Kedilerde Spina Bifida

Bu konjenital malformasyon genellikle kuyruğu olmayan (veya çok kısa kuyruğu) Manx kedilerinde görülür. Omurilik doğumda korunmasız açığa çıkarsa, menenjit geliştirme olasılığı yüksektir.
Kedilerde Spina Bifida

Son Güncelleme: 30 Kasım, 2021

Bugün size kedileri değişen boyutlarda etkileyebilen, omuriliğin doğuştan gelen bir malformasyonu hakkında bilgi veriyoruz. Bu sorun, omurların normal şekilde gelişmemesine neden olur ve bu da omuriliği açıkta bırakabilir. Bu makalede size kedilerde spina bifida hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Doğum kusuru

Embriyonik gelişim sırasında ortaya çıkan bu malformasyon insanlarda ve köpeklerde de görülmektedir. Evcil kedigiller söz konusu olduğunda, kuyruksuz Manx kedilerinde yüksek bir insidansa sahiptir.

Kedilerde spina bifida, hayvanın omuriliği açığa çıktığında kendini ciddi şekilde gösterebilir. Ancak veterinerler, kedinin başka nedenlerle röntgeni çekildiğinde de tesadüfen keşfedebilir.

Bu uç noktalar arasında, bir kedinin yaşam kalitesini daha fazla veya daha az derecede etkileyen varyasyonlar vardır. Bu nedenle, onları tanımlamayı öğrenmeniz önemlidir.

Size kedilerde spina bifida hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Omurganın bu konjenital malformasyonu, kedilerin değişen derecelerde ciddiyet sorunlarına neden olabilir.

Kedilerde spina bifida belirtileri

Omurganın alt kısmı bu şekil bozukluğundan en çok etkilenen kısımdır. Ancak sorun, omurganın herhangi bir yerinde kendini gösterebilir. Genellikle birkaç omur tutulur, ancak hafif vakalarda sadece bir omur tutulur.

Kedilerde spina bifida belirtileri.

Şiddetli vakalarda, omurilik doğumda korunmasız kaldığında, hayvanlar genellikle menenjite veya omurilik zarlarının iltihaplanmasına yatkındır. Ne yazık ki, bu komplikasyonlar prognozu kötüleştiriyor ve veterinerlerin hayvana ötenazi yapılmasını önermesine yol açıyor.

Spina bifida doğumda tespit edilmezse, yavru kedi ilk adımlarını atar atmaz semptomların ortaya çıkması çok muhtemeldir. Bu durumdaki bir yavru kedinin bazı belirtileri şunlardır:

Teşhis, tedavi ve korunma

Yaygın röntgen çalışmaları, kedilerde spina bifida tanısını doğrulayabilir. Ek olarak, diğer çalışmalar şunları içerebilir:

  • Miyelogramlar
  • Kontrast radyografi
  • Bilgisayarlı tomografi (CT) taramaları
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

Bazı durumlarda doktorlar restoratif cerrahiye başvurabilir. Bu, omuriliğin artık deriden dışarı çıkmamasını sağlarken, etkilenen omurları tamamen yeniden yapılandırmaları pek olası değildir.

Yine de kedilerde spina bifidayı önlemenin bir yolu yoktur. Tek seçenek, etkilenen bireylerin ve birinci derece akrabalarının üremesini önlemek için genetik çalışmalardan yararlanmak olacaktır.

Manx cinsi ve spina bifida

Kuyruksuz veya sadece bir kısmı ile doğan Manks kedilerinde genellikle hareket problemleri yoktur. Bununla birlikte, kusurlu genleri varsa, omurgalarında spina bifida gibi problemler geliştirebilirler.

Bir kutuda kedi.

Bu yüzden bu güzel yavru kedilerin anormal duruşlar benimsediğini görebiliriz. Çoğu durumda, duyarsız sinirler nedeniyle ağrı hissederler veya kaza ile oluşmuş travma yaşarlar.

Neyse ki, çoğu yetiştirici, Manx kedilerinin bu sağlık sorununu geliştirmemesini sağlamak için aşırı özen gösteriyor.

Her durumda, cinsi ne olursa olsun, bu doğuştan gelen malformasyondan etkilenen kedilerin yaşam kalitesini artırmanın en iyi yolu veterinere danışmaktır. İlginizi çekebilir ...

En Yaygın Kedi Hastalıkları Nelerdir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
En Yaygın Kedi Hastalıkları Nelerdir?

Kedinizin geçirebileceği hastalıkların listesi uzundur. Peki, yaygın kedi hastalıkları hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyor musunuz?


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.