Gazal Tazısı: Mısır'ın Kraliyet Köpeği

Pers tazısı olarak da bilinen gazal tazısı (Saluki) dünyadaki en yaşlı köpek cinslerinden biridir. Kökenleri en erken Orta Doğu medeniyetlerine kadar dayanır.
Gazal Tazısı: Mısır'ın Kraliyet Köpeği
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Pers Tazısı olarak da bilinen Gazal Tazısı Mısır’ın kraliyet köpeğidir. İslam kültüründe bu cinsin Allah tarafından buraya yollandığına inanılır. Aynı zamanda oldukça fazla sayıda pozitif ve ilginç özellikleri de var. Oldukça zarif ve rafine görünüşleri diğer cinslerin arasında öne çıkmalarını sağlar. Oldukça arkadaş canlısı köpeklerdir ve bu da onları harika bir dost yapar.

Gazal Tazısı hakkındaki genel bilgiler

 • Boyut: 58-70 santimetre.
 • Kilo: 18-28 kilogram (erkekler dişilerden daha ağır olmaya yatkındır).
 • Tüyleri: Birçok farklı renkte olabilir.
 • Huyları: Doğal bir avcı köpeğidir, harika bir dost ve yarış köpeği olabilir.

Gazal Tazısı ve kökenleri

Bu cinsin ataları Orta Doğu’nun ilk medeniyetlerine kadar dayanır. Şehirlerin etrafındaki steplerde yaşıyorlardı ve göçebe kavimler için harika dostlardı. Göçebeler bu köpekleri tilki, ceylan, yabani tavşan ve çakal avlarken kullanıyorlardı.

1840 yılında Gazal Tazıları İngiltere’ye ulaşmaya başladı. Hala yaşamakta olan bu cins özellikle de Müslüman ülkelerde oldukça saygı duyulan, sofistike bir hayvan.

Tavırları

Gazal Tazısı oldukça sakin ve akıllı bir köpek. Bazen soğuk gibi gelebilir çünkü çok ilgi gösteren bir hayvan değil.

Ama endişe etmeyin, Gazal Tazıları arkadaş canlısı, oyuncu ve eğlenceli köpekler. Dışarıda bir şeyler yapmayı ve aileleriyle yürümeyi severler. Başta biraz ürkek görünebilirler ama önce güvenlerini kazanmanız gerek. Sizi tanımadan önce aranıza mesafe koymaya yatkın olan bir cinstir.

Pers tazısı olarak da bilinen bu köpeğin gergin bir karakteri vardır. Gazal Tazıları yabancıların yanında ne yapacaklarından genellikle emin olamazlar.

Bu köpekler hakkındaki bir diğer ilginç bilgi de bazı kedi karakteristiklerine sahip olmalıdır. Örneğin uyurken kedi gibi kıvrılarak uyurlar. Kediler gibi kendilerini temizlerler. Bu antik köpeğin birçok şaşırtıcı özelliği var.

Görünüşleri

Uzun bacakları ve düz bir sırtı olan bu köpek oldukça zariftir. Muhteşem gözükürler. Kulakları ve kuyruklarının üzerinde kapsayıcı uzun tüyleri vardır. Kürkleri oldukça yumuşak ve özellikle parlaktır. Bununla birlikte uzun ve ince olan yüzleri de onlara kendilerine has bir görüntü sağlar. Koyu, badem gözleri vardır ve mistik, egzotik bir görünüşe sahiplerdir.

Saluki köpeği

Bakımları

Gazal Tazıları sürekli dostluğa ve sosyal aktiviteye ihtiyaç duyar. Bu hayatlarının önemli bir noktasıdır çünkü tek başlarına kaldıkları zaman acı çekmeye yatkınlardır. Lakin onları alfa tavırları olan diğer cinslerin yanına da koymamalısınız çünkü bu durum gergin hissetmelerine sebep olabilir.

Gazal Tazınızın dışarıda bolca zaman geçirdiğinden emin olmanız gerek. Aynı zamanda bu köpeğin evin içerisinde, yumuşak ve rahat bir yatakta yatması gerek.

Bu köpek hakkındaki hoş şeylerden biri de genellikle fazla stresten ortaya çıkan psikosomatik problem geliştirme risklerinin düşük olmasıdır. Bu tarz bir sorun köpeğinizin cildi ve sindirim sisteminde ciddi hasarlara sebep olabilir. Ama bu cins genellikle sağlıklıdır.

Gazal Tazısı alırken ipuçları

İnternetten Gazal Tazısı alırken ortaya çıkabilecek bazı kesin riskler vardır. İşte eğer böyle bir şey planlıyorsanız aklınızda tutmanızın iyi olabileceği bazı tedbirler:

 • Satıcı bu tür hakkındaki mümkün olan her türlü bilgiyi göstermeli. Ayrıca satın alacak kişinin, yani sizin, sahip olduğunuz her türlü şüphe ve soruyu da açığa kavuşturmalı.
Karda bir Saluki
 • Eğer hala yavruysa sürekli olarak güncellemeler sunmalı.
 • Köpeğin gerekli dokümanlarının tam olması gerekir. Bir soyağacı veritabanında kayıtlı olması ve cinsine uygun sertifikaya sahip olması gereklidir.
 • Aynı zamanda satıcı size köpeğin sağlığı konusunda da garanti vermelidir. Köpeğe gerekli her aşıyı vurdurmalı ve tüm veteriner kontrollerini tamamlamalısınız.
 • Köpekleri tuttukları yerin şartları iyi durumda olmalıdır. Köpeğin sorumluluğunu üstünüze almadan önce satıcının tesislerini gidip kontrol etmelisiniz.
 • Aynı zamanda Gazal Tazısı yavrularının en az iki ay anneleri ile beraber yaşamaları gerektiğini de unutmayın. Bu süre geçmeden onu annesinden ayırmayın.

Diğer bakım ipuçları

 • Her hafta dişlerini fırçalayın.
 • Tırnaklarının bakımını yapın ve çok keskinleşmelerine izin vermeyin.
 • Her 6-8 haftada bir yıkayın.
 • Tüylerini kesmenize gerek yok.
 • Bu köpeği hassas dişleri, kulakları ve gözleri vardır. Arada bir veterinere gidip bunlara baktırmanız gerekir.
 • Aşılarının zamanlarını kaçırmayın.

Özetlememiz gerekirse, Gazal Tazıları hassas, narin köpeklerdir ve onu sürekli olarak veterinere götürmeniz oldukça önemlidir.

Gazal Tazıları çok sevecen dostlardır ve eğer bir tane edinirseniz asla pişman olmayacaksınız. Nasıl pişman olasınız ki? Mısır’ın kraliyet köpeğinin bir sürü muhteşem özelliği var.

İlginizi çekebilir ...
Dünyada Üzerindeki En Atletik 10 Köpek Cinsi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Dünyada Üzerindeki En Atletik 10 Köpek Cinsi

Her köpek egzersiz yapmaya ihtiyaç duysa da diğerlerinden daha atletik olan bazı cinsler var. Bu atletik cinsleri sizin için derleyip bir liste olu...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.