Paleoekoloji Nedir?

Paleoekoloji, Dünya ekosistemlerinin geçmişte nasıl olduğunu keşfetmemize ve evrimleri hakkında bir fikir edinmemize izin verir. Geçmişi bilmek, en azından bir dereceye kadar geleceği tahmin etmek için gereklidir.
Paleoekoloji Nedir?
Miguel Mata Gallego

Yazan ve doğrulayan biyolog Miguel Mata Gallego.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Paleoekoloji, geçmişin ekolojisini keşfetmeye adanmış bilimdir. Bu nedenle görevi, yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca yıl önce Dünya’da yaşayan hayvanların ve bitkilerin ortamlarını ve trofik ilişkilerini tanımlamaktır.

Binlerce yıl önce belirli bir yerdeki bitki örtüsünün neye benzediğini nasıl öğrenebiliriz? Bu disiplin geçmişin gizemlerini çözmek için hangi araçları kullanıyor? Bu makalede size tüm bunları ve çok daha fazlasını anlatacağız.

Göllerde saklı sırlar

Paleoekoloji dünyasını keşfetmeye başlamak için, okuyucunun hayal gücünün çılgınca hareket etmesine ve zihinsel olarak kendini küçük bir gölün kıyısında görmesine izin vermesini öneriyoruz.

Birkaç genç çam ağacıyla çevrili, turkuaz suları olan güzel bir göl hayal edebiliriz. Ya da tercih edersek, rüzgarda sallanan dalları olan yüz yıllık meşe ağaçlarıyla çevrili koyu, derin bir İskoç gölü düşünebiliriz.

Hangi su kütlesi akla gelirse gelsin, hepsinin ortak bir yanı vardır. Öyle görünmese bile, alt kısımlarında ekolojistler için değerli bilgiler depolarlar.

Yıllar içinde, durgun su kütlelerini çevreleyen bitki örtüsü tarafından salgılanan polen – göller, rezervuarlar ve küçük göletler – suya ve ardından göllerin dibine düşüyor. Bu polen tortularda birikir ve yıllar geçtikçe göllerin dibinde giderek kalınlaşan bir tabaka oluşturur.

Palinoloji, geçmişin bitki örtüsüne bir bakış

Gelişmiş sondaj teknikleri sayesinde, ekolojistler çökeltilerden çekirdek çıkarırlar. Bu işlem, buzullardan veya kutuplardan buz çekirdeklerinin çıkarılmasına benzer. Bu çekirdekler çıkarıldıktan sonra, uzak geçmişte gölü çevreleyen bitki örtüsünden fosilleşmiş polen içerir.

Bu nedenle, palinoloji veya fosilleşmiş polen analizi, araştırmacılar için son derece faydalıdır. Bu, bitki örtüsünün belirli bir yerdeki evrimini bilmelerini sağlar. Böylece bilim insanları, bu ekosistemlerdeki bitkilerin geçmişini sanki bir pencereden bakar gibi görebiliyorlar.

palinoloji
Palinoloji çalışmasında gözlemlenen polen türlerine bir örnek.

Paleontoloji: hayvan fosillerinin incelenmesi

Tahmin edebileceğimiz gibi, palinoloji, ekosistemlerin geçmişten kalan durumunu keşfetmek için sahip olduğumuz en kullanışlı, modern ve en ucuz araçlardan biridir.

Var olan bitkileri bilerek, tüm besin zincirini kaplayana kadar hangi otçul hayvanların onları yediğini anlayabiliriz. Bununla birlikte, paleoekoloji ilk adımlarını hayvan fosillerinin incelenmesi ile atmıştır.

Fosillerin incelenmesi – veya paleontoloji – milyonlarca yıl önce organizmaların neye benzediğini bilmemizi sağlar. Fosilleşme süreci sayesinde bazı hayvanların kalıntıları, yer kabuğunu oluşturan katmanlardaki kayalar halinde zamanla korunmuştur.

Fosillerin incelenmesi, hayvanların bugüne kadarki evrimini keşfetmemizi sağlar. Bize insan olarak geçmişimizi gösteren fosiller için durum budur. Australopithecus, Atapuerca arkeolojik alanı ve Neandertal insanı, geçmişimize ışık tutan fosil örnekleridir.

Soyu tükenmiş hayvan fosilleri ve paleoekoloji

Muhtemelen hayvan fosil kayıtları ile ilgili en şaşırtıcı şey, artık aramızda yaşamayan tüm türlerin veya taksonomik hayvan gruplarının keşfidir.

Örneğin, en iyi bilinen durum dinozorlar vakasıdır. Bu “korkunç kertenkeleler” 65 ila 250 milyon yıl önce Dünya’ya egemen oldu. Bilim insanları, ortadan kaybolmalarının bir göktaşının Dünya üzerindeki etkisinden kaynaklandığına ve kuşları şu anda hayatta kalan tek grup olarak bıraktığına inanıyor.

Paleontologlar, dinozor fosillerini çok detaylı bir şekilde analiz edebildiler. Yaşam tarzları hakkında çok ilginç sonuçlara ulaştılar.

Ayrıca bu konuda var olan en merak edilen çalışmalardan biri de fosilleşmiş kafataslarının analizidir. Dinozorların beyin kapasitesi hakkında birçok bilgi sağlar. Örneğin, bugün Velociraptor’un son derece zeki bir hayvan olduğunu biliyoruz.

Dinozor fosilleri toplumda en çok bilinen örnektir. Bununla birlikte, nesli tükenmiş sayısız hayvan grubu var ve onları yalnızca fosilleşmiş kalıntılar sayesinde biliyoruz.

Burgess Shale, paleoekoloji için eşsiz bir yer

Burgess Shale, Kambriyen organizmalarının paleoekolojisini incelemek için muhtemelen dünyadaki en iyi yerdir. Canadian Rockies’in kalbinde yer alan bu sitede, muhteşem çeşitlilikte binlerce organizma fosili bulabiliriz.

Burayı benzersiz kılan, Kambriyen döneminden binlerce deniz hayvanını – trilobitleri, yumuşakçaları, eklembacaklıları ve diğer ata omurgasızlarını – hala hayattayken hapseden bir kil çığı nedeniyle oluşmasıdır. Bu nedenle, ekolojilerinin yeniden inşası kolaylaşır.

Böylece paleoekologlar, başka türlü bulunamayacak binlerce fosili inceleyebilirler. Dikenlerle kaplı inanılmaz gövdesi nedeniyle adını alan bir Onychophora olan Hallucigenia örneği meşhurdur.

hayvan fosili

Sonuç olarak, paleoekolojinin, fosilleşmiş polen veya kayada korunmuş hayvan fosillerinin incelenmesi yoluyla, geçmişin inanılmaz hassas ortamları ve ekosistemleriyle yeniden inşa etmemize nasıl olanak tanıdığını görebiliriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hilton, A. (2014). Phylogeny of Hallucigenia.

  • Morris, S. C., & Whittington, H. B. (1979). The animals of the Burgess Shale. Scientific American241(1), 122-135.

  • Zapata, M. R., García, M. G., Valiño, M. D., Rodríguez, A. V., Vegas, J., & Pérez-González, A. (2002). Clima y vegetación durante el Tardiglaciar y el Holoceno en la Sierra de Neila (Sistema Ibérico Noroccidental). Cuaternario y Geomorfología16(1-4), 9-20.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.