Grip Virüsü Hayvanları da Etkiler mi?

Grip, hepimizin aşina olduğu ve her yıl insanları etkileyen yaygın bir hastalıktır. Peki ya virüslerin hayvanları da etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Bugünün makalesinde birkaç örnek hakkında konuşacağız.
Grip Virüsü Hayvanları da Etkiler mi?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Şüphesiz, yaygın grip virüsü bugüne kadar en çok bilinen virüslerden biri olmaya devam ediyor. Ama grip olabilenler sadece insanlar mı? Virüsler hayvanları da etkileyebilir mi?

Hiç kendinize bu soruyu sordunuz mu? Cevap evet ise, o zaman bir “hayvan gribinden” mi bahsediyoruz? Nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Endişelenmeyin, tüm sorularınıza cevap vereceğiz.

Virüsler, fırsatçı ajanlar

Virüsler canlılar arasında içsel bir şekilde yaşarlar. Bunun nedeni, yalnızca başka bir canlı organizmanın hücreleri içinde çoğalabilen bulaşıcı ajanlar olmalarıdır. Öyleyse, virüslerin hayatta kalması için diğer canlılar arasında sürekli bir enfeksiyon olması gerekir.

Virüsler hücreleri “alıkoyar”, içlerindeki genetik bilgiyi kopyalar ve daha sonra diğer organizmaları enfekte etmek için -genellikle salgılarla- vücudu terk ederler.

İnsanlardan biraz farklı görünse de hayvan gribi de mevcuttur.

Hayvanları etkileyen virüsler: kuş gribi

Kuş gribine Influenza A cinsi neden olur ve nispeten insanları etkileyen virüsle benzerdir. Kuşkusuz bu virüs tanıdık geliyor, çünkü bu gribin bir çeşidi, 2009’da A tipi grip pandemisine neden olan şeydi.

Kuş gribi virüsü doğal olarak dolaşır. 100’den fazla yabani kuş türünde tespit edilmiştir.

  • Martılardan kuğulara kadar su kuşları bu enfeksiyona en yatkın olanlardır.
  • Virüs, kurbanlarının bağırsaklarında ve solunum yollarında çoğalır. Bununla birlikte, genel olarak, bu hayvanlar hastalanmaz, yani sadece rezervuar (veya taşıyıcı) görevi görürler.
  • Virüs semptom göstermediğinden, doğal döngüsüne kolayca devam edebilir. Bu, ciddi hastalık geliştirebilecek diğer kuşlara bulaşır.
  • Tavuk ve hindi gibi evcil kuşlar özellikle bu virüse karşı savunmasızdır.

İlk belirtilerden bazıları tüylerinin dalgalanması ve yumurtlamanın azalmasıdır. Daha şiddetli vakalarda grip ishale, boğulmaya ve hatta hayvanın ölümüne neden olabilir.

Daha da rahatsız edici bir not olarak, kuşlarda bu gribin tedavisi olmadığını belirtmeliyiz. İnsanlar için tedavi mevcut olsa da, bu enfeksiyondan muzdarip kuşlar için tek seçenek ötenazidir.

tavuklarda grip virüsü

Kedi gribi

Kedi gribi, kedilerdeki tipik semptomatolojiyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Buna solunum zorluğu, burun tıkanıklığı vb. dahildir. İki tür virüs veya bakteri sonucunda ortaya çıkabilir. Ancak, daha katı bir anlamda, kedileri etkileyen belirli bir grip virüsü türü yoktur. Aynı şekilde, kediler yaygın gripten muaf değildir:

  • Kediler, özellikle kuş gribi olmak üzere, Influenza tipi virüslerle enfekte olabilir. Bu virüsün kediler arasında bulaşması, tıpkı insanlarda olduğu gibi temas veya salgı yoluyla gerçekleşir.
  • Kedilerin bu virüsü insanlara yayabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Bununla birlikte, evcil hayvan sahiplerinin İnfluenza B enfeksiyonunu kedilerine bulaştırmaları oldukça yaygındır.
  • Kediler virüsler için olağan bir konak olmadığından, grip hafif enfeksiyonlarla sonuçlanma eğilimindedir.

Vahşi hayvanları etkileyen virüsler

Influenza A cinsinin türleri yarasaları etkileyebilir. Çok sayıda çalışma, bu virüslerin insanlara karşı tehlike oluşturması için büyük değişikliklere uğraması gerektiğini öngörmüştür.

Domuzlar, ünlü domuz gribi olan Influenzavirus C cinsine ait virüslerden hastalanabilmektedir. Domuzlar arasında bulaşma oranı son derece yüksektir. Aslında, belirli bir bölgedeki hayvanların %100’üne çok hızlı bir şekilde bulaşabilir.

balina ailesi

Uyum yeteneği: Virüslerin en büyük silahı

Hayvanları etkileyen grip virüslerinin başarısının anahtarı, oldukça iyi uyum sağlama yetenekleridir.

Virüsler zamanla mutasyona uğrar, bağışıklık sistemini şaşırtır ve onlarla savaşmayı gittikçe zorlaştırır. Grip aşısının neden yıllık olduğunu hiç kendinize sordunuz mu? Nedeni, virüsün uyum sağlayabilmesidir.

Değişme ve uyum sağlama oranlarının yüksek olması, grip virüslerinin farklı türlerin konakları arasında yayılmasına ve neredeyse algılanamayan hastalıkların yanı sıra ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına da neden olmasına olanak tanır. Açık olan bir şey var: virüsler yalnızca insanları etkilemez; hayvanları da etkiler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.