Hachiko'nun İzinden Giden 4 Köpek

Bugün anlatacağımız hikayeler ölümlerinden sonra bile sahiplerine sadık kalan ve hayatlarını feda eden köpekler ile ilgilidir. 
Hachiko'nun İzinden Giden 4 Köpek

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2019

Hachiko; sadakatin, sevginin ve sonsuz fedakarlığın bir sembolu olarak kalplerimizde yer almaya devam edecek. Hikayesi o kadar etkileyiciydi ki filmlere konu oldu. Bu makalemizde, Hachiko’nun izinden giden diğer köpeklerden bahsedeceğiz.

Hachiko’nun İnanılmaz Hikayesi

Hachiko, ailesi ile birlikte yaşayan ve herkes tarafından sevilen mutlu bir köpekti. Ancak sahibi ile arasındaki bağ çok daha özeldi. Yavruyken bile sahibi, yürüyüşlere çıktıkları ve oyunlar oynadıkları zamanlarda ona sevildiğini hissettirmiştir.

Sahibi işe giderken her gün onunla birlikte tren istasyonuna giderdi. Hachiko’nun rutini yıllarca değişmedi: Sahibiyle birlikte her sabah tren istasyonuna gider ve tek başına eve geri dönerdi.

Ancak birgün Hachiko’nun başına asla yaşamak istemeyeceği bir şey geldi: Sahibini istasyonda saatlerce bekledi ama sahibi hiç gelmedi; iş yerinde kalp krizi geçirip ölmüştü. Hachiko, sahibinin her zamanki gibi trenden neden inmediğini bir türlü anlayamadı.

ağzında tasma ile bekleyen köpek

Bu yüzden, Hachiko her gün tren istasyonuna giderek sahibini beklemeye karar verdi. Gece gündüz demeden beklemesine ve ailesinin onu eve götürmeye çalışmasına rağmen inatla direndi.

10 yıl boyunca aynı noktada durdu ve bekledi. Yolcular ve yoldan geçenler mama ve suyunu vermekle kalmadı üşümesin diye battaniye bile verdiler.

Bu olay sonsuz sadakatin bir örneğiydi. Hachiko öldüğü zaman, bu olay istasyondaki insanların üzerinde büyük bir etki bıraktığı için, Tokyo’daki Shibuya istasyonuna Hachiko’nun bir heykelini diktirdiler.

Hachiko’nun izinden giden köpekler

Bazılarının ismini biliyoruz bazılarınınkini bilmiyoruz ancak hepsinin ortak bir noktası var: Çoğu insandan daha iyi olan sadakat ve sevgileri. İşte, Hachiko’nun izinden giden bazı köpekler:

Hachiko'nun izinden giden köpek
  • Meksika’nın Pueblo eyaletinde yaşayan Jacinto ve ailesi, büyük bir depreme yakalandılar. Maalesef, bu depremde sahibi hayatını kaybetti ancak Jacinto, sahibi bulunmadığı sürece enkazı terk etmek istemedi. Bütün enkaz temizlenip yerine yenisi dikilmesine rağmen, Jacinto her gün sahibini görme umuduyla o yere gitmeye devam ediyor.
  • Meksika’nın Monterrey eyaletindeki bir hastanenin bekleme salonunda, husky ırkı bir köpek bekliyordu. Günlerce odada tek başına aç ve susuz bir şekilde bekledi. Sahibi başka bir hastaneye transfer edildikten sonra bile, sanki Husky’e haber vermeyi unutmuşlar gibi, hayvan sahibinin geri dönmesini beklemekten asla vazgeçmedi.
  • Başka bir köpek ise, tam 14 gün boyunca ölen sahibinin geri dönmesini umut ederek hastane kapısında beklemiştir. Köpek, sahibini en son gördüğü yerde hayatını kaybetmiştir.
  • Captain isimli başka bir köpek ise, sahibinin mezarının başında on yıl boyunca beklemiştir. 16 yaşında yaşlı ve hasta olduğu zamanlarda bile mezarı terk etmemiş ve arkadaşını görme umudunu kaybetmemiştir. Ancak, bu dileği hiçbir zaman gerçekleşmemiştir.

Hachiko’nun izinden giden bu köpeklerin hikayeleri içimize dokunmaktadır. Fedakarlığın, sevginin ve sadakatin güzel örneği olan bu hikayelerin insanlara da bulaşacağını umut ediyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.