Logo image
Logo image

Dünyanın İlk Hayvanı Keşfedildi

2 dakika
Dünyanın ilk hayvanı olan Dickinsonia, en az 635 milyon yıl önce başlayan tarihi bir döneme aittir.
Dünyanın İlk Hayvanı Keşfedildi
Son Güncelleme: 10 Ekim, 2022

Dünyanın ilk hayvanını keşfetmek bilim insanlarının her zaman ilgisini çekmiştir, ancak hangi fosil kalıntılarının soyu tükenmiş hayvanlara ait olduğunu ve hangilerinin olmadığını kanıtlamak genellikle zordur. Ancak bu, uzmanların dünyanın ilk hayvanını ilan etmesini engellemedi: Dickinsonia.

Dickinsonia, dünyanın ilk hayvanı

Dickinsonia, 635 milyon yıl önce başlayan Ediacaran dönemine karşılık gelen yaratıklardan biridir. Son derece nadir bulunan fosiller, Dickinsonia’yı da ekleyebileceğimiz bu dönemden gelmektedir.

Bu canlıların görünümü göz önüne alındığında, onları sınıflandırmak zordur. Birçok hayvanın sahip olduğu uzuvlar, kemikler veya diğer özelliklerden yoksun olan Dickinsonia gibi birçok fosil, sonunda mantar veya liken olarak sınıflandırılır.

Dickinsonia, bir tür mercan, solucan veya denizanası olarak bile tanımlanmıştır. Şimdiye kadar bir grup bilim insanı bu varlığın kimliğini keşfetti.

Some figure

Dünyanın ilk hayvanı olduğunu nereden biliyoruz?

Dünyanın ilk hayvanını diğer bulgulardan ayıran bir şey var: Bu fosil, sadece hayvanlarda bulunan ve 542 milyon yıllık tarihiyle Dickinsonia’yı en yaşlı hayvan yapan kolesterol molekülünü içeriyor.

Kolesterolün varlığı, bu hayvanın kimliği hakkında şüphe uyandırmaz, aksine onları garanti eder. Kolesterolün varlığı Dickinsonia’yı şüphesiz dünyanın ilk hayvanı yapıyor. Daha doğrusu, dünyada bildiğimiz ilk hayvan, çünkü henüz pek çok tür keşfedilmedi.

Gerçek şu ki, Dickinsonia’nın bir hayvan olduğundan her zaman şüphelenilmiştir, çünkü birkaç fosilleşmiş örnek, bu canlılardan birine karşılık gelen büyüme ve hareketi gösteriyor gibiydi. Ancak 2018’de onaylandı ve en eski atalarımızda yeni özellikler keşfetmemize izin verdi.

Some figure

Bu tespit nasıl yapıldı?

Bu hayvanların görünümü, onları sınıflandırmayı özellikle zorlaştırır; Dickinsonia, bir metreye (3,3 fit) kadar çapa ve oval şekle sahip, parçalara ayrılmış bir gövdeye sahip bir yaratıktır. 70 yıl önce onuruna verilen Ben Dickinson tarafından keşfedildi.

Fosiller, 100 metre (330 fit) yükseklikte, Rusya’nın kuzeybatısında, Beyaz Deniz’deki bir uçurumda, boz ayının habitatında bulundu. Örnekleri elde etmek için, bilim insanlarının kanyon ve paleontoloji arasında bir yerde bir görevde kayanın içinden aşağı inmeleri ve tortuları çıkarmaları gerekiyordu.

Kolesterol gibi biyobelirteçlerin kullanılması, bu türdeki diğer fosillerin incelenmesine kapı açar ve bu nedenle, başka bir fosilleşmiş organizma, Dickinsonia’nın dünyanın ilk hayvanı olduğu iddiasını pekala yenebilir.

Bu hayvanın suda yaşayan bir tür olduğu ve zamanının çoğunu, istiridyelere ve hatta likenlere benzer şekilde hifler yoluyla tortullara demirleyerek geçirdiğine inanılıyor. İyi fosilleşmelerini sağlayan bir tür keratin kaplamaya sahip olduklarına inanılıyor. Bu yazımızda size getirdiğimiz en güncel haberlere rağmen, gezegendeki en yaşlı hayvanlar hakkında hala çözülmesi gereken birçok gizem olduğu açık.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Bobrovskiy, I., Hope, J. M., Ivantsov, A., Nettersheim, B. J., Hallmann, C., & Brocks, J. J. (2018). Ancient steroids establish the Ediacaran fossil Dickinsonia as one of the earliest animals. Science361(6408), 1246-1249.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.