Köpekler İçin Spirulina: 5 Adımda Sağlığa Faydası

13 Şubat 2020
Köpeğinizin diyetine spirulina takviyesi eklemenizin birçok faydası vardır; örneğin bu tür takviyeler köpeğinizi hastalıklardan koruyabilir.

Spirulina isimli besin takviyesinin köpeğinizin sağlığına nasıl etki ettiğini bilmeniz gerekir. Bu şekilde köpeğinizin diyetine bu takviyeyi katıp katmayacağınıza karar verebilirsiniz. Bu alg türünün özelliklerini öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

Spirulina mavi-yeşil renkte spiral şekle sahip bir yosundur. Bu bitki hem tatlı hem de tuzlu suda yaşayabilir ve büyümek için güneşe ihtiyaç duyar. Eğer çok fazla güneşe maruz kalırsa çok hızlı büyüyebilir.

Spirulina besin takviyesinin sağlığa 5 faydası

Bu besin maddesini veterinerinizde veya evcil hayvan dükkanlarında toz halinde bulabilirsiniz. Herhangi bir sıvının içinde çok kolay çözünebildiği için günlük hayatta kullanımı son derece kolaydır. Şimdi spirulinanın öne çıkan 5 faydasından bahsedeceğiz.

Sindirimi kolaylaştırır

Modern, marketlerde satılan köpek mamaları her zaman sağlıklı değildir ve sık sık sindirim sisteminde problemlere yol açar. Bu yüzden köpeğinizin düzenli olarak spirulina takviyesi alması mantıklı bir karar olabilir. Çünkü bu besin maddesi hayvanların bağırsaklarında biriken zararlı mantar ve bakterileri yok eder. Bu alglerde bulunan klorofil, doğal bir temizleyicidir. Bağışıklık sisteminin gelişmesine de yardımcı olur.

Köpeklerin sindirim sistemi bu alg türündeki tüm besin maddelerini kolayca emebilir. Bu nedenle köpeğinizin bağırsakları besinleri elde etmek için çok fazla çalışmak zorunda kalmaz.

Anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir

Spirulinanın en büyük faydası içinde fikosiyanin bulunmasıdır. Bu madde ağrıyı azaltan bir anti-enflamatuvardır. Özellikle köpeğiniz yaralandığında veya ameliyat olduğunda bu takviyeyi alması oldukça faydalı olabilir.

Bu alg türü aynı zamanda artrite karşı savaşan doğal bir ilaçtır ve köpeğinizin günlük rutinini büyük ölçüde geliştirir. En önemlisi, sentetik anti-enflamatuvarlar gibi karaciğere zarar vermez.

Spirulina birinci sınıf bir besin takviyesidir

hayvan iskeleti filmi ve spirulina

Köpeğinizin öğünlerine spirulina eklemeyi ciddi olarak düşünmelisiniz. Çünkü bu besin takviyesinin içinde proteinler, mineraller, vitaminler, lifler ve sağlığa iyi gelen birçok başka bileşen bulunuyor.

İştahsızlıktan veya hastalıktan dolayı besinsiz kalmış zayıf köpeklerin ihtiyaçları olan enerji miktarını spirulina karşılayabilir.

Karaciğeri korur

Klorofil ve fikosiyanin içeriği sayesinde, spirulina birçok organa sayısız fayda sağlar. Örneğin karaciğerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve böylece zehirli maddeler daha kolay ortadan kaldırılır. 

Bunlara ek olarak, spirulinanın antioksidan etkisi toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylece böbrekler bu besin takviyesinden büyük ölçüde faydalanır. Bu durumun sonucunda organlar daha sağlıklı bir hale gelir ve bu da yaşlanmayı geciktirir.

Kanseri önlemeye yardımcı olur

Kanser günümüzde en ölümcül hastalıklardan biri olarak kabul ediliyor. Bu yüzden bu hastalıktan korumak için elinizden geleni yapmanız gerekiyor. Spirulina bu hastalığın başlamasını önleyebilir; bunu sağlayan şey içinde bulunan fikosiyanindir.

Bu madde kanserli hücrelerin çoğalmasını yavaşlatır ve T hücrelerin büyümesini hızlandırır. T hücreleri zararlı hücreleri yok etmekten sorumludur. Bunlara ek olarak, spirulina zarar görmüş hücrelerin onarım sürecini de destekler; örneğin köpeğiniz kanserse ve tedavi sırasında radyasyona maruz kalıyorsa bu besin takviyesini kullanmak akıllıca olabilir.

Spirulina besin takviyesi: Peki uygun doz nedir?

toz halinde yeşil spirulina

Bu besin maddesi yüksek konsantrasyonlu olduğu için az miktar spirulina tozu evcil hayvanınızın ihtiyacını karşılayabilir. Besin uzmanları, içinde başka hiçbir katkı maddesi olmayan doğal ürünleri almanızı tavsiye ediyor.

Tavsiye edilen doz, her 5 kilo için 1/8 çay kaşığıdır. Bu tür takviyeleri kullanırken her zaman hafif dozlarla başlamak gerekir; böylece evcil hayvanınızın metabolizması, özellikle sindirim sistemi bu yeni besine daha kolay adapte olabilir. Sonrasında her şey yolundaysa eğer, zamanla dozu arttırabilirsiniz.

  • Soy un perro. Propiedades de la Espirulina en perros. 20 de septiembre de 2017. Extraído de: https://soyunperro.com/espirulina-para-perros/
  • Puro menu. Spirulina. El super alimento natural verde para tu perro o gato. 12 de septiembre de 2018. Extraído de: https://puromenu.es/blogs/dieta-barf-puroblog/19403971-spirulina-el-super-alimento-natural-verde-para-tu-perro-o-gato
  • Mi perro come BARF. 7 Beneficios de la Spirulina para perros y gatos. 30 de julio de 2019. Extraído de: https://miperrocomebarf.com/7-beneficios-spirulina-para-perros-y-gatos/