Kedilerde Raşitizm Nasıl Tedavi Edilir?

Raşitizm, süt emen yavru kediler arasındaki rekabet de dahil olmak üzere birçok fizyolojik ve çevresel faktörden kaynaklanabilir.
Kedilerde Raşitizm Nasıl Tedavi Edilir?
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedilerde raşitizm, kemik gücünü etkileyen bir patolojidir. Bu hastalık, hayvanın kemiklerinin kireçlenmesine neden olan bir beslenme eksikliğinden kaynaklanır. Tedavi edilmezse raşitizm kemiklerin yumuşamasına ve şekil bozukluklarına yol açar.

Şu anda bu durum, evcil hayvanların doğru beslenmesine gösterilen özen sayesinde artık çok sık görülen bir hastalık değil. Yine de, bu sorunu önlememize ve evcil hayvanımızın sağlığını korumamıza yardımcı olabilecek olası uyarı işaretlerine dikkat etmek gerekir. Bu makalede kedilerde raşitizm ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kedilerde raşitizm nedir?

Raşitizm, kemiklerde yumuşamaya ve şekil bozukluklarına neden olan bir hastalıktır. Bu, D vitamini ya da fosfor eksikliği veya hatta kalıtım yoluyla ortaya çıkar. Bu mikro besin maddesinin eksikliği, bağırsağın gıdalardan kalsiyumu emmesini engeller, bu da büyüyen kemik ve kıkırdakta mineralizasyon eksikliğine neden olur.

D vitamini kalsiyum kullanımına izin veren bir prohormondur. Vücutta yeterli miktarda bulunmadığında, kemiğin kireçlenmesine neden olacak şekilde metabolizmayı kesintiye uğratır. Bu sorun, yavru kedilerde yetişkinlerden daha fazla ortaya çıkar.

Kedilerde raşitizm nedenleri nelerdir?

Kedilerde raşitizm hastalığının ana nedeni, hayvanın vücudundaki D vitamini eksikliğidir. Buna bir dizi olay neden olur ve sonuç, kedinin metabolizmasının kemikleri “sertleştiremez (kireçleştiremez)” olmasıdır.

Bu, ilk olarak, bağırsakta kalsiyumun yetersiz kullanımına neden olur. Vücut ciddi bir kalsiyum eksikliği tespit ettiğinden, vücut onu ana kaynağından, yani kemiklerden çıkarmak zorunda kalır. Yani vücudun kalsiyuma ihtiyacı vardır ama onu besinlerden alamaz ve bu nedenle ihtiyacı karşılayabilecek tek yer kemik sistemidir.

Birkaç nedeni olmasına rağmen, bunları üç ana nedene ayırabiliriz:

 1. Beslenme eksikliği: Kedinin diyetinde D vitamini eksikliği.
 2. Kalıtsal: D vitaminine direnç veya kedinin metabolizmasının bozulması.
 3. Başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkar: Parazitizm, bağırsak iltihabı ve benzeri gibi vitamin eksikliğine neden olan alternatif patolojilerin bir sonucu olarak görülür.
Kedilerde raşitizm örneği.

Raşitizm türleri

Raşitizm üç tipe ayrılabilir:

 1. Eksiklik raşitizmi: Bu, vücudun dışındaki nedenlere bağlı olarak D vitamini eksikliğini ifade eder.
 2. Birincil raşitizm: Bu, D vitamini metabolitlerine direncin olduğu doğuştan gelen hastalıkları içerir.
 3. İkincil raşitizm: Burada raşitizm, böbrek yetmezliği, kanser sorunları, kalıtsal hipofosfatemik eksiklik ve benzeri başka bir hastalığın ikincil etkisidir.

Kedilerde raşitizm belirtileri

Pek çok insan bilmese de, kalsiyumun sadece kemikler için kullanılmadığını, aynı zamanda hücrelerde de yaygın bir element olduğunu açıklığa kavuşturmamız gerekiyor. Hücresel ortamda bu mineral, kas kasılması, pıhtılaşma, sinir sisteminin işleyişi, enzimlerin sentezi ve diğer birçok şey için faydalıdır.

Bu nedenle, raşitizm belirtileri çeşitli olabilir. Buna rağmen, kedigillerde aşağıdaki klinik belirtilerden birkaçı bulunabilir:

 • Deforme uzuv kemikleri
 • Fiziksel zayıflık
 • Kemik boyutlarında büyüme veya küçülme
 • Etkilenen yürüyüş (topallama)
 • Çömelme – bacakların deformasyonu
 • Diyafizlerin bükülmesi

Hastalığın teşhisi

Teşhise gelince, bunu yapabilecek tek kişi bir veteriner hekimdir. Semptomlar seyrek olsa da, hekimin hastalığın şiddetini değerlendirmesi gerekir. Bu nedenle, kedinin sahip olduğu herhangi bir malformasyonu tespit etmek için fizik muayene yapılacaktır. Buna ek olarak, kedinin sağlık durumunu gözden geçirmek için radyografik ve kan testleri yapabilirler.

Radyografik tanı

Bu testte veteriner kemiklerin röntgenini çekecektir. Bu, kemik azalması, kalınlaşma veya malformasyonlar veya büyüme plakasının genişlemesi yoluyla hastalığın herhangi bir tezahürünü tespit etmek içindir.

Bu tanı en iyi epifiz seviyesinde ulna ve radiusta etkilidir.

Kan biyokimyası

Kan testi ile ilgili olarak, raşitizm belirleme kriterleri şunlardır:

 • Düşük kalsemi
 • Yüksek fosfor seviyeleri ve 1’in oldukça altında bir kalsiyum/fosfor oranı
 • Yüksek alkalin fosfataz
 • Anemi tespiti – vakaların %80’inde bu durum görülür
 • Düşük D vitamini veya metabolit konsantrasyonu

Kedilerde raşitizm tedavisi

Tedavi genellikle basit ve etkilidir ve sistemdeki D vitamini eksikliğini gidermeye çalışır. Bunu yapmak için, kalsiyumun yanı sıra vitamin seviyesini artıran besin takviyeleri kullanılır. Ek olarak, bu bileşiğin metabolizması, işlenmesi için güneş ışığına ihtiyaç duyar, bu nedenle güneşe maruz kalmak da gereklidir.

Veterineriniz muhtemelen ek bir parazit temizleme işlemi önerecektir. Bununla, beslenme sorununa neden olan diğer bazı faktörleri ortadan kaldırmaya çalışacaktır. Ağrı ve kemik malformasyonlarının tedavisi de raşitizm kaynaklı sorunlar olduğu için düşünülmelidir.

Herhangi bir ilaç veya tedavinin yalnızca bir profesyonel tarafından sağlanması gerektiğini unutmayın. Evcil hayvanınıza uygun bakımı vermek için eğitilmiş tek kişiler onlardır.

Uzun tüylü küçük bir kedi.

Evcil hayvanınızın beslenmesine her zaman dikkat etmelisiniz. Raşitizm artık yaygın bir hastalık olmasa da, gereksiz yere bir veteriner ziyaretine mecbur kalmak istemezsiniz. Onlara iyi bakın, kendinize iyi bakın ve ev ortamınızda herhangi bir hastalığı önleyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Godfrey, D. R., Anderson, R. M., Barber, P. J., & Hewison, M. (2005). Vitamin D‐dependent rickets type II in a cat. Journal of small animal practice46(9), 440-444.
 • Geisen, V., Weber, K., & Hartmann, K. (2009). Vitamin D‐dependent hereditary rickets type I in a cat. Journal of veterinary internal medicine23(1), 196-199.
 • Dittmer, K. E., & Thompson, K. G. (2011). Vitamin D metabolism and rickets in domestic animals: a review. Veterinary Pathology48(2), 389-407.
 • Rueda Hernánz, J., & Fernández Santana, A. L. (1989). Osteodistrofias en el perro y en el gato: diagnóstico diferencial. Clínica veterinaria de pequeños animales9(1), 0001-14.
 • Kautz, W., & Hoskins, J. (1975). Low Calcium Rickets in Young Cats. Iowa State University Veterinarian37(3), 3.
 • Rueda Hernánz, J., & Fernández Santana, A. L. (1989). Osteodistrofias en el perro y en el gato: diagnóstico diferencial. Clínica veterinaria de pequeños animales, 9(1), 0001-14.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.