Köpeklerde Dışkı Çeşitleri ve Sağlıkları Hakkında Söyledikleri

Köpekler her gün dışkılar, bu nedenle bağırsak hareketlerini kontrol etmek, gastrointestinal sağlıklarını izlemenin en güvenilir yollarından biridir.
Köpeklerde Dışkı Çeşitleri ve Sağlıkları Hakkında Söyledikleri

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2021

Tüm köpekler günde en az bir kez dışkılar, ancak 24 saatlik bir süre içinde iki, üç veya daha fazla kez dışkılamaları da normaldir. Köpeklerdeki dışkı türleri ve sıklığı bize onlar hakkında çok şey anlatır. Gastrointestinal sağlıkları, sistemik refahları, yaşları, ağırlıkları, kalori alımları ve çok daha fazlasını öğrenebiliriz. Her yürüyüşte köpeğinizin bıraktığı küçük “hediyelere” dikkat etmelisiniz!

Hoş olmayan bir konu gibi görünse de, evcil hayvan dışkısının incelenmesi önemlidir, çünkü ancak o zaman gastrointestinal problemler zamanında tespit edilebilir ve çok geç olmadan veterinere gidebilirsiniz. Sırada, çeşitli fizyolojik ve organoleptik parametrelere dayalı olarak köpeklerde bulunan dışkı türleri hakkında her şeyi anlatacağız.

1. Kıvamlarına göre köpeklerde dışkı çeşitleri

Belki de en yaygın olanı, yürüyüş sırasında sahibinin dikkatini en çok çeken şey olduğu için dışkının rengine bakmaktır. Bununla birlikte, hayvandaki su dengesizliklerini ve çok daha fazlasını gösterebileceğinden , dışkının kıvamı eşit derecede önemlidir.

“Mükemmel kaka” katı olmalı ve bir kez poşetlendikten sonra şeklini korumalıdır, ancak aynı zamanda dokunulduğunda ıslak hisettirmelidir. (elbette dokunmayın!). Normal bir dışkı, kıvam ölçeğinde 3.5’te yer alıyorsa, 1 sert ve parçalara ayrılmış dışkılama ve 7 suludur.

1.1 Aşırı sertlikte dışkılar

Bu fizyolojik olayın en yaygın nedeni dehidrasyondur. Köpeğiniz yeterli miktarda su veya ıslak yiyecek almıyorsa, dışkısına gerekli kıvamı vermek için yeterli sıvıya sahip olmayabilir. Egzersiz eksikliği, lif eksikliği veya fazlalığı, anal keselerde apseler veya yenilmeyen maddelerin yutulması da neden olabilir.

1.2 İshal

Köpeğiniz günde 3 veya daha fazla sulu kıvamda kaka yapıyorsa ishal olduğunu söyleyebiliriz.  Birçok hastalığa ishal eşlik eder: parazitoz, zehirlenmeler, bakteriyel enfeksiyonlar, bozulmuş gıda veya yenilmemesi gereken maddelerin yutulması, viral enfeksiyonlar ve diğerleri.

Köpeğinizin ishali varsa, bunun ne kadar süredir böyle olduğunu ve dışkının ıslak görünümünün ötesinde başka özelliklere sahip olup olmadığını kendinize sormanız çok önemlidir. Dışkıların sulu olması zaten veterineri ziyaret etmek için bir nedendir, ancak irin veya mukus varsa, aciliyet daha da belirgindir.

İshalli köpeklerde beslenme.

2. Boyutlarına göre dışkı çeşitleri

Hayvanın dışkısının boyutu, cinsin boyutuna ve aldığı gıda miktarına uygun olmalıdır. Örneğin, bir Yorkshire teriyeri asla Büyük Dane gibi dışkılamaz. Bir köpek sürekli olarak büyük boy kaka yapıyorsa, sahibi onu biraz fazla besliyor olabilir ve alımını azaltması gerekebilir.

Dışkı boyutu, köpeğe verilen yem miktarı ile doğrudan ilişkilidir.

3. Köpeklerde Renklerine Göre Dışkı Çeşitleri

Köpeklerde dışkı türlerini sınıflandırırken belki de en önemli parametre budur. Sırada, dışkı rengine göre köpeğinizin bağırsak sağlığının nasıl olduğunu göstereceğiz .

3.1 Kahverengi

Çikolata kahve rengi standarttır ve her şekilde mide sağlığının göstergesidir. Bu ton, karaciğer tarafından salgılanan bir bileşik olan bilirubin sayesinde elde edilir. Sürece dahil olan bağırsak asitlerinin etkisi sayesinde, omurgalıların dışkıları genellikle açık kahverengidir.

3.2 Siyah

Siyah bir tabure çok kötü bir işarettir. Genel olarak bu ton, köpeğin üst sindirim sisteminde yani yemek borusunun alt kısmında veya midesinde kanama olduğunu gösterir. Mide sularının enzimatik etkisi sayesinde kan sindirilirken kırmızıdan siyaha dönüşür. Diğer koşulların yanı sıra mide yaralanması, mide kanseri veya ülser belirtisi olabilir.

3.3 Yeşil

Bu, her zaman olmadığı sürece, köpeklerde genellikle sorun olmayan dışkı türlerinden biridir. Köpeğiniz ot yediği bir yürüyüşten birkaç saat sonra bu kıvamda kaka yapıyorsa, bu sorunun cevabı zaten elimizdedir. Bazen bu hayvanlar, mide-bağırsak sistemlerini arındırmak için bitkileri yutarlar.

Bununla birlikte, yeşil dışkı da safra kesesi sorununun bir göstergesi olabilir. Bu dışkı tonu tekrar tekrar ortaya çıkarsa, beklemeden veterinere gitmelisiniz.

3.4 Gri ve beyaz

Yumuşak, yağlı, gri dışkı pankreasta bir sorun olduğunu gösterir. Ayrıca, köpeğinizin diyetinin kalsiyum açısından çok yüksek olduğunu da gösterebilirler, bu durumda evcil hayvanınızın yemek seçimlerini yeniden düşünmek için bir köpek beslenme uzmanına görünmeniz önerilir.

3.5 Sarı ve turuncu

Sarımsı bir dışkı genellikle bir gastrointestinal problemin göstergesidir ve neredeyse her zaman ishalden önce gelir. Bu tonlar ayrıca karaciğerdeki bir sorunla da ilişkilendirilmiştir, bu nedenle köpekte ciddi bir fizyolojik durumu yansıtabilir.

4. Köpeklerde Diğer Dışkı Türleri ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dışkı renginin ve kıvamının ötesinde, özel dikkat gösterilmesi gereken bazı atipik senaryolar vardır.

4.1 Anormal şekil

Normal dışkı “sosis” şeklinde ve uzundur, ancak çok ince değildir. Dışkılar küçük daireler halinde, aşırı ince veya diğer atipik varyasyonlarla görünüyorsa, köpeğinizin bağırsak dengesizliği veya anal bölgede sorunları olabilir.

4.2 Mukus dışkı

Köpeğinizin dışkısında az miktarda mukus olması endişelenecek bir şey değildir, çünkü bu malzeme dışkıların daha kolay salınmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, aşırıysa, köpeğin mide-bağırsak sisteminde tahriş veya iltihaplanma sorunu olması muhtemeldir.

4.3 Granüllü veya beyaz benekli dışkı

Köpeğiniz mısır veya sert tohumlu başka bir yiyecek yemişse, ertesi gün dışkısında tohum olabilir. Bu normaldir, ancak genel olarak dışkıdaki beyaz noktalar genellikle hayvanın bağırsağında aktif parazitlerin bir göstergesidir. Böyle bir anormallik, veterinere acil bir ziyareti gerektirir.

Çimenlere köpek kakası.

Köpeklerdeki dışkı türleri, köpeğinizin sağlık durumunu anlamanıza yardımcı olabilir. Mükemmel dışkının kahverengimsi, uzun, kıvamlı ve nemli olduğunu, yabancı cisimler veya tohumlar olmadığını unutmayın. Normdan herhangi bir sapma, derhal veterinere gitmeniz gerektiğini gösterecektir. This might interest you...

Köpeğinizin Dışkısı Neden Sarı Olur?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Dışkısı Neden Sarı Olur?

Köpeğinizin dışkısı da oldukça dikkat etmeniz gereken bir şey. Mesela sarı dışkıya nelerin sebep olduğunu biliyor musunuz?  • Bragg, M., Freeman, E. W., Lim, H. C., Songsasen, N., & Muletz-Wolz, C. R. (2020). Gut microbiomes differ among dietary types and stool consistency in the captive red wolf (Canis rufus). Frontiers in microbiology, 11, 2777.
  • Poulle, M. L., Bastien, M., Richard, Y., Josse-Dupuis, É., Aubert, D., Villena, I., & Knapp, J. (2017). Detection of Echinococcus multilocularis and other foodborne parasites in fox, cat and dog faeces collected in kitchen gardens in a highly endemic area for alveolar echinococcosis. Parasite, 24.
  • Muirhead, E. E., Jones, F., Stirman, J. A., & Lesch, W. (1953). Hemolytic anemia of the dog following bilateral nephrectomy. American Journal of Physiology-Legacy Content, 173(2), 371-378.
  • Klag, A. R., Dunbar, L. E., & Girard, C. A. (1991). Concurrent ehrlichiosis and babesiosis in a dog. The Canadian Veterinary Journal, 32(5), 305.