Atınızı Neyle Beslemelisiniz?

Atların düzgün bir şekilde gelişebilmeleri, mutlu ve sağlıklı olabilmeleri için doğru besinleri almaları gerekir. Bu yazıda, atınız için doğru beslenmeyi seçme konusunda bilmeniz gerekenleri anlatacağız.
Atınızı Neyle Beslemelisiniz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Atınızı beslerken, en iyi şekilde gelişmek için gerekli tüm besinleri aldıklarından emin olmanız gerekir. Atınızı sağlıklı tutmanın çok önemli bir parçası beslenmesidir.

Bir işten daha fazlası

Atlar, finansal bir yatırımdan çok daha fazlasıdır. Çocukların fiziksel ve entelektüel gelişimi için çok faydalı olabileceği ve ayrıca insanların motor problemlerinden ve sinir hasarlarından kurtulmalarına yardımcı olabileceği kabul edilmektedir.

Ancak, bütün hayvanlarda olduğu gibi, sadece sağlıklı olduklarında performans gösterebilirler. Bu, atınızı beslemenin, birlikte yapılacak aktiviteler sağlamanın yanı sıra, arkadaşlıklarından keyif alabilmenin hayati bir parçası olduğu anlamına gelir.

ahırda atlar

Sağlıklı, iyi beslenmiş bir at nasıl tanınır?

Sağlıklı bir at, temel özelliklerinden anlaşılabilir: uzun, dikkat çekici bir yele, uzun, güçlü bacaklar ve iyi gelişmiş kaslara sahip sağlam bir vücut ile parlak, şık bir post.

Sosyal hayvanlardır ve bir isme ihtiyaçları vardır ve ayrıca bilinmeyen yerler, insanlar veya hayvanlarla uğraşırken dikkatli olmalarına rağmen meraklıdırlar. Duyuları keskinleşmiştir ve etraflarında olup bitenlere karşı çok dikkatlidirler. Mükemmel bir işitmeleri vardır ve kulakları ilgilerini çeken herhangi bir sese odaklanmak için hareket eder.

Ne yazık ki, ihmal, istismar veya sömürü nedeniyle atları kötü koşullarda görmek hala mümkün. Donuk saçlı, çok ince, korkmuş atlar, beslenme yetersizliği belirtileri gösterme eğilimindedir.

Şu anda isimsiz bir ihbarda bulunmak mümkün ve bir hayvanı fiziksel veya duygusal olarak istismar eden herkes hakkında dava açılabilir.

Atınızı neyle beslemeli?

“Ne yersek oyuz.” Bu altın kural atlar için de geçerlidir.

Her hayvan türünün kendi beslenme ihtiyaçları vardır ve belirli bir diyet gerektirir. Her şey vücudunuzu sağlıklı tutmak için doğru besinleri sağlamakla ilgilidir.

Ancak, atınız için bir diyet seçmek göründüğünden daha karmaşık olabilir. Piyasada birçok farklı ürün mevcuttur ve fiyat veya marka adı her zaman kalite garantisi değildir. Ayrıca farklı besinlerin oranlarını da göz önünde bulundurmalısınız ve bu her hayvana göre değişir.

Sonuç olarak, özellikle atınızın diyetinde herhangi bir radikal değişiklik yapmadan önce, profesyonel yardım almak ve düzenli olarak veterinerinize danışmak her zaman iyi bir fikirdir.

Atınızı beslerken başarı için dört önemli ipucu

1. Önce su

Memelilerin sağlıklı kalabilmeleri için susuz kalmaları gerekir. Yaz aylarında, tarlalarda sıcaklıklar önemli ölçüde yükseldiğinde, çok su içmeleri gerekir.

Bu nedenle, atınızın her zaman taze ve temiz suya sahip olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Serin kalması için sularını güneşten uzak tutun.

2. Yapısal karbonhidratlar

Yapısal karbonhidratlar bir atın ana enerji kaynağıdır. Hayvanları otlattıkları için sindirim sistemlerinin düzgün çalışması için bunların çoğuna ihtiyacı vardır.

Tarlada yetiştirilen bir at genellikle günde yaklaşık 12 saat otlar. Bu, her gün 5 ila 8 kg ot ve saman tüketebilecekleri anlamına gelir. Ayrıca, doğal otlatmadaki azalmayı telafi etmek için atınızın yeterli yemi olduğundan emin olmanız gerekir.

Atınıza günlük vücut ağırlığının yaklaşık %1 ila %2’sini saman olarak sunmalısınız. Mantar ve bakterilerin yayılmasını önlemek için saman tedariklerini sürdürdüğünüzden emin olun.

3. Yapısal olmayan karbonhidratlar

Geleneksel olarak atlar yulaf, mısır veya arpa gibi tahıllarla beslenmiştir. Ancak gerçekte, bu zaruri olmayan karbonhidratlar atınıza az miktarda verilmelidir. Aksi takdirde gaza ve mide rahatsızlığına neden olabilirler.

ata sarılan kadın

4. Doğal diyet takviyeleri

Atınızın diyeti ayrıca yağlar, proteinler, vitaminler ve minerallerle güçlendirilmelidir. En iyi fikir, zenginleştirilmiş bir at yemi tercih etmektir. Veterineriniz, atınıza ne kadar vermeniz gerektiğini size söyleyebilecek ve doğru mamayı değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Atınızı beslerken çok dikkat etmek, sorumlu bir sahip olmanın ve mutlu, sağlıklı bir atın arkadaşlığından zevk almanın önemli bir parçasıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.