Logo image
Logo image

Köpekler ve Sahipleri Arasındaki Özel Bağ

3 dakika
Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Köpekler ve sahipleri arasındaki bağ çok özeldir. Yapılan çeşitli araştırmalara göre, bir evcil hayvan sahibi olmanın hem fiziksel hem de psikolojik birçok faydası bulunuyor. Hayvanların ve sahiplerinin yeniden bir araya gelme hikayeleri, adeta evcil hayvanların sahiplerine olan sevgisi ve aralarındaki özel bağı kanıtlar niteliktedir.

Hayvanlar ve insanlar arasındaki karşılıklı sevgi, her iki tarafın da kalp atışlarını etkileyecek kadar güçlüdür.

Evcil hayvanlar, sahiplerinin stres ve endişe seviyesinin düşmesine yardımcı olurlar. Bu nedenle, köpek sahiplerinin herhangi bir kalp problemi yaşama ihtimali daha düşüktür.

Bu Özel Bağ Her İki Tarafa da Fayda Sağlar

Evcil hayvanların, sahiplerinin üzgün veya mutsuz olduğunu anladıklarını kanıtlayan bazı araştırmalar mevcuttur. Daha da fazlası, sahiplerini üzgün gördükleri zaman moralini düzeltmeye çalışırlar.

Ayrıca, evcil hayvanının beslenmesinden ve bakımından sorumlu insanların kendi beslenme alışkanlıklarına daha fazla özen gösterdikleri gözlemlenmiştir.

Köpekler ve sahipleri hakkındaki istatistikler, yalnız yaşayan birçok insanın, bir evcil hayvanla oldukça mutlu ve mükemmel bir hayat sürdüklerini göstermiştir. Bir köpek sahibi olmak, şüphesiz her insanın hayatına mutluluk katar.

Ayrıca bakınız:

Hayatımıza Girdiğin Gün Evimize Mutluluk Getirdin!

Köpekler, sahiplerinin onlar için yaptıklarının ve verdikleri sevginin farkındadır, bu da genellikle onlarda sorumluluk duygusu geliştirir.

Köpekler ve Sahipleri: Köpekler ve İnsanlar Arasındaki İlişki

Köpekler ve insanlar arasındaki ilişki güvene dayanır. Hayvanlar sahiplerine veya liderlerine güvenmeye ihtiyaç duyar. Aynı biz insanlar gibi, hayvanlar da birine güvenmekte zorlanırlar. Ve, birine olan güvenlerini kolayca kaybedilebilirler.

Köpekler ve sahipleri arasındaki bağ hem fiziksel hem de duygusal olabilir. Fiziksel bağ köpeğin sahibini fiziksel ihtiyaçlarını karşılayan bir kaynak olarak görmesini içerir. Bu ihtiyaçlara yeme, içme, konfor, sıcak bir yuva vb. dahildir.

Duygusal yön ise biraz daha karışıktır ve oyun vakti ile ulaşılabilir. Bir köpek ve sahibin birlikte oynadığı oyunlar köpeğin itaatkar olmasını sağlar ve köpeğe yeni şeyler öğretilmesine olanak tanır.

Ayrıca bakınız:

Köpeğinize Top Getirmeyi Öğretmek

Köpeğinizi Sevmeniz Aranızdaki Bağı Güçlendirir

Köpeğinizle aranızdaki bağın güçlenmesini sağlayacak en önemli püf noktalardan biri onu sevmektir. Örnek olarak, köpeğinizi bilgisayarın başındayken veya televizyon izliyorken seviyorsanız, köpeğiniz ona yeterince ilgi göstermediğinizi düşünür. Onu okşarken tüm ilginizi ona vermenizi ister.

Diğer bir önemli püf nokta ise, köpeğinizi yanına çağırıp onu okşamaktır. Köpeğinizi adıyla çağırmak aranızdaki bağı güçlendirir.

İnsanlar ve Köpekler Arasındaki İlişki

Son zamanlarda, Azabu Üniversitesi (Japonya) Hayvan Bilimleri ve Biyoteknoloji Bölümü’nden bilim adamları bazı çalışmalarda bulunmuştur.

Bu çalışmalar, oksitosin hormonunun, ebeveynler ve çocukları arasındaki biyolojik düzeydeki kadar güçlü bir bağ oluşturduğunu göstermiştir.

Köpekler ve sahipleri arasında kurulan göz teması duygusal bağlarını güçlendirir. Çalışmanın sonuçlarına göre, insanlar ve köpekler, biyolojik bağlarını oksitosin hormonu tarafından yönlendirilen bir nöronal devrede güçlendirirler. Aynı aile bireyleri arasında olduğu gibi çalışır ve aynı şekilde inşa edilir.

Köpekler Sosyal Canlılardır

Köpekler sosyal hayvanlardır ve sahipleriyle aralarındaki ilişki hayatlarındaki en önemli şeylerden biridir. Bu nedenle, köpeğimizle aramızdaki iyi ilişki, evin kapısından içeri girdiği ilk an başlar. Eğer köpeğinizi bir barınaktan alıp evinize götürdüyseniz, aynı şekilde aranızdaki yoğun ilişki o anda başlar.

İnsanoğlu ve en iyi dostu köpekler arasındaki bu özel bağ, birbirlerine baktıklarında aktif hale gelen hormonal bir süreçte yatmaktadır. Bu, anne ve çocuğu arasındaki bağ gibidir.

Oksitosin hormonu, beyinde bir nörotransmitter olarak da görev yapar. Sosyal bağların tanınmasında ve kurulmasında önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Ve aynı şekilde, insanlar ve evcil hayvanlar arasındaki güven ilişkilerinin oluşmasında da..

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.