espolla temporary pond in the northeastern Iberian peninsula. Hydrobiologia, 486(1), 175-183.
  • Sean B. (2020). Triops Aquarium Care: Hatching, Tank Setup & Diet. The aquarium adviser. Disponible en: https://theaquariumadviser.com/triops-care-hatching-feed-preparing-the-tank/#How_to_Feed_Your_Triops_and_Watch_Them_Grow
  • Seaman, M. T., Kok, D. J., Von Schlichting, B. J., & Kruger, A. J. (1991). Natural growth and reproduction in Triops granarius (Lucas)(Crustacea: Notostraca). In Studies on Large Branchiopod Biology and Aquaculture (pp. 87-94). Springer, Dordrecht.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.