Köpeklerde 6 Tip Göz Akıntısı (ve ne anlama geldikleri)

Köpeklerde göz salgıları, sağlık durumlarına bağlı olarak renk ve doku açısından farklılık gösterebilir. Onları ayırt etmeyi ve altta yatan patolojileri tespit etmeyi öğrenin.
Köpeklerde 6 Tip Göz Akıntısı (ve ne anlama geldikleri)

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2022

Köpeklerde göz akıntısı genellikle çok ciddi değildir, 6 şekilde olabilir ve tedavisi nispeten kolaydır. Bununla birlikte, istisnalar vardır ve normal bir oküler salgı ile evcil hayvanda altta yatan bir sorunun belirtilerini nasıl ayırt edeceğinizi bilmelisiniz.

Bu yazıda size bir köpeğin neden aşırı göz akıntısı veya başka maddeler salgılayabileceğinin en yaygın nedenlerini ve bu konuda ne yapılması gerektiğini anlatacağız. Bunu kaçırmayın, çünkü köpeklerde herhangi bir göz hastalığını zamanında tespit etmek, küçük bir hasarla atlatmakla tamamen körlükle sonuçlanması arasındaki fark anlamına gelebilir.

Köpeklerde 6 çeşit göz akıntısı

Gözü neyin etkilediğine bağlı olarak, salgılar farklı olacaktır. İlk olarak, normal akıntıyı tanımlayacağız, böylece daha çok hastalık ve yaralanmalarda görülen diğer renk ve kıvamlardan ayırt edebilirsiniz. Okumaya devam edin!

1. Gözlerde mukus

Köpeklerin gözleri, tıpkı insanlar ve diğer hayvanlar gibi gözlerinin kenarlarından maddeler salgılar. Bu salgı, göz küresinin yüzeyine yapışan ortamdaki toz ve kiri dışarı atmanın bir yoludur. Bu salgılar kuruduğunda ve sertleştiğinde genellikle kahverengimsi bir renk alırlar ve yaygın olarak insanlarda “uyku” olarak da bilinen göz mukusu olarak bilinirler.

İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerin gözlerinde de sabahları ve uzun uykulardan sonra göz mukusu bulmak normaldir. Başka semptomlar eşlik etmiyorsa, hastalık belirtisi değildir.

Bir köpeğin yakın çekim gözü

2. Aşırı göz yaşarması (epifora)

Berrak, sıvı akıntısı olan aşırı sulu gözler, göz küresini veya göz kapağının mukozasını tahriş eden bir şeyin işaretidir. Veterinere danışmak gerekir, çünkü nedenleri çeşitlidir ve bazıları ciddi olabilir :

  • Alerjiler.
  • Gözdeki yabancı cisimler : Köpeğinizin gözüne ne girdiğini görmeseniz bile kırmızı, iltihaplı ve sürekli sulanma olması halinde bu durum çok muhtemeldir.
  • Entropion veya ektropion: İlk terim, göz kapağının içe dönmesini ifade eder, bu nedenle kirpikler korneaya sürtünerek tahrişe neden olur. Ektropion, göz kapağının dışa doğru katlandığı ve mukozanın tahriş olduğu, akıntıyı tetikleyen tam tersi durumdur.
  • Glokom : Göz içi basıncının artmasıdır. Gözün şiştiğini, kızardığını ve aşırı yaşlandığını fark edeceksiniz. Ciddi bir durumdur ve körlük riskine ek olarak hayvana büyük acı verir.
  • Göz travması : Ezilme veya ülserasyon (keskin veya sivri uçlu nesneler nedeniyle). Bazen dikkatsizce oynadıkları ve yüzlerini yere ya da yüksek çimlere sürttükleri (diğer köpeklerle de oynadıkları) için köpeklerde buna sık rastlanır.
  • Uçucu kimyasallar veya kirlilik gibi çevrede tahriş edici maddelerin varlığı.

3. Köpeklerde kırmızımsı kahverengi göz akıntısı

Bu salgılar normaldir, çünkü köpeklerin gözyaşları hava ile temas ettiğinde kızaran porfirin adı verilen bir madde içerir. Beyaz tüylü köpeklerde daha kolay görülür ve bir şeylerin yanlış olduğu izlenimini verebilir, ancak bu onların olağan göz akıntısıdır.

Köpeğinizin yüzündeki kırmızı çizgileri gidermek istiyorsanız, bölgeyi günde birkaç kez nemli bir bezle yıkamalısınız. Ancak bunun bir sağlık sorunu değil, kozmetik bir sorun olduğunu unutmayın.

4. Grimsi veya beyaz akıntı

Bu akıntı, gözyaşı bezlerini etkileyen ve bağışıklık sisteminin gözyaşı bezlerine saldırdığı ve yok ettiği bir durumun tipik bir örneğidir. Göz yeterince gözyaşı üretemediğinden, yağlama için mukus salgılayarak bunu telafi eder.

Veteriner kliniğinde, Schirmer testi köpeğinizin gözyaşı salgısının yetersiz olup olmadığını hızlı bir şekilde belirleyecektir.

Bu hastalık mümkün olan en kısa sürede tedavi gerektirir, aksi takdirde körlüğe veya göz ülserlerine yol açabilir. Ayrıca hayvanda büyük rahatsızlığa neden olur ve bazen korneanın pigmentasyonunu değiştirir.

5. Sarımsı veya yeşilimsi gözyaşı

Bir köpek, aynı zamanda kalın ve jelatinimsi olan sarımsı veya yeşil göz salgıları ürettiğinde, büyük olasılıkla bir enfeksiyondan muzdariptir. Bu, köpek rinotracheitis veya köpek kulübesi öksürüğü gibi diğer bazı rahatsızlıklara birincil veya ikincil durum olarak karşımıza çıkabilir.

Bu durumda, veteriner ziyareti gereklidir, çünkü enfeksiyonun ya da altta yatan başka bir sağlık sorununun ilerlemesine izin vermemelisiniz. Düzgün bir şekilde çözülmezse, enfeksiyonun tekrarlama olasılığı çok yüksektir.

6. Kahverengi akıntı

Bu tip salgı genellikle porfirin içeren daha kırmızımsı tiple karıştırılır. Köpek aşırı gözyaşı ürettiğinde ve bunlar toprak rengi kahverengiyse, bunun nedeni gözü buruna bağlayan nazolakrimal kanalın tıkanması olabilir.

Bu akıntının ana nedenleri yabancı cisim tıkanıklığı, aşırı mukus veya cinsle ilgili durumlardır. Küçük ve brakiyosefalik köpeklerin bu problemden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

köpeğin gözlerini inceleyen bir veteriner

Bu makalenin yalnızca bilgi verme amaçlı olduğu ve köpeğinizin göz rahatsızlığından muzdarip olduğunu gösteren belirtileri tanımanıza yardımcı olduğu belirtilmelidir. Göreceğiniz gibi, köpeklerde aynı göz akıntıları çok farklı problemlerden kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle evde asla kendi kendinize bir teşhis koymaya çalışmamalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mauricci Bravo, R. A. (2017). Diagnóstico temprano de queratoconjuntivitis seca empleando la prueba lacrimal de Schirmer en caninos de Salaverry-Trujillo.
  • Carbonell, J. M. M., & Suárez, E. M. M. (2009). Claves para el diagnóstico precoz del glaucoma. REDVET. Revista Electrónica de Veterinaria10(3), 1-14.
  • Diez Prieto, I. Avances en el diagnóstico de las enfermedades oculares en el perro.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.