Köpeklerde Demodikozis Nasıl Tedavi Edilir

Aynı zamanda kırmızı uyuz olarak da bilinen demodikozis, demodeks uyuzu yüzünden olur.
Köpeklerde Demodikozis Nasıl Tedavi Edilir
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar demodikozis kelimesini duyduklarında çok ciddi ve yüksek derecede bulaşıcı bir hastalık olduğunu düşünebilirler. Ancak, demodektik uyuz (aynı zamanda köpek demodikozisi veya kırmızı uyuz olarak da bilinir) nispeten yaygın bir şikayet ve birçok durumda kolayca tedavi edilebilir bir durumdur. Bu makalede, sizlere nedenlerinden, teşhisinden ve mevcut tedavilerden bahsedeceğiz.

Demodikozis sebepleri nelerdir?

Bu duruma neden olan şey demodeks uyuzu, tam olarak Demodex Canis cinsidir. Bu mikroskobik canlılar birçok memeli türünün kıllarının köklerinde yaşarlar.

Bu uyuzun dört bacaklı dostlarımızda görülmesi alışılmadık bir durum değildir. Bununla birlikte, birçok durumda köpeğinizin bağışıklık sistemi sayılarını minimum seviyede tutabilmektedir.

Eğer herhangi bir sebepten ötürü (bağışıklık yetmezliği gibi) uyuz popülasyonu kontrolden çıkmaya başlarsa bir istilaya dönüşebilir. Bu böceklenme evcil hayvanınızın derisine ciddi anlamda hasar verir ve eğer tedavi edilmezse sonunda demodikozise neden olabilir.

demodex canis

Demodikozisin semptomları

Demodikozis her yaştaki köpeğe etki edebilir. Bölgesel demodikozis genellikle yavru köpeklerde ve iki yaşının altındaki köpeklerde görülür. En yaygın semptomlar, daha çok kafa ve patilerde tüy kaybı ve cilt iltihaplanmasıdır.

Evcil hayvanınız büyük ihtimalle prurit muzdaribi olacaktır. Bu yoğun ve sürekli kaşıntının tıbbi bir şekilde söylenme şeklidir. Bu tür uyuz epey iyi huylu ve genellikle kendi kendine zamanla daha iyi olmaktadır.

Bir diğer taraftan genel demodikozis ise, çok ciddi olabilir ve yetişkin köpekleri etkiler. Tüm vücuda yayılacak şekilde başlayabilir, hatta pençelerine ve patilerinin altındaki yumuşak dokuya etki edebilir.

tedavi gören köpek

Bu durumda, cilt lezyonu daha ciddi bir durumdur ve hatta derin kanayan yaralara bile dönüşebilir. Bütün bu semptomlara genellikle ateşlenme, genel rahatsızlık ve etkilenen bölgeyi sürekli yalama eşlik eder.

Teşhis

Neyse ki, demodikozis teşhisi koymak oldukça açıktır. Bir veteriner basit bir şekilde köpeğinizin bir cilt örneğine bakarak demoteks uyuzunun varlığını onaylayabilir. Normalde, en çok etkilenen alandan örnek alırlar ki en doğru teşhis yapılabilsin.

Bu noktada, evcil hayvanınızda yukarıdaki herhangi bir semptomu fark ettiyseniz onu veterinere götürmenizi ve böylece mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlanmasının önemini vurgulamak istiyoruz.

Demodikozis tedavisi

Bir takım ikincil enfeksiyona sebep olduğu için, demodikozis tedavisi değişebilir. Bölgesel veya genel olması belirlenmiş tedavi planına etki edecektir. Her ne kadar bölgesel demodikozis zamanla yok olsa da, veterineriniz enfeksiyonu temizlemesi için antiparaziter ile bilikte bir tıbbi şampuan önerebilir.

demodikozis sonrası iyileşen köpek

Eğer evcil hayvanınız genel uyuzdan muzdaripse, veteriner çoğu durumda bir amitraz banyo önerecektir. Bu antiparaziter semptomları rahatlatabilir, ancak bir takım olumsuz yan etkisi de vardır.

Birçok hayvan kronik demodikozis muzdaribi olduğu için, kullanılan ürünler daha çok semptomları rahatlatmak için tasarlanmıştır. Duruma asıl neden olan şey normalde tehlike altındaki bağışıklık sistemi ile alakalıdır.

Tedavi başladıktan sonra kesmemek ve evcil hayvanınızı uyuzların sayısının azaldığına emin olmak için düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Çünkü demodikozisi önlemek oldukça zordur. Evcil hayvanınızın sağlıklı beslenme, günlük egzersiz, çokça sevgi ve ilgi ile yüksek kalitede bir hayatı olduğuna emin olun.

Son olarak, eğer köpeğiniz hakkında herhangi bir şüpheniz veya endişeniz varsa tekrar baktırmak önemlidir. Veterineriniz her zaman konuşabileceğiniz en iyi insandır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sivajothi, S., Reddy, B. S., & Rayulu, V. C. (2015). Demodicosis caused by Demodex canis and Demodex cornei in dogs. Journal of parasitic diseases39(4), 673-676.
  • Saló, E. (2011). Formas clínicas de la demodicosis canina. No todo son alopecias. Clínica veterinaria de pequeños animales: revista oficial de AVEPA, Asociación Veterinaria Española de Especialistas en Pequeños Animales31(1).
  • Fondati, A., De Lucia, M., Furiani, N., Monaco, M., Ordeix, L., & Scarampella, F. (2010). Prevalence of Demodex canis‐positive healthy dogs at trichoscopic examination. Veterinary dermatology21(2), 146-151.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.