Köpekler: Yaşlı İnsanlar İçin En İyi Evcil Hayvanlar

Herkesin, özellikle de yaşı ilerledikçe, bir yoldaşa ihtiyacı vardır. Bu yazımızda size köpeklerin neden yaşlı insanlar için en iyi yoldaşlar olduğunu anlatacağız.
Köpekler: Yaşlı İnsanlar İçin En İyi Evcil Hayvanlar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Herkesin, özellikle de yaşı daha da ilerledikçe, bir yoldaşa ihtiyacı vardır ve yanlarında bir evcil hayvan bulunmasının yaşlı insanlarda yalnızlık ile savaştığı kanıtlanmıştır. Bu yazımızda bir köpeğin yaşlı bir arkadaşınız ya da aile bireyiniz için neden mükemmel bir yoldaş olabileceğini size anlatacağız.

Yaşlı İnsanlar İçin Evcil Hayvanlar: En İyi İlaç

Yalnızlıktan muzdarip olan yaşlı bir insan için bir evcil hayvan olarak köpek sahibi olmak herhangi bir doktorun reçeteleyebileceği en iyi ilaç olabilir. Bir köpek onlara yoldaşlık yapmak ile kalmayacaktır; hızlı bir şekilde en iyi arkadaşları haline de gelecektir. Bakacakları, çeki düzen verecekleri, besleyecekleri, konuşacakları, birlikte oynayacakları ve sevecekleri biri olur. Bundan dolayı, bir köpek tam da ihtiyaçları olan şey olabilir.

Yaşlı bir insan için bir hediye olarak köpek almadan önce onların rızalarını almanız gerekir. Ne de olsa hayvan sadece onlara yoldaş olmak için orada olmayacaktır – köpeğin de ona bakacak, onu yürüyüşe çıkaracak, arkasını toplayacak, onunla oynayacak, onu veterinere götürecek vb. bir kişiye ihtiyacı olacaktır.

Bir köpek sahibi olmak pek çok sorumluluğu da beraberinde getirir ve devasa, uzun vadeli bir bağlılıktır. Bundan dolayı, onların adına bir köpek evlat edinmeden önce kişinin de bunu istediğinden emin olmalısınız.

Yaşlı İnsanlar İçin En İyi Irklar

Yaşlı bir kadın ve köpeği.

Herkesin bildiği üzere köpeklerin karakterleri ve mizaçları büyük farklılıklar gösterebilir ve pek çok farklı faktöre bağlıdır. Bu faktörler nasıl büyütüldüklerinden tutun da içerisinde büyüdükleri ortama kadar herhangi bir şey olabilir. Hatta genetikleri dahi önemli bir rol oynayabilir.

Bir köpeği evinize ilk getirdiğinizde köpeğin bazı davranışsal problemleri olduğunu görebilirsiniz. Belki de biraz yaramazdır, ya da belki utangaç ve endişeli olabilir.

Ancak, sahiplerinden göreceği sabır ve sevgi ile yetişkin bir köpek dahi yeni bir duruma kesinlikle adapte olabilir.

Genel olarak, başa çıkılmaları ve bakılmaları büyük olanlardan daha kolay oldukları için daha küçük köpekler yaşlı insanlar için en iyisidir. Bundan dolayı, yaşlı bir insan için bir evcil hayvan arıyorsanız daha küçük bir ırka bakmak en iyisi olabilir.

Yaşlı İnsanlar İçin Barınak Köpekleri

Yaşlı bir insan için bir köpek bulmak için hayvan barınakları mükemmeldir. Bulabileceğiniz en iyi evcil hayvanlardan bazıları barınaklarda bulunur. Ayrıca çoğu barınak da size uygun bir fiyata ideal köpeği bulmanıza yardımcı olabilecek personellere sahiptir.

Bir köpek yavrusu sahiplenmeniz şart değil. Sadece komutları takip etmek için eğitilebilecek ve temel ev eğitimi olan bir köpek bulmanız gerekiyor.

Yorkshire Teriyeri

Yorkshire teriyerleri genellikle 20 cm civarındadır. Sevgi dolu ve mutlu köpeklerdir ancak yabancıların yanında temkinli olabilirler. Yorkie’ler tüylerini değiştirmezler ancak günlük bir şekilde taranmaları gereklidir.

Evde bir oyuncak ya da başka bir evcil hayvan ile oynamaktan keyif alacaklardır ancak aynı zamanda bol bol temiz hava yürüyüşüne çıkmaya da ihtiyaç duyacaklardır. Bu sadık teriyerler insanlarla birlikte olmayı severler ve yaşlı insanlar için harika yoldaşlardır.

Boston Teriyeri

Başka bir küçük köpek ırkı olan Boston teriyeri 35 cm ile 45 cm arasındadır ve 10 ila 14 yıl arasında yaşayabilirler. Harika bekçi köpekleridirler ve çok fazla tüy dökmezler. Yaşlı insanlar için harika bir seçenektirler.

Cocker Spaniel

Cocker spanieller yaklaşık 10 ila 12 kilo arasındadırlar ve 38-40 cm civarındadırlar. Yaşam süreleri 14 ila 16 yıl arasındadır ve aile yaşamına mükemmel bir şekilde adapte olabilen oyuncu, mantıklı ve tatlı hayvanlardır.

Chihuahua (Şivava)

Chihuahua’lar küçük boyutları ile bilinirler ve ağırlıkları 1 kilo ila 2 kilo arasında, uzunlukları ise 11 cm ila 21 cm arasındadır. Ortalama olarak 15 ila 18 yıl arasında yaşarlar. Çok fazla enerjileri vardır ve kestirmek için koltuğa yerleşmeden önce evde koşmayı severler.

Köpekler ve Yaşlı İnsanlar İçin Faydaları

Kitap okurken köpeğini seven bir kişi.

Bir evcil hayvan sahibi olmanın pek çok faydası vardır. Yaşlı insanlar söz konusu olduğunda, onlara benlik saygılarını korumak konusunda yardımcı olabilir. İşe yaradıklarını ve onlara ihtiyaç duyulduğunu hissetmelerini sağlar, onlara bir amaç hissi verir ve depresyon geliştirme risklerini azaltır. Kendilerine daha iyi bakmaları, hayvanlar ile ilgili sosyal etkinliklere katılım göstermeleri ya da basitçe daha fazla egzersiz yapmaları konusunda da onları teşvik eder.

Çalışmalar, kadınlar söz konusu olduğunda, bir evcil hayvan sahibi olmanın onları diğer insanlar ile sosyalleşmeye teşvik ettiğini göstermişlerdir. Erkeklere gelindiğinde ise, bir evcil hayvanları olması onları daha fazla fiziksel aktivite yapmak konusunda teşvik eder.

Bir evcil hayvan ile sahibi arasındaki ilişki karşılıklıdır ve sevgi ve ilgi eşit derecede verilir ve alınır. Sahip evcil hayvanının yoldaşlığından keyif alabilir ve böylece yalnızlığını azaltabilir, evcil hayvan ise sevildiğini hissettiği bir ev bulmuştur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.