Ürpertici Kara Deniz Şeytanı

Kara deniz şeytanı, kendine özgü görünümü ve karakteristik av yakalama yöntemi ile bilinen bir maymunbalığı türüdür.
Ürpertici Kara Deniz Şeytanı

Son Güncelleme: 26 Haziran, 2022

Keşfedildiği günden bu yana en çok dikkat çeken balıklardan biri de ürkütücü kara şeytan balığı olmuştur. Abisal maymunbalığı olarak da bilinen bu tür, oldukça sıra dışı bir şekle sahip bir balıktır.

Kara deniz şeytanının fiziksel özellikleri

Kara deniz şeytanı genellikle abisal maymunbalığı veya bilimsel adı Melanocetus johnsonii ile bilinir. Tropiklerin farklı bölgelerinde bulunan Melanocetidae ailesine aittir.

Ayrıca, maymunbalığı temsilcilerini içeren Lophiiformes takımının bir parçasıdırlar. Bu balıklar, Cenozoik döneme ait Eosen döneminden beri fosil kayıtlarında mevcuttur.

Bu tür, okyanusun uçurum bölgesinde 3000 ila 4000 metre (9800 ila 13000 fit) derinliklerde yaşamasıyla karakterize edilir. Koyu kahverengi veya koyu kırmızı renkleri sayesinde bu bölgede kolayca kamufle olurlar.

Erkekler ve dişiler arasında çarpıcı bir şekilde vurgulanmış bir cinsel dimorfizm vardır. Her şeyden önce, dişiler erkeklerden daha büyük bir vücut boyutuna sahiptir. Bir metre (3,3 fit) uzunluğa ve yaklaşık 30 kg (66 lbs) ağırlığa kadar ulaşabilirler. Öte yandan, erkeklerin uzunluğu dişilerinkinin onda biri kadardır ve en fazla 3 cm’ye (1,2 inç) ulaşır.

Dişilerin burnundan çıkan çıkıntının önemini yitiren iki küçük gözleri vardır. Bu çıkıntı veya “olta”, dikkat çektikleri biyolüminesan bakterilerle dolu bir yemle biter.

Oltaya takılmış bir balık.

Habitat ve dağıtım

Kara deniz şeytanı, Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarının dibinde yaygın olarak dağılmıştır. M. johnsonii ile birlikte en iyi bilinen türlerden biri olan Melanocetus murrayi türü de bu bölgelerde bulunur.

Bu iki tür, M. johnsonii ve Melanocetus murrayi, tüm Melanocetus cinsinin en iyi bilinenleridir. Cinsi oluşturan diğer 20 maymunbalığı türünden sadece bir ila altı örnek bulunmuştur.

Kara deniz şeytanı batipelajik bir türdür, yani sadece okyanus tabanında bulunur. Genellikle 1000 metreden (3300 fit) daha büyük derinliklerde bulunur.

Kara deniz şeytanı beslemek

Onlar “fener balığı” ailesinin bir parçasıdır ve bu isim sadece dişilerde bulunan bir özelliği ifade eder. Dişi fener balığı, ağızlarından çıkıntı yapan bir omurga çıkıntısı gösterir.

Bu çıkıntı, bir olta şeklindedir ve türe adını veren şeydir. Sonunda, avı kendine çeken ışık saçan bir yem (biyolüminesan bakteri) var.

Işığın çektiği av yaklaşır yaklaşmaz, bu balığın geniş ağzına yakalanır. Kara deniz şeytanı o kadar esnek bir gövdeye sahiptir ki, onu deforme edebilir ve iki katı büyüklükteki avı yiyebilir. Bu evrimsel strateji, yiyeceğin bol olmadığı bir ortamda hayatta kalmalarına izin verdi. Ek olarak, avın kaçmasını önleyen keskin dişlerden oluşan bir dişleri vardır.

Sonuç olarak, kara deniz şeytanı, farklı boyutlardaki avlarla beslenen etçil bir balıktır. Geniş ağzı sayesinde yakalanan avı yutmakta zorluk çekmez.

Kara deniz şeytanının davranışı

Bu tür ilk keşfedildiğinde, bilim insanları yalnızca dişi kara deniz şeytanları buldular. Sonunda erkeklerin dişilere parazit olarak bağlandıkları gözlemlendi.

Erkek kara deniz şeytanı, dişiye karşı parazitik bir davranış benimsemiştir. Genç bir kara deniz şeytanı bir dişiyle karşılaşır karşılaşmaz dişleriyle ona yapışır.

Siyah bir deniz canavarı.

Zaman geçtikçe, erkeğin dişiyle birleştiği bir an gelir. Bunu derisini ve dolaşım sistemini bütünleştirecek şekilde yapar, gözlerini ve testisler dışındaki tüm organlarını kaybeder.

Dişilerin vücutlarında toplam altı veya daha fazla erkek taşıyabildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, hayatta kalmak için bir dişi ile birleşmeleri gerekir.

Bunun nedeni erkek kara deniz şeytanının sindirim sisteminden yoksun olmasıdır. Onsuz, uzun süre bağımsız yaşayamazlar. Ek olarak, oldukça gelişmiş bir koku alma duyusuna sahiptirler. Böylece çok hafif kokuları alabildikleri için dişinin bıraktığı feromon izini takip edebilirler.

Kara deniz şeytanı, belki de görünüşü veya avını aldatma şekli nedeniyle korkunç bir balık olarak tasvir edilmiştir. Ancak hem av yakalama hem de dişi-erkek ilişkisi açısından ilginç bir evrim stratejisine sahip bir türdür. İlginizi çekebilir ...

Dikenli Köpek Balığı: Özellikleri ve Habitatı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Dikenli Köpek Balığı: Özellikleri ve Habitatı

Dikenli köpek balığı okyanusun derinlerinde yaşayan ve her gece su yüzüne çıkan bir balıktır. Gizemli ve esrarengiz bir hayvandır.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.