Logo image
Logo image

Goriller Ne Yiyor?

4 dakika
Goriller kadar büyük ve güçlü hayvanlar ne yer? Bu primatların beslenmesi hem onlar hem de yaşadıkları yerler için esastır.
Goriller Ne Yiyor?
Son Güncelleme: 24 Nisan, 2022

Goriller cinsi (en büyük primatlar), her birinin diğer iki alt türü olan iki türden oluşur. İnsanlarla benzerliklerinin çok büyük olduğu ve DNA’larının insanlara %97-98 benzer olduğu bir bakışta görülebilir (ama farelerin %97,5 benzer olduğunu da söylemek gerekir!) Bu verilerle şunu sormak oldukça normaldir. Gorillerin yedikleri bizimkine ne kadar benziyor? Bu yazıda goriller ne yiyor sorusunun cevabına bakacağız.

Bu antropoidler çok zeki hayvanlar olarak kabul edilir, çünkü bazıları esaret altında işaret dilinde temel kelimeleri bile öğrenmiştir. Şu anda tehlikedeler ve bu nedenle korunmaları ve gözetilmeleri gerekiyor. Gorillerin ne yediğini keşfedin…

Genel özellikleri

Tüm gorillerin aynı kan grubunu paylaştığını ve insanlar gibi her gorilin de onu tanımlayan benzersiz parmak izleri olduğunu biliyor muydunuz? Primatların fizyolojik özellikleri büyüleyicidir ve kimseyi kayıtsız bırakmaz.

Yakın zamana kadar, üç alt türü olan tek bir goril türü düşünülüyordu: batı, doğu ve dağ gorili. Ancak şimdi, Afrika’nın tropikal ve subtropikal ormanlarında yaşayan, her biri iki alt türü olan aşağıdaki iki tür ele alınmaktadır:

  <li style="font-weight: 400;"Batı gorili ( Gorilla gorilla ): Bu, batı ova gorili (Gorilla gorilla gorilla ) ve Cross River gorili (Gorilla gorilla gorilla diehli ) alt türlerine sahiptir.
 • Doğu gorili ( Gorilla beringei ): Bu, dağ gorili (Gorilla beringei beringei ) ve doğu ova gorili ( Gorilla beringei graueri ) alt türlerini içerir.

Goriller nerede yaşar?

Bu maymunlar 2 ila 30 kişilik gruplar halinde yaşar ve bu sosyal grupların her birinde gümüş sırtlı olarak bilinen bir lider vardır. Habitat goril türlerine bağlıdır, ancak yaşadıkları yerlerden bazıları Ekvator Afrika’sında (özellikle Dominik Kongo Cumhuriyeti’nde), Ruanda, Kamerun, Gabon, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gine, Nijerya ve Uganda’dır.

Some figure

Goriller ne yiyor?

Uzmanlar, bir gorilin yiyeceğinin (büyük ölçüde) otçul oldukları için sebzelere dayandığını söylüyor. Çok büyük olmalarına rağmen sadece yaprak, gövde, ot, kök, meyve, mantar yerler.Ağaçlara tırmanma yetenekleri sayesinde bu tür beslenme onlar için mükemmeldir. Yılın zamanına bağlı olarak çok çeşitli yiyeceklerin tadını çıkarırlar.

Bazı goriller bitkilerin (kendilerine magnezyum sağlayan) yeşil kısımlarını tercih ederken, diğerleri (onlara şeker sağlayan) meyveleri tercih eder. Kuru mevsimde meyveler azdır, bu nedenle tohumları ve yumuşak ağaç kabuğunu seçerler.Bu primatların sahip olduğu büyük, güçlü çeneler sayesinde çok sert gövdeleri ezebilir ve besleyebilirler. Ek olarak, bu bitkiler çok düşük bir besin kalitesine sahip olduklarından, yeterli bir kalori alımına ulaşmak için yaklaşık 6 saat yaprakları yırtıp çiğneyerek geçirirler.
Otobur olmalarına rağmen bazen goriller demir, yağ ve protein sağlayan diğer küçük hayvanların yanı sıra termitler, karıncalar, salyangozlar ve tırtıllar gibi böcekleri yerler. Ancak bu, diyetlerinin yalnızca %1’ini temsil eder.

Türlere ve mevsime göre goril diyeti

Profesyonellere göre, bu antropoidler tarafından tüketilen yiyecek miktarı önemlidir. Yetişkin bir erkek genellikle günde yaklaşık 30 kilo bitki yerken bir dişi 18 kilo tüketebilir. Ayrıca goriller, neredeyse %50’si sudan (ve sabah çiyinden) oluşan sulu bitki örtüsü tükettikleri için vahşi doğada nadiren su içerler.

Bu primatların diyetlerinin bileşimi, alt türlere ve mevsimselliğe göre değişir. Size bazı özelliklerini aşağıdaki listede sunuyoruz:

 • Batı ova gorili (Gorilla gorilla gorilla ): Bu alt tür, en az 97 bitki türünün parçalarını tüketir. Diyetinin yaklaşık %67’si meyvelere, %17’si yapraklara, tohumlara ve gövdelere ve %3’ü termitler ve tırtıllara dayanmaktadır.
 • Doğu ova gorili (Gorilla beringei graueri ): Bu alt tür, en az 104 bitki türünün parçalarını tüketir.
 • Dağ gorili (Gorilla beringei beringei ): Bu alt tür en az 142 bitki türünden parçalar ve sadece 3 çeşit meyve tüketir (yüksek rakım nedeniyle çevrelerinde neredeyse hiç meyve yoktur). Diyetinin yaklaşık %86’sı yapraklar, sürgünler ve gövdeler, %7’si kökler, %3’ü çiçekler, %2’si meyve ve %2’si karıncalar, salyangozlar ve larvalardır.
 • Cross River Gorilla (Gorilla gorilla diehli ): Bu alt tür, diğerleri kadar iyi çalışılmamıştır. Bununla birlikte, diyetleri dışkı materyallerinden tespit edilmiştir ve meyveler, yapraklar, gövdeler, ilikler ve bazı omurgasızları içerdiği bilinmektedir.

Gorillerin önemi

İspanyol El Mundo gazetesi, büyük primatların gezegenin diğer bölgelerindeki aşırı CO₂ emisyonlarıyla doğrudan mücadele ettiğini söylüyor. Yani aynı anda hem ormanları korumak hem de orada yaşayan hayvanları savunmamak anlamsız.

Bu maymunlar, sindirilen ve dışkıyla birlikte yere bırakılan meyve ve bitkilerle beslenirler. Canlı tohumlar dışkı maddesinde çok daha kolay çimlenir. Bu nedenle birçok ağaç ve bitki türü, goriller, filler ve diğer büyük otçul memeliler gibi hayvanlar olmadan oluşamaz veya yaşayamaz.

Ormanlar karbon emisyonlarını emer (yılda yaklaşık 4,8 milyar ton). Bu rakamla, ağaçların ve bitkilerin tüm bunlarla birlikte genişlemesini kolaylaştırdıkları için, hayvanların sadece dekoratif veya ilginç çalışma türleri olmadığını anlıyoruz.

Gorillerin şu anki durumu nedir?

Goriller şu anda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Uzun süredir avlanıyorlar ve yaşam alanları giderek azalıyor. Bütün bunlar, yaşadıkları ülkelerdeki silahlı çatışmalar, madencilik, kereste endüstrisi ve egzotik etlere olan ilgiden kaynaklanmaktadır.

Buna ek olarak, goriller de Ebola virüsünden muzdariptir. 2004 yılında Kongo Cumhuriyeti’ndeki Odzala Ulusal Parkı’nda yüzlerce goril bu nedenle öldü.

Some figure

Artık bu primatların özellikleri, mevcut durumları ve beslenmeleri hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğunuza göre, bu harika yaratıkları daha da çok takdir edebilirsiniz. Bu bilgileri paylaşarak onların korunmasına katkıda bulunabilirsiniz. Bu harika hayvanların gezegenimizden kaybolmasına izin vermemeliyiz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Colaboradores de Wikipedia. (2021, 25 julio). Gorilla. Wikipedia, la enciclopedia libre. https://es.wikipedia.org/wiki/Gorilla#Peligro_de_extinci%C3%B3n
 • Cumbre Pueblos. (2018, 2 octubre). GORILA » Características, hábitat, reproducción y amenazas. https://cumbrepuebloscop20.org/animales/gorila/
 • Qué come. (2018, 9 junio). ¿Qué comen los gorilas? ¿Qué comen. . .? https://quecome.org/gorilas/
 • SeaWorld Parks & Entertainment. (s. f.). All About the Gorilla – Diet & Eating Habits | SeaWorld Parks & Entertainment. Recuperado 12 de octubre de 2021, de https://seaworld.org/animals/all-about/gorilla/diet/
 • Unidad Editorial Internet. (2009, 14 octubre). Los gorilas, guardianes de los bosques contra el CO2 | Ciencia | elmundo.es. El Mundo. https://www.elmundo.es/elmundo/2009/10/14/ciencia/1255511623.html
 • WWF. (s. f.). Especies amenazadas: gorila. Recuperado 12 de octubre de 2021, de https://www.wwf.es/nuestro_trabajo/especies_y_habitats/gorila/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.