Köpeğinizin Araba Tutmasını Önlemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

14 Ekim 2018

Bir yerlere giderken evcil hayvanınızı yanınızda götürmeniz alışkın olmadığımız bir durum değildir. Belki aileniz ile birlikte bir tatile çıkıyor, belki  de başka birinin evini ziyarete gidiyorsunuz. Ya da belki bazı işlerinizi yapmak için oradan oraya koşturuyorsunuzdur. Bazı köpekler arabayla yapılan seyahatlerde herhangi bir problem yaşamazlar. Bazıları ise çok tedirgin bir hale gelebilir, başları dönmeye başlayabilir ve hatta araba tutması geçirebilirler. Peki bu konuda siz neler yapabilirsiniz? Okumaya devam edin.

Köpeğinizin Araba Tutması Yaşamasını Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz?

köpek emniyet kemeri

Sevgili hayvanınızın araba tutmasını önlemenin en iyi yolu köpeğiniz henüz yavru bir köpekken onu arabayla bir yerlere götürmeye alıştırmanız olacaktır. Bu şekilde, başlangıçta köpeğinizin başı dönse de, yetişkin bir köpek olduğunda buna alışmış olacak ve kendisini arabada daha rahat hissedecektir.

Bununla birlikte, ya yetişkin bir köpeği evlat edindiyseniz, o zaman ne yapmalısınız?  Böyle bir durumda, köpeğiniz arabayla seyahat ederken yaşadığı baş dönmesini azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç yol vardır.

Arabanın Sıcaklığı

Akılda tutulması gereken ilk şey, sıcaklığın köpeğiniz için büyük bir faktör olmasıdır. Arabanın serin olması gerekmektedir. Eğer yolculuğa başladığınızda arabanız hali hazırda sıcak ise, tüylü arkadaşınızın çok geçmeden midesi bulanmaya başlayacaktır.

Aracın içi 20 derece santigrat (ya da 68 derece Fahrenheit) civarında tutulmalıdır. Köpeğinizi daha rahat bir hale getirmenin diğer bir yolu da, en sevdiği battaniye ya da oyuncağını yanına alarak seyahat etmesine izin vermeniz olacaktır.  Bu şekilde arabayla bir yerlere gitmeyi kendisi için eğlenceli olan bir şeyle ilişkilendirir.

Yolculuk Süresi

Köpeğinizi araba seyahatleriniz için eğitmeye çalışırken, çok kısa yolculuklar ile başlayın. Kısa derken, gerçekten kısa. Örneğin arabanızla yalnızca birkaç kilometre gidin. Köpeğinizi buna alıştırmak için kullanabileceğiniz iyi yöntemlerden biri ise, her gün köpeğinizi arabaya alarak, bulunduğunuz mahallede tur atın. Bu şekilde köpeğiniz arabayla seyahat etmeye yavaş yavaş adapte olacaktır.

Kısa süren bu ilk aşamadan sonra (10 ila 15 dakika) bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Bu adımda ise köpeğinizle birlikte daha uzun sürüşler yapın – örneğin, köpeğinizi arabayla şehrin hemen dışında bir yere yürüyüşe götürün. Bu adım, köpeğinizin arabayla seyahat etmeye alışması için yardım etmenize ek olarak, size birlikte egzersiz yapma, oyun oynama, temiz hava alma şansı verir.

Köpeğin midesinin bulanmayacağından emin olmadan önce, köpeğinizle uzun bir yolculuk yapmamanız oldukça büyük bir önem arz eder.

Yol Öncesi Atıştırmalıklar

Köpek bir kez arabaya binmeye ve arabada seyahat etmeye alışmış olsa bile, dikkatli olmaya devam etmeniz gerekir. Evcil hayvanınız en son mamasını yolculuktan dört saat önce yemiş olmalıdır. Bu sayede köpeğinizin midesi biraz daha boş olacak ve böylece araba tutması gibi bir durum yaşarsa kusma riski de azalmış olacaktır.

Mola Vermek

Bir seyahat sırasında ara sıra mola vermek hem sürücü hem de araç için gerekli ve faydalıdır. Bunun yanı sıra, mola vermek, evcil hayvan için de aslında bir o kadar önemlidir.

Molada hayvanı arabaya koymadan önce onu tatlı bir yürüyüşe çıkarmalı ve köpeğin tuvaletini yaptığından emin olmalısınız. Eğer köpeğiniz biraz yorulduysa, arabada daha az endişe duyacak ve daha sakin seyahat edecektir.

İki saatten daha uzun süren yolculuklarda mola vermek gerçekten çok önem taşır. Sonrasında ise, köpek de dahil olmak üzere seyahate katılan herkes ihtiyaçlarını gidermiş ve tazelenmiş olur.

Gideceğiniz yere vardıktan sonra, en kısa sürede arabadan çıkın. Köpeğinizi bu yaptığı iyi davranışı için, ona ödül maması vermek, iltifatlar etmek ya da onu sevmek vb. gibi davranışlarla ödüllendirin.  Bu şekilde, seyahat etmeyi daha olumlu bir şey olarak algılayacaktır.

Köpekler İçin Bulantı Önleyici İlaçlar

araba ve köpek

Veterinerler, gerçekten gerekli olmadıkça, bulantı önleyici ilaçları önermezler. Köpekler bu tür ilaçlara çok fazla alışabilir, hatta bağımlılık geliştirebilirler.

Köpeğiniz ile seyahat etmeden önce veterinerinize muhakkak danışın. Eğer bir profesyonel ilaç vermenin doğru olduğunu düşünüyorsa, o halde duruma en uygun ilaçları kendisi verecektir.

Köpeğinizin araba tutması yaşamasını önlemeye yardımcı olmak için üç temel ilaç vardır: kusma önleyici ilaçlar, stres azaltıcılar ve uyku getiren ilaçlar. Her biri bir veteriner hekim tarafından önerilmelidir. Evcil hayvanımızın sağlığını kesinlikle hafife almamalıyız.