Logo image
Logo image

Köpek Dışkısında Mukus: Nedenleri ve Tedavisi

5 dakika
Köpek dışkısındaki mukus çok yaygın ve gerekli olmasına rağmen aşırı miktarda ortaya çıkıyorsa ve buna ishal eşlik ediyorsa veterinere gidilmesi gerekir.
Köpek Dışkısında Mukus: Nedenleri ve Tedavisi
Son Güncelleme: 01 Kasım, 2022

Öncelikle belirtmek gerekir ki köpek dışkısında mukus olması gerekli bir unsurdur. Aslında, dışkıların içinde sıklıkla mukus bulunması tamamen sağlıklıdır. Yani, küçük bir miktar görürseniz endişelenecek bir şey yok. Aslında köpeğin dışkısını yağlamaya yardımcı olur ve çok fazla çaba harcamadan ikincileri yapmasına yardımcı olur.

Ancak bazı durumlarda bu mukus normalden daha fazla miktarda bulunur. Ve örneğin, buna köpekte kıvam, kan ve karın ağrısı gibi değişiklikler eşlik ediyorsa, endişeli olmakta haklısınız. Burada size mukuslu dışkıların ne zaman endişe verici olduğunu ve nasıl davranmanız gerektiğini söylüyoruz.

Mukus, işlevi kolon astarını kaygan ve nemli tutmak olan – solunum epitelinin ürettiğine benzer şekilde – bağırsak mukozası tarafından salgılanan bir maddedir.

Normal köpek dışkısı nasıldır?

Köpek dışkısında fazla mukusu keşfetmek için öncelikle sağlıklı bir köpeğin normal dışkısının nasıl göründüğünü bilmeniz gerekir. Size aşağıdaki listede göstereceğiz:

 • Renk: Çikolata kahvesi olmalıdır. Kırmızı renk bağırsak kanamasını, siyah renk ise mide kanamasını gösterir. Arada sırada yeşil olması da normaldir ve genellikle köpeğin biraz ot yemesinden kaynaklanır.
 • Şekil: Silindirik ve uzun. Köpek “topak” şeklinde dışkılıyorsa, susuz kalmış veya kabızlık yaşıyor olabilir.
 • Kıvam: Hamur benzeri, yani katı ama şekillenebilir. Alınması imkansız olan parçalanan dışkılar ishale işaret eder.
 • Yapı: Pürüzsüz ve grenli değil. Yüzeyde beyaz lekelerin varlığı, köpeğin bağırsak parazitlerine sahip olduğunu gösterebilir. Ancak, bu son değer diyete göre büyük ölçüde değişir.

Gördüğünüz gibi, normal bir dışkı, onu kaplayan çok belirgin bir mukus filminin varlığı ile karakterize edilmez. Biraz yağlanmaları doğaldır, ancak asla aşırı derecede yağlanmazlar. Köpeğinizin dışkısında herhangi bir dengesizlik fark ederseniz veterinerinize görünün.

Some figure

Köpek dışkısında aşırı mukusa ne sebep olur?

Köpek dışkısında aşırı miktarda mukus bulunmasının bir hastalık belirtisi olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Söylediğimiz gibi, bulguya kan veya köpeğinizin dışkı kıvamında köklü bir değişiklik eşlik ediyorsa, bu bulgu özellikle önemlidir.

Bu durumlarda, tavsiye derhal veteriner yardımı almaktır. Veteriner hekiminiz altta yatan nedeni daha iyi belirleyebilecek ve uygun bir tedavi yöntemi önerecektir. İşte köpek dışkısında aşırı mukusun bazı yaygın nedenleri.

Bağırsak enfeksiyonları

Yaygın bir neden, patojenlerin – bakteri, virüs ve mantar olsun – köpek gastrointestinal (GI) sistemini enfekte etmesidir. Bakteriyel aşırı büyüme (örneğin, Salmonella), köpek bağırsak mikrobiyomunda bir dengesizliğe neden olarak meydana gelebilir.

Çoğu köpek ayrıca ishal, kusma, iştahsızlık veya başka semptomlar geliştirir. Destekleyici bakım ve enfeksiyonu ele alan ilaçlara ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca, bir veteriner tarafından reçete edilirse bir probiyotik takviyesi yardımcı olabilir.

Antibiyotikler faydalıdır, ancak yalnızca enfeksiyon bakteriyel ise. Viralde çoğu durumda tek seçenek destekleyici tedavidir.

Parazitler

Trikhuriasis, giardiasis, tenyalar ve diğer bağırsak parazitleri köpek dışkısında mukusa neden olabilir. Bu patojenler, köpeğinizin bağırsağının duvarlarına yerleşerek kanını veya mamasından alınan besinleri besler. Dışkı muayenesi, mevcut parazit türünü belirleyebilir ve uygun bir tedavi bu sorunu çözecektir.

Köpeğin dışkısında yumurta veya vücut parçalarının (beyaz noktalar) bulunması tanıyı doğrular.

Some figure

Yabancı cisim yutulması

Bir köpek olağandışı bir şey yediğinde, bu,  gastrointestinal sistemi bozabilir ve dışkıda mukus üretiminin artmasına neden olabilir. Hafif vakalar zamanla düzelir. Kusma ve ishalin eşlik ettiği daha ciddi vakalar, destekleyici bakım, antibiyotik, sıvı tedavisi ve hatta bazen yabancı maddeyi çıkarmak için ameliyat gerektirebilir.

Diyette değişiklik veya gıdaya ters reaksiyon

Diyette ani bir değişiklik, köpeklerin dışkılarında mukusa neden olabilir. Bu durumlarda, orijinal diyete geri dönülmesi önerilir. Diyet değişikliğini yapmak için, eski yiyecekle karıştırılmış yeni yiyeceklerden kademeli olarak artan miktarlarda sunun. Bu genellikle sorunu çözecektir.

Köpeğin semptomları devam ederse, bu, bir gıda alerjisi veya intoleransı olarak yorumlanabilir. Bu durumlarda, bir veteriner tarafından reçete edilen hipoalerjenik bir diyete geçmek gerekebilir.

Huzursuz bağırsak sendromu

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), köpeğin sindirim sisteminin bir kısmının sürekli olarak iltihaplandığı bir durumdur. Bu, ilgili bölümlerin dokularına zarar vererek besinleri ve mineralleri emmeyi çok zorlaştırır. Kroniktir ve her zaman kesin bir tedavisi yoktur.

Bu durumda, stresin bu salgınlarda önemli bir faktör olduğuna inanılmaktadır. Tedavi, köpeğin semptomlarının şiddetini azaltan stres giderme, diyet değişiklikleri ve ilaçları (örneğin, sülfasalazin) içerir.

Kanser

Gastrointestinal sistemin herhangi bir yerindeki kanser, tümörler ve polipler – örneğin rektal polipler – dışkıda mukusa neden olabilir. Bu durumların tedavisi genellikle cerrahi, kemoterapi, radyasyon veya palyatif tedaviyi içerir. Prognoz, büyük ölçüde tümörün doğasına bağlıdır (neoplastik veya iyi huylu).

Diğer inflamatuar bozukluklar

İrritabl bağırsak sendromu dışındaki rahatsızlıklar , genellikle kusma veya ishalin eşlik ettiği dışkıda mukusa neden olabilir. İmmünosupresif ilaçlar ve diyet değişiklikleri ile tedavi, genellikle bir köpeğin semptomlarını azaltacaktır.

Bağışıklık baskılayıcı ilaçlar hem yararlı hem de zararlıdır. Köpeğin bağışıklık sistemini baskılayarak iltihabı azaltırlar, aynı zamanda enfeksiyonları durdurmadaki etkinliklerini de azaltırlar.

Hemorajik gastroenterit

Bir köpeğin dışkısı çok miktarda kan ve mukus içerdiğinde (genellikle ahududu reçeli olarak tanımlanır), suçlu hemorajik gastroenterit olabilir. Tedavi destekleyici bakım, bulantı önleyici ilaçlar, sıvı tedavisi ve antibiyotikleri içerir.

Köpek dışkısında mukus için genel tedaviler

Her durumda bazı ilaçları ve tedavileri listelemiş olsak da, köpeğinizin dışkısında aşırı mukus oluşmasını önlemek için tüm etkili tedavileri özetlemeyi yararlı buluyoruz. Bunları size aşağıdaki listede anlatacağız:

 • Antibiyotikler: Bunlar yalnızca mukusun nedeninin Salmonella gibi bakteriyel bir enfeksiyon olduğu doğrulanmışsa uygulanmalıdır.
 • Anthelmintikler: Bağırsak endoparazitlerinin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan en yaygın ilaçlardır. Hızlı hareket ederler ve çok etkilidirler.
 • Ameliyat: Bir çarpma meydana geldiyse, köpek sindirilemeyen bir şey yediyse, bir tümör varsa veya bağırsak parazitleri çok fazlaysa ameliyat gerekli olabilir.
 • Diyetteki değişiklikler: Bu en yaygın “tedavi”dir, çünkü çoğu durumda köpeğin dışkısında mukus bulunması hazımsızlık veya gıda intoleransının bir sonucudur.
 • Bağışıklık baskılayıcılar: Daha önce de söylediğimiz gibi, bu ilaçlar, neden bağışıklık temelliyse, mide-bağırsak sisteminin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur. Ne yazık ki, aşırı kullanılamazlar.

Bu noktada şunu vurgulamak gerekir ki, sadece profesyonel bir veteriner, köpeğinizi etkileyen durumu teşhis edebilir. Köpeğinize evde probiyotikler ve önleyici diyet değişiklikleri konusunda yardımcı olabilirsiniz, ancak veterineri ziyaret etmek neredeyse her zaman acil bir ihtiyaçtır.

Some figure

Gördüğünüz gibi köpek dışkısında mukusun ortaya çıkmasının birçok nedeni var. Çoğu anekdot niteliğinde ve hafiftir, ancak diğerleri kapsamlı ve uzun süreli tedavi gerektirir. Sadece veteriner köpeğinizin durumunun ne olduğunu size söyleyebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Verlinden, A., Hesta, M., Millet, S., & Janssens, G. P. J. (2006). Food allergy in dogs and cats: a review. Critical reviews in food science and nutrition, 46(3), 259-273.
 • Glass, G. J., & Slomiany, B. L. (1977). Derangements of biosynthesis, production and secretion of mucus in gastrointestinal injury and disease. In Mucus in health and disease (pp. 311-347). Springer, Boston, MA.
 • Marks, S. L., & Kather, E. J. (2003). Bacterial-associated diarrhea in the dog: a critical appraisal. Veterinary Clinics: Small Animal Practice, 33(5), 1029-1060.
 • Tanimoto, M. A., Torres-Villalobos, G., Fujita, R., Santillan-Doherty, P., Albores-Saavedra, J., Gutierrez, G., … & Valdovinos, M. A. (2010). Endoscopic submucosal dissection in dogs in a World Gastroenterology Organisation training center. World Journal of Gastroenterology: WJG, 16(14), 1759.
 • Gue, M., Peeters, T., Depoortere, I., Vantrappen, G., & Bueno, L. (1989). Stress-induced changes in gastric emptying, postprandial motility, and plasma gut hormone levels in dogs. Gastroenterology, 97(5), 1101-1107.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.