Altı Popüler Sığır Köpeği Irkı

22 Temmuz 2021
Sığır köpekleri en zeki olan ırklar arasındadır.

Sığır köpekleri, adından da anlaşılacağı gibi, sığır sürmek içindir; bu hayvanlar, Fédération Cynologique Internationale’nin iki grubunun parçasıdır. Çoban köpeği mi yoksa sığır köpeği mi olduklarına bağlıdır – aşağıdaki makalede karakteristik ırkların hangileri olduklarını öğrenin.

Kaç tane sığır köpeği ırkı var?

Toplamda, FCI’nin I ve II gruplarına dahil olan 10 sığır köpeği cinsi vardır, bunlar arasında:

yatakta duran üç yavru kpöek

1. Avustralya Sığır Çoban Köpeği

Avustralya Hayvancılık Çobanı olarak da bilinen bu cins, 19. yüzyılın başlarında ortaya çıktığı şekliyle “yeni” bir ırktır. Bu köpeklerin asıl görevi, geniş ovalarda sığırları kontrol etmektir. Sıcağa ve uzun mesafelere dayanabilmeli, fazla havlamamalı ve koyunu ısırmak istememelidir.

Avustralya Dağ Köpeği vahşi bir dingo gibidir, ancak benekli çift katmanlı bir kürkü vardır. Renkler mavimsi-siyah, benekli veya işaretli ve çilli kırmızıdır. Ayrıca, bu cinsin büyük, sivri kulakları ve dinlenirken belirli bir eğriye sahip bir kuyrukları vardır. İnsanlar ayrıca onları bomba ve uyuşturucuyu tespit etmek ve arama ve kurtarma için eğitiyor.

2. Sığır köpekleri – Bouvier des Flandres

Bu cins, Fransa, Belçika ve Hollanda tarafından paylaşılan Flanders bölgesindendir. Bir çoban köpeği ve koruyucusu olarak hizmet eder. Hayvanlar iridir ve vücutları çok kalın tüylerle kaplıdır. Neredeyse her zaman siyah ya da kahverengidirler, ancak açık kahverengi örnekler de vardır. Kafaları kocamandır ve gür bir bıyık ve sakal ile vurgulanır.
Mizaçlarına gelince, Bouvier de Flanders hiç utangaç veya agresif değildir. Hem sürünün hem de ailelerinin koruyucusu olarak çalışmaları nedeniyle “biraz” güvensiz olabilirler. Bu tür köpekler çok hızlı öğrenir ve sürekli uyarılmaya ihtiyaç duyar. Kalça displazisine ve mide burulmasına eğilimlidirler.

3. Entlebucher Dağ Köpeği

Bu, Luzern Kantonu’ndaki en küçük İsviçre sığır ırklarından biridir. İlk belgelenmiş örnekler 1889’a kadar uzanır. Kürkleri siyah ve bacakları kahverengidir. Ayrıca göğüsleri beyazdır ve üç renkli yüzleri orta büyüklükte bir buruna sahiptir. Bazıları kuyruksuz doğar.

4. Bernese Dağ Köpeği

Bu, İsviçre başkentine özgü başka bir dağ sığırı köpeğidir. Bu büyük bir molossustur (kolları 60cmden fazla ölçülebilir ve 50kg ağırlığındadır). Çiftliklerin çobanları ve koruyucuları oldukları için kurtarma sanatını da öğrenmişlerdir.

Bu köpekler sakin ve naziktir ve eğitilmesi kolaydır. Aynı zamanda mükemmel birer refakatçi hayvanlardır, çok güvenilirdirler ve çocuklara karşı sevecendirler. Elbette büyüklüklerinden dolayı çok fazla alana sahip bir yerde yaşamaları ve çok fazla fiziksel aktivite yapmaları gerekir. Bernese Dağ Köpeğinin kürkü siyah ve beyazdır, göğüsleri, yüzleri ve bacakları kahverengidir.

5. Büyük İsviçre Dağ Köpeği

Bu cins bir öncekine benzer ancak kısa tüylüdür. İsviçre Alpleri bölgesine özgüdür ve Sennenhund tipinin bir parçasıdır. Kürkleri üç tonludur ve erkekler 63 kg ağırlığa ve 75cm boya varabilir. Ayrıca, Büyük İsviçre Dağ köpeği sabırlıdır, çalışmayı ve aile hayatını severler. Çok aktif oldukları için genç yaşlardan itibaren sosyalleşme fırsatlarına ihtiyaçları var.

büyük isviçre dağ köpeği

6. Sığır köpekleri – Bouvier des Ardennes

Bu, Fransa ve Almanya arasındaki sınırda kendi bölgelerinin dışında çok sık rastlanan bir tür değildir. Bu orta boy köpekler, yüzleri genellikle siyah olmasına rağmen, herhangi bir renkte kürke sahip olabilir. Kulakları dik ve kısadır ve oldukça anlayışlı bir görünüme sahiptirler.

Bu hayvan çok koruyucudur ve bu nedenle çiftlik işleri için idealdir – özellikle sığır sürmek için. Ayrıca, insanlar onları küçük arabaları çekmek için de kullandılar. Bouvier des Ardennes, Birinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse ortadan kayboldu. Aslında, aynısı benzer ırklara oldu ama yerel çiftçiler onları kurtardı.

Diğer sığır köpekleri şunlardır:

  • Portekiz’den Cão Fila de São Miguel.
  • İsviçre’den, Appenzeller Sennenhund.
  • İspanya’dan Pyrenean Mastiff.
  • İsviçre’den St Bernard.