Köpeğinizin Taş Yemesinin 8 Nedeni

Köpeğiniz düzenli olarak taş yiyor veya onları yalıyorsa, bir ruh hali veya mide-bağırsak sorunu olabilir. Bununla etkili bir şekilde nasıl başa çıkacağınızı bu yazımızda öğrenin.
Köpeğinizin Taş Yemesinin 8 Nedeni
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler doğası gereği meraklı hayvanlardır. Bazen onlara zarar verebilecek şeyler yerler veya onları sokabilecek bir canlıyı koklarlar. Bu gibi durumlar neredeyse her zaman kötü sonuçlanır! Bazı atipik davranış kalıpları, fizyolojik veya zihinsel bir sorunu gösterebilir. İşte köpeğinizin taş yemesinin bazı nedenleri.

Bir köpeğin yürüyüşünde taşlar her yerdedir – parktan eve dönüşe kadar, köpeğin onlarla etkileşime girmesi için iyi ya da kötü birçok fırsat vardır. Ne yazık ki, mineral maddelerin yutulması bağırsak tıkanıklıklarına, kolon perforasyonlarına ve kırık dişlere yol açabilir. Bu sıkıntılı davranışın 8 nedenini bizimle öğrenin.

1. Köpeğiniz neden taş yiyor: Merak

Yavru köpekler dünyayı yetişkin bireylerden çok farklı algılar. Köpekler yaşamlarının ilk aylarında çevre ile etkileşime girmeyi deneme yanılma yöntemiyle öğrenirler, yani her şeyi denerler ve kötü bir şey olursa bunu bir daha yapmazlar.

Köpeğiniz bir yavru ise merak ettiği için ya da kokusunu beğendiği için bir taşı ağzına atabilir. Yapmalarını istediğimiz şey bu olmasa da, köpekgillerde ve diğer birçok memelide nispeten normaldir. Öğrenme, tüm omurgalılarda gelişimin bir parçasıdır.

Bir köpek duvardaki bir taşı yiyor.

2. Olumlu pekiştirme

Ödül koşullandırması, köpeklerin davranışlarını uzun vadede düzenler. Köpeğinizin taş yemesinin nedenlerinden biri, bu davranışı istemeden teşvik etmiş olmanız olabilir. Örneğin, taşı ağzından çıkarmaya çalıştığınızda bunun bir oyun olduğunu düşünebilir ve hareketi tekrarlar.

Bu sorunu önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey köpeğin dikkatini başka yöne çekmeye çalışmaktır. Taşı ağzından çıkarmaya çalışmayın; dikkatlerini başka bir zararsız oyuncağa veya nesneye yeterince uzun süre yönlendirdiğinizde taşı kendi kendilerine bırakacaklardır.

3. Pika

Pika, hem köpeklerde hem de insanlarda görülen bir hastalıktır. Bu durumda, hayvan, taşlar, çubuklar ve çevredeki diğer yaygın elementler de dahil olmak üzere, belirgin bir sebep olmaksızın besleyici olmayan nesneleri kompulsif olarak yutar veya yalar. Bu, psikolojik bir durumun açık bir işareti olabilir, bu nedenle acil profesyonel müdahale gerektirir.

4. Gastrointestinal problemler

American Kennel Club‘ın belirttiği gibi, köpekler genellikle ot yerler. Uzmanlar, kusmak ve bağırsaklarını temizlemek için yaptıklarına inanıyorlar. Bununla birlikte, köpeklerin sadece %25’i bu sebzeyi yedikten sonra kusar ve %10’dan azında bunu yapmadan önce gastrointestinal semptomlar görülür. Buna rağmen, ot alımı bağırsak rahatsızlığı ile ilişkilidir.

Aynı önerme, köpeğinizin taş yemesinin başka bir nedenini açıklayabilir. Köpek, mide rahatsızlığını bunun gibi atipik davranışlarla hafifletmeye çalışabilir. Düzenli olarak yaparlarsa ve kusma, ishal ve karın ağrısı gibi diğer ilişkili semptomları varsa, veterinere gitmekten çekinmeyin.

5. Can sıkıntısı

Canı sıkılan bir köpek, enerjisini birçok şekilde kanalize etmeye çalışabilir. Günlük olarak yeterince egzersiz yapmazlarsa, bir şeyleri ısırmak ve kırmak gibi yıkıcı davranışlar sergileyebilir ve hatta saldırgan olma eğiliminde olabilirler. Köpeğin erişimindeki ilk şey bir taşsa, gerilimi azaltmak için onu ısırır.

6. Yalnızlık ve dikkatsizlik

Bir köpek yeterince ilgi görmüyorsa, sahibinin dikkatini çekmek için olumsuz davranışlar sergileyebilir. Başka bir deyişle, köpeğinizin taş yemesinin nedenlerinden biri, sizin onları dinlemenizi istemeleri olabilir.

Bu, temel eğitim teknikleri ile çözülebilir. Dediğimiz gibi, hayvanın ağzındaki taşı çıkarmaya veya etkileşimi bir oyuna veya kavgaya dönüştürmeye çalışmayın. Köpek eğitmeni yardımıyla hayvana “yere bırak” ve “at” gibi sözlü komutları öğretin ve bu gibi durumlarda uygulamaya koyun. Sesinizi sakin ama keskin tutun ve umutsuzluğa kapılmayın.

Taş atıldıktan sonra, köpeklere uygun hediyeler veya sevgi şeklinde ödüller verebilirsiniz. Köpeğin taşları görmezden gelmeyi olumlu bir şeyle ilişkilendirmesi gerekiyor.

7. Diş büyümesi

Yavru köpekler yaklaşık 3 haftalıkken “bebek” dişleri geliştirmeye başlar, ancak süt dişleri ve kalıcı dişler arasındaki tam dönüşüm 6 aylık olana kadar gerçekleşmez. Bu aşamada köpekler, çenelerini eğitmek ve ağrıyı hafifletmek için etraflarındaki hemen hemen her şeyi ısırırlar.

Köpeğiniz çiğneme oyuncağı olarak bir taş seçerse, hemen ona uygun olan bir oyuncakla değiştirin. Köpeğin kalıcı diş yapısı oluşturulduktan sonra, bu davranış büyük ölçüde azaltılmalıdır.

8. Mineral eksiklikleri

Köpeğinizin taş yemesinin bir başka olası nedeni de mineral eksikliğidir. Sonuçta, mineraller açısından bir taştan daha zengin ne olabilir? Bu davranış sadece köpekgillerde görülmekle kalmaz, aynı zamanda insanlar dahil diğer birçok hayvanda da bulunur. Profesyonel anlamda jeofaji olarak bilinir.

Bu durumlarda, köpeğin diyetini yeniden ayarlamak için bir veterinere gitmek gerekir. Ayrıca, anemi ve olası bir altta yatan neden olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Taş yutmanın olası etkileri

Komik veya anekdot niteliğinde bir davranış gibi görünse de, taşların zaman içinde tekrar tekrar yutulması, köpeğinizde çok sayıda ciddi soruna neden olabilir. Bunlar arasında aşağıdakileri vurgulayabiliriz:

  • Bağırsak tıkanıklığı: Köpeğiniz ısırdığı taşı yutarsa, tamamen veya kısmen bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Durum, diğer şeylerin yanı sıra ishal, uyuşukluk, dehidrasyon ve karın ağrısı şeklinde kendini gösterebilir.
  • Mide delinmesi: Taşlar serttir ve keskin kenarları olabilir, bu nedenle bir köpeğin midesini kolayca yırtabilirler. Bu patolojinin semptomları öncekilere çok benzer.
  • Kırık dişler: Kırık bir diş önemsiz görünebilir, ancak köpeğin ısırma ve böylece kendini besleme yeteneğini sınırlayabilir veya tamamen geçersiz kılabilir. Ek olarak, uzun vadede oral lezyonlar çok tehlikeli olabilen bakteriyel enfeksiyonları teşvik eder.
Köpeklerde tartarın sonuçları hafif veya şiddetli olabilir.

Gördüğünüz gibi , köpeğinizin taş yemesinin birçok nedeni olabilir. Pika bozukluğundan diş büyümesine kadar, bir köpek belirli semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için bu zararsız elementi seçebilir. Bu davranışı, köpeğe esenlik sağlayan, ancak ağız ve mide sistemini tehlikeye atmayan başka bir davranışla değiştirmek sahibinin görevidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Why do dogs eat rocks? American Kennel Club. Recogido a 6 de julio en https://www.akc.org/expert-advice/training/get-dog-to-stop-eating-rocks/
  • Luño, I., Rosado, B., Palacio, J., Villegas, A., González-Martínez, Á., & García-Belenguer, S. (2015). Hyperactivity in a Weimaraner dog. Dog behavior, 1(3), 32-40.
  • Enrico, S. (2017). Coprophagia and pica in a geriatric epileptic dog-case report. Dog behavior, 3(2), 33-39.
  • Brooks, J., & Yamamoto, S. (2021). Dog Stick Chewing: An Overlooked Instance of Tool Use?. Frontiers in psychology, 11, 3753.
  • Alsaad, K. M., & Alfaris, A. A. Stenosis of the large intestine in a dog (A case report).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.