Yaz Aylarında Köpeğinizin Kürkünün Bakımı

Bugünün makalesinde, yaz aylarında köpeğinizin kürkünün bakımı için size bazı önemli ipuçları vereceğiz.
Yaz Aylarında Köpeğinizin Kürkünün Bakımı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yaz aylarında köpeğinizin kürküne bakım yapmak çok önemlidir ve birlikte sıcak havanın keyfini güvenle çıkarmanızı sağlar. Genel olarak ele alırsak, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu bakım, büyük ölçüde tüylerinin uzunluğuna ve aynı zamanda hangi cins olduğu gibi faktörlere bağlı olacaktır.

Birçok evcil hayvan sahibi için yazın gelişi, evcil hayvanlarıyla kaliteli zaman geçirmek için mükemmel bir fırsattır. Mavi gökyüzü ve sıcak hava, köpek gezdirenlerin dört ayaklı arkadaşlarını götürmek için çoğunlukla yeni ve heyecan verici yerler bularak daha uzağa gitmeye başladıkları anlamına gelir.

Ancak önceden planlama yapmazsanız, bu uzun yaz yürüyüşleri aslında evcil hayvanınız için tehlikeli olabilir. Yazın tadını gerçekten doyasıya çıkarmak istiyorsanız, gezilerinizi düzgün bir şekilde organize etmek için zaman ayırmanız ve evcil hayvanınızın yaza hazır olmasını sağlamanız gerekir.

Köpeğinizin kürküne bakım yapmak neden bu kadar önemli?

Yaz aylarında güneş ışınları güçlenir ve sıcaklıklar artar. Hem köpekler hem de insanlar için yaz aylarında cilt bakımı ve saç bakımı daha da önemli hale gelir.

kürküne bakım yapılan köpek

Bir köpeğin soğutma sisteminin bir insannkinden daha karmaşık olduğunu bilmek önemlidir. Vücutları ısıya karşı daha hassastır ve termoregülasyon mekanizmaları 20° C kadar düşük bir seviyeden devreye girer.

İnsan vücudunun her yerinde ter bezleri vardır. Bunlar, vücut sıcaklıkta önemli bir artış tespit eder etmez aktive olurlar ve daha sonra cilt yüzeyinden buharlaşan suyu serbest bırakırlar. Bu nedenle, güneşin altında veya dışarıda egzersiz yaparken, insanlar vücutlarının serin kalmasını sağlamak için daha fazla terlerler.

Köpekler patilerinden terlerler

Bununla birlikte köpekler sadece, patilerinin pedlerinde ter bezlerine sahiptirler, bu da sadece ayaklarından terledikleri anlamına gelir. Ayrıca, nefes nefese kalmaları ağızlarındaki nemin buharlaşmasına sağladığı için dillerini de serinlemeye yardımcı olmak için kullanırlar.

Dahası, köpekler doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaya alışkındır. Kıyafet veya başka aksesuarlar giymezler ve genellikle güneş ışığında dışarıda olmaktan hoşlanırlar.

Hava koşullarındaki değişikliklere karşı ana koruma kaynakları kürkleridir. Soğuk havalarda kürk yalıtım görevi görerek ısı kaybını azaltır. Yaz aylarında kürk, cildi güneşten koruyarak güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmayı engeller. Bu nedenle, köpeğinizin tüylerine özen göstermek, yılın hangi döneminde olursa olsun sağlığı için çok önemlidir.

Yaz aylarında köpeğinizin kürküne nasıl bakım yapmalısınız?

En önemli şey, köpeğinizin sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Düzenli veteriner ziyaretleri şarttır. Ayrıca aşılarının güncel olmasını sağlamanız ve onları parazitlere karşı tedavi ettiğinizden emin olmanız gerekir.

En iyi ipuçlarımız

  1. Derilerini ve kürklerini güneşten koruyun. Güneşin UV ışınlarına aşırı derecede maruz kalmak hem hayvanlar hem de insanlar için zararlıdır.
  2.  Tıpkı insanlar gibi köpekler de güneş yanığı, kızarıklık ve cilt kanserine yakalanabilirler. Bu nedenle, yaz aylarında ciltlerine ve tüylerine iyi bakmak önemlidir.
  3. Susuz kalmalarına izin vermeyin. Vücut yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında çok fazla su kaybeder, bu nedenle evcil hayvanınızın sıcak havalarda bol su içmesi önemlidir. Uzmanlar, ortalama olarak, bir kişinin günde 2 litre su içmesini önermektedir. Yaz aylarında bu miktar iki katına çıkarılmalıdır. Aynısı dört ayaklı dostlarımız için de geçerli.
  4. İyi bir havalandırma (doğal veya yapay). Bir köpeğin derisinin sağlıklı kalması için çevre ile sıvı alışverişi yapabilmesi gerekir. Bu nedenle, iyi havalandırma ve bolca gölge alan sağlamak önemlidir.

Cilt tahrişleri, ısırıklar veya kırmızı, iltihaplı cilt gibi belirtiler fark ederseniz bir veterinere danışın. Risk faktörlerinden mümkün olduğunca kaçının ve çevrelerini temiz tutun. Ayrıca onları hipoalerjenik bir diyete geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Son olarak bazı tavsiyeler:

  1. Alerjiler: Yazın sıcağı ve nemi, özellikle aşırı kilolu veya zaten alerjisi olan köpeklerde alerji ve deri iltihabı riskini artırma eğilimindedir.
  2. Tıraş olma zamanı: Birçok hayvanın, yalıtım görevi görmek üzere özel olarak tasarlanmış kürkü vardır. Bu özellikle soğuk bölgelerden gelen köpekler için geçerlidir. Yaz aylarında evcil hayvanınıza bakmanın en iyi yollarından biri, onu tüylerini kestirmek için bir köpek kuaförüne götürmektir.
  3. Düzenli fırçalama: Bir köpeğin tüyleri genellikle yılın zamanına bağlı olarak değişir. Normalde bu süreç, özellikle yaz aylarında deri değiştirmeyi içerir. Haftada en az bir kez fırçalamak, gevşek tüylerin atılmasına yardımcı olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.