Sıradan Bir Ev Sineğinin Yaşam Döngüsü

Sıradan ev sineği, her gün birçok insanın hayatına eşlik etmektedir ama onun hayat döngüsünü tarif edebilir misiniz? Ayrılmayın, şimdi bunları size anlatmak üzereyiz.
Sıradan Bir Ev Sineğinin Yaşam Döngüsü
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sıradan ev sineği (Musca domestica), dünyadaki en yaygın ve sık rastlanılan böcek türüdür. Ev sinekleri, larval gelişimleri için tercih ettikleri çöplük ve dışkının bulunduğu kentsel alanlarda bulunurlar. Bu amaç için en çok tercih ettikleri yerler, çöp konteynerleri, gübre ve memeli kesimhaneleridir.

Dahası, ev sinekleri temel olarak, sıcak yerlerde yaşamaktadır. Sıcak mevsimlerde çok fazlalaşırlar, ama bazı yetişkinler kış aylarında sıcak lokasyonlarda hayatta kalmayı başarırlar.

Tam bir metamorfoz

Genellikle, ev sineğinin yaşam döngüsü dört aşamadan oluşur: yumurta, larva veya kurtçuk, pupa ve yetişkin. Bu böceklerin inanılmaz bir üreme yeteneği vardır; ancak yaşam döngüleri genellikle çok kısadır.

Ev sineklerinin, diğer sinek türlerine kıyasla çok yüksek oranda bir üreme yetenekleri vardır. Aslında, yaşam döngülerini 10 gün gibi kısa bir sürede tamamlarlar, bu yüzden tek bir yaz mevsiminde 12 nesile kadar üreyebilirler.

Tek bir yumurta ile başlar

Dişiler, nemli hayvan dışkılarının, döküntülerinin ve çöplerin üzerine tercihen ışık alan yerlere beyaz oval yumurtalar bırakırlar. Bir dişi hayatı boyunca yaklaşık 500 yumurta bırakır.

Dişiler, çiftleşme sonrası 3 veya 4 gün içinde 75 ile 150 arası yumurta içeren paketler halinde 5 veya 6 kez yumurtlarlar. Bu yumurtalar, 8 ile 20 saat içinde çatlarlar.

Sıradan genç Ev Sineğinin

Larval Evre

Yumurta çatladığında, larva, iki ağız kancasını dışkının içine sokar ve bu materyalin içinde gerekli materyali emer. İşte bu şekilde, 3 larval evrenin ilkini tamamlamış olur. Sineğin yaşam evresinin bu bölümü sırasında, larva ayrıca sürfe (sinek kurdu) olarak da bilinir.

Kurtlar, çok hızlı bir şekilde büyür ve her bir larval evrede derisini atmak zorundadır. Her bir evre 3 gün (nispeten sıcak bölgelerde) ile sekiz hafta (daha soğuk iklimlerde) kadar sürebilir. Tamamen gelişmiş larva 0,95 ile 1,27 santimetre uzunluğunda ve sarımsı beyaz renktedir. Vücutları pürüzsüz ve parlaktır.

Sıradan Ev Sineğinin Pupa Evresi

Larval evresinin yerine pupa evresi geçer. Üçüncü kez deri değiştirmeden sonra, larva kendini beslendiği maddenin içine gömecektir. Larvalar, inek dışkısı yerine domuz, at ve insan dışkısını tercih eder.

Daha sonra, pupal evrede derilerinin rengi koyulaşır ve sertleşir. Bu koruyucu kabuğun içinde, böcek vücut parçaları ve apendikler (uzantılar) tamamıyla gelişerek yetişkin ev sineğine dönüşür.

Bu yeni gelişen ev sineğinde gözle görülebilen tek eklenti, başındaki şişkin tümsek bölümdür. Bu tümsek sayesinde kabuğunu kırabilir. Ev sineğinin, çiğnemek için dişi veya çenesi olmadığı için, bu sıvı dolu keseyi kullanarak pupa kabuğunu yırtarlar. Tümsek, ev sineği tamamıyla gelişimini tamamladığında yok olur.

Sıradan ev sineğinin yetişkinlik dönemi

Bu süreçten sonra, yeni yetişkin olmuş sıradan ev sineğinin, ölmeden önce üremesi için maksimum üç aylık bir süresi vardır. Bir ev sineğinin ortalama yaşam süresi, çok sayıda avcısı olması sebebiyle genellikle 21 günden kısadır.

Ev Sineği konmuş bir inek göz kapağına yakında bakış

Sıradan ev sineğinin adli tıp araştırmalarında rolü

Gördüğünüz üzere, ev sineğinin yasal, medikal ve veteriner açıdan önemi vardır. İlginç olarak, sıklıkla ölü bir bedende ilk koloni oluşturanlardır, sıklıkla eğer vücuda erişimler varsa ilk dakika içerisinde temas ederler. Aslında, yetişkinler kan da dahil olmak üzere vücut salgılarından beslenir ve hamile dişiler hızlıca yumurtalarını ölü bedenin üzerine bırakırlar.

Yumurtalar, sıcaklığa bağlı bir sürede ne zaman çatlayacaklarını bilirler. Böylelikle, bu geçici sürecin avantajını kullanırlar, polis veya adli tıp entolomolojistleri (böceklerle ilgilenen bilim insanı) bu numuneleri toplarlar. Bu numuneleri kullanarak ölen kişinin bedeni için PMI (Post morten Interval- Yani ölüm sonrası geçen süre) hesaplarlar.

Ev Sineklerinin Faydaları

Son olarak, bu böcekler bize mide bulandırıcı gözükürler ama ekosistem için vazgeçilmez bir rolleri vardır. İşte bu sebeple, organik materyalleri hiç yorulmadan dekompost eder ve geri dönüştürürler. Bu sebeple, ev sinekleri insanlarla ve yaşadığımız kentsel alanlarla ayrılamaz bir şekilde bağlantılıdır. Bilhassa çok yüksek oranda atık bıraktığımız bölgelerde.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bharti, M. (2009). Studies on life cycles of forensically important flies, Calliphora vicina and Musca domestica nebulo at different temperatures. Journal of Entomological Research, 33(3), 273-275.
  • Malik, A., Singh, N., & Satya, S. (2007). House fly (Musca domestica): a review of control strategies for a challenging pest. Journal of environmental science and health part B, 42(4), 453-469.
  • Doctor, J. 2013. “Musca domestica” (On-line), Animal Diversity Web. Accessed May 11, 2020 at https://animaldiversity.org/accounts/Musca_domestica/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.