Bir Evcil Hayvan Sizi Nasıl Daha İyi Bir İnsan Haline Getirebilir?

Çeşitli çalışmalar bir evcil hayvanınız olmasının, daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olduğunu göstermektedir. Kediler ve köpekler gibi hayvanlar, insanların hem mental hem de fiziksel olarak daha iyi hissetmesini sağlar.
Bir Evcil Hayvan Sizi Nasıl Daha İyi Bir İnsan Haline Getirebilir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bilim insanları, insanlar ve evcil hayvanları arasındaki ilişkiye hep ilgi göstermişlerdir. Hatta, bir evcil hayvan sahibi olmanın daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olabileceği konusunda çeşitli araştırmalar bile bulunmaktadır.

Evcil Hayvan Sahibi Olmak Daha İyi Bir İnsan Olmanıza Nasıl Yardımcı Olur

beyaz köpek
  • Fizyolojik. Evde bir evcil hayvanınız olması, sizin bilinciniz ve isteğinizden bağımsız bir şekilde, keyif ve mutluluk ile ilişkili oksitosin ve endorfin hormonlarının salgılanmasını tetikler. Bunun pek çok avantajı vardır, yalnızlık nedenli anksiyete ve stresi azaltır.
  • Psikolojik faydalar. Evcil hayvanınız daima en yakın dostunuzdur. Uzmanlar köpeklerin ve kedilerin, insanların sorumluluk hislerini ve özgüvenlerini arttırdığını söylemektedir. Ek olarak, evcil hayvanlar mutluluğumuzu arttırır, yalnızlık hissini azaltır ve psikolojik değişimlere yardımcı olur.
  • Daha iyi bir insan olmanızı sağlayan psikolojik faydalar. Evcil hayvanınızla yürüyüşe çıkmak ve onunla birlikte dışarıda olmak size daima, yeni insanlarla iletişim kurmak ve yeni sosyal çevrelere dahil olmak için fırsatlar verir. Tüylü dostunuz sayesinde hayvanlarla ilgili etkinliklere katılabilirsiniz. Ayrıca, evcil hayvanlar bazı kişisel ilişkilerdeki güveninizi arttırmaya ve sosyal becerilerinizi geliştirmeye de yardımcı olurlar.
  • Tedavi edici faydaları. Hayvanların da müdahil olduğu pek çok tedavi türü bulunmaktadır.  Bu tedaviler, her yaş grubundan insanların iyileşme dönemlerini hızlandırmak ve durumlarını iyileştirmek için destek ve motivasyon tedavileri şeklinde olabilirler.

Evcil Hayvanlar Neden Daha İyi İnsanlar Olmamızı Sağlarlar?

Evcil hayvanlar yavaşça her ailenin bir parçası haline gelmeye başladı. Ziyaret ettiğiniz neredeyse her evde bir tür evcil hayvanla karşılaşabilirsiniz. Bu evcil hayvanlar illa köpek veya kedi olmak zorunda değiller, hamster, tavşan, kaplumbağa veya balık gibi pek çok farklı evcil hayvanlarla karşılaşabilirsiniz.

Peki Evcil Hayvanlar Daha İyi İnsanlar Olmamızı Nasıl Sağlıyorlar?

  • Çok basit şeyler aracılığıyla. Hayat her zaman göründüğü kadar karmaşık değildir. Basitçe evcil hayvanımıza bakarak ve onun günlük aktivitelerini izleyerek bunu öğrenebiliriz. Evcil hayvanınızla oyun oynamak, onunla vakit geçirmek, onu yürüyüşe çıkartmak, yemek yemesini izlemek; tüm bu ufak şeyler kendi hayatınızda unutmaya yatkın olduğunuz basit keyifleri hatırlamanıza yardımcı olur. Hayvanlar, sürekli bir internet bağlantısı ve akıllı bir cihaz olmadan da oldukça mutlulardır.
  • Sadakat dersi. Sadakat gösteren tek hayvan köpekler değildir. Tüm hayvanların dostuluğu ve sadakati takdir edilesidir. Biz insanların barındırdığı kıskançlık gibi pek çok kötü huy, hayvanlarda yoktur.
  • Onlar sayesinde affetmeyi öğreniriz. Evcil dostlarımız bazen bir şeyler kırabilir veya yapmamaları gereken bir şey yapabilirler. Ancak, hayvan sahipleri olarak, bunun için onları suçlamamamız gerektiğini ve onları affetmemiz gerektiğini öğreniriz. Evcil hayvanlarımızdan öğrendiğimiz bu öfke kontrolünü, toplum içerisinde de kullanabiliriz.
  • Paylaşmak. Evcil hayvanımızın bir şeyi paylaştığını görerek, biz de paylaşmayı öğreniriz. Bu sadece materyal şeyler için geçerli değildir, duygular için de geçerlidir.
  • Mutluluk bulaşıcıdır ve evcil hayvanımız mutlu olduğunda biz de mutlu oluruz.

Hayatı Dolu Dolu Yaşarlar

Köpekler, hatta tüm evcil hayvanlar nerede olurlarsa olsunlar hayatı dolu dolu yaşarlar. Köpeğinizi her gün, birebir aynı yürüyüş yolunda yürüyüşe çıkartsanız bile bu onun için bir sorun olmaz. Bu yürüyüşten mutlu olur, etrafındaki şeylere dikkatini verir ve eğlenir.

Ek olarak, evcil hayvanlar bizler gibi geçmişi düşünerek kendilerine acı çektirmezler. Dahası, gelecek hakkında da çok endişelenmezler. Onlar, içinde bulundakları anda yaşarlar ve, bu aslında onlardan öğrenebileceğimiz çok önemli bir derstir.

Coşku ve Bolca Sevgi

köpeği ile kitap okuyan adam

Evcil hayvanınızın sevgisi, sürekli ve koşulsuzdur. Özellikle köpek sahipleri bu durumu çok iyi bilirler. Köpekler sevgilerini, kendilerini geri tutmadan, gösterebilecekleri her şekilde gösterir ve hayatlarındaki en küçük şeyden heyecanlanırlar.

Bir köpeğe veya genel olarak herhangi bir evcil hayvana yakın olmak, kendimizi daha iyi ifade etmemize ve daha insancıl olmamıza yardımcı olur. Onlar duyguları kelimelerden çok daha iyi anlarlar. Bu da, hepimizin öğrenmesinde büyük fayda olan bir durumdur.

Evcil hayvanlarımızın bizlere öğretebileceği ne kadar da çok şey var!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.