Kedilerde AIDS: Bilmeniz Gerekenler

AIDS, insanlarda olduğu gibi kedilerin de bağışıklık sistemini çökertir. Bu da, hastalıkların daha kolay bulaşmasına neden olur. Tedavi edilmezse sonuçları ölümcül olabilir.
Kedilerde AIDS: Bilmeniz Gerekenler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Güçlü ve bağımsız kişiliklerine rağmen, kediler çeşitli hastalıklara karşı oldukça savunmasızlardır. Kedilerde AIDS, bu hastalıkların arasında kedi nüfusunu etkileyen en yaygın hastalıklardan bir tanesidir.

Neyse ki günümüzde AIDS hastası kedilerin yaşam sürelerini uzatan etkili bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Ancak evcil hayvanınızın sağlığını korumak için başvurabileceğiniz en etkili yöntem aldığınız tedbirlerdir.

Bu yazımızda kedilerde AIDS hastalığının belirtilerine, enfeksiyon türlerine ve alınacak önlemlere yer vereceğiz.

Kedi Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (FIV)

İlk olarak FIV virüsünün sadece kedileri etkilediğini ve insanlara bulaşmadığını belirtmek isteriz. Bu virüs, kedilerin bağışıklık sistemlerindeki T lenfositleri etkiler ve yok eder.

İnsanlarda AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünün tamamen farklı bir virüs olduğunu unutmayın. Ancak, HIV da FIV virüsüne benzer görev görür.

Lenfositleri yok eden FIV, kedilerin bağışıklık sistemlerini çeşitli hastalığa karşı savunmasız bırakır. Hayvanların doğal savunma sistemleri zayıfladığında, diğer hastalıklara ya da enfeksiyonlara maruz kalmak çok daha kolaylaşır.

güneş ışığında uzanan kedi

Kedilerde AIDS doğru tedavi edilmediği zaman, ikincil bulaşan bu hastalıklar ölüme yol açabilir.

Kedilerde FIV, henüz tedavisi bulunmayan kronik bir hastalıktır. Hastalık ilerledikçe hayvanın bağışıklık sistemi daha çok zarar görür. Ancak, uygun ve düzenli bir tedavi ile hasta kedinize kaliteli bir yaşam sunabilirsiniz.

Kedilerde AIDS hastalığının bulaşma şekilleri

Kedilerde AIDS, hasta kedilerin kanıyla ya da salyasıyla doğrudan temas edilmesiyle bulaşır. Bu temas genelde kavga vesilesi ile gerçekleşir. Bu sebepten dolayı, sokaktaki kedilerin bu hastalığa yakalanma riski yüksektir.

FIV virüsünün cinsel yolla bulaşıp bulaşamadığı henüz kanıtlanmamıştır. Ancak kedilerde AIDS doğuştan olabilir. Ayrıca bir anne kedi de hamilelik ya da doğum sırasında yavrusuna hastalığı bulaştırabilir.

AIDS’li kedilerin hastalığı bulaştırmaması için kısırlaştırılmasını öneririz. Aynı zamanda sokaktaki kedi nüfusunun da kontrol altına alınması gerekmektedir. Böylece çeşitli bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemiş oluruz.

uyuyan kedi

Kedilerde AIDS belirtileri

Kedilerde AIDS hastalığının ilk belirtileri, FIV virüsüne temas edildikten sonraki ilk birkaç ay içerisinde ortaya çıkar. Genelde bu belirtiler aynıdır ve hastalık ilerledikçe belirtileri de yoğunlaşır.

Normalde, kedi sahipleri tekrar eden enfeksiyonlardan dolayı kedilerinin bir sıkıntısı olduğunu fark ederler. Aniden kedileri enfeksiyon kapabilir ya da sürekli hastalanmaya başlayabilir.

Ancak, bazı kediler yıllarda hiçbir belirti göstermeden tamamen normal bir hayat yaşayabilirler. Bu sebeple, belirli aralıklarla kedinizi veterinere götürmeniz önemlidir. Veteriner, kedinizin sağlığını kontrol etmek için çeşitli testler uygular.

Kedilerdeki AIDS hastalığının ana belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Ateş
 • İshal
 • İştah ve kilo kaybı
 • Tüylerinin donuklaşması
 • Diş eti iltihabı
 • Ağız iltihabı
 • Hastalıklar ve tekrar eden enfeksiyonlar
 • Göz nezlesi
 • Kısırlık sorunları (ve dişilerde düşük)
 • İlerleyen mental bozulma

Kedilerde AIDS tedavisi

Kedilerde AIDS tedavisi, hasta kedinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve bozulmasını önlemeye yöneliktir. Kedinizin bağışıklığını güçlendirmek için en önemli nokta, besin tüketimidir. Kedinizin sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Buna ek olarak, doğal savunma sistemlerini güçlendirmeye yardımcı vitaminler ve doğal takviyeler kullanılabilir.

Kedilerde AIDS tedavisi

Teşhis konulduktan sonra, veteriner antimikrobik ya da anti enflamatuar ilaçlar yazabilir. Bu ilaçlar kedilere bulaşmış olabilecek herhangi bir hastalığın ilerlemesini engelleyecektir.

Hasta kedinin, hayatını riske atabileceği herhangi bir duruma sokulmaması da gerekir. Örneğin, sokak kavgası sırasında hastalık bulaşma riskinden dolayı kedinizi sokağa salmamanız gerekir.

Yukarıdaki önlemlerin yanı sıra, kediniz sakin ve güvenli bir çevrede yaşamalıdır. Aynı zamanda düzgün bir bakım görmeli, aşılanmalı ve sağlıklı beslenmelidir.

Tedbir

Kedinizin sağlığı konu olunca, en önemli nokta aldığınız tedbirlerdir. Kedilerde AIDS’i önlemek için kedinizin aşağıdaki temel gereksinimlerini karşılamanız gerekir:

 • Kaliteli gıdalar ile eksiksiz ve dengeli beslenme
 • Yaşamı boyunca önleyici ilaçların kullanımı. Buna ayrıca her altı ayda bir yapılması gereken veteriner ziyaretleri de dahildir. Her zaman aşı takvimine uymalısınız.
 • Üremenin kontrol altına alınması (kısırlaştırma)
 • En iyi derecede hijyenik, güvenli ve dinlendirici ortam
 • Kaçmaması ve diğer kedilerle kavga etmemesi için uygun eğitim ve sosyalleştirme
İlginizi çekebilir ...
Kedilerde En Çok Görülen Kanser Türleri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedilerde En Çok Görülen Kanser Türleri

Sevimli evcil hayvanlarımızdan biri olan kedilerde, farklı sebeplerden ötürü kanser görülebilir ve erken teşhis ile gerekli önemler alınabilir.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.