Blanc de Hotot Tavşanı: Özellikleri ve Bakımı

Uysallığı ve zekasıyla tanınan Blanc de Hotot tavşanı ideal bir evcil hayvandır. Sizi onu derinlemesine tanımaya davet ediyoruz.
Blanc de Hotot Tavşanı: Özellikleri ve Bakımı
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Laura Morales Negrin

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sevgi dolu doğası ve küçük boyutu nedeniyle Blanc de Hotot tavşanı birçok kişinin takdirini kazanmıştır. Bu hayvan 20. yüzyılın başında Fransa’da ortaya çıktı ve bir cins olarak ilk tanınması 1949’da Hollanda’da gerçekleşti.

Ancak Avrupa sınırlarının ötesinde bilinmesine rağmen bu tavşan yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Sizi, onu tanımlayan tüm özellikleri ve esaret altında nasıl bakılacağını öğrenmeye davet ediyoruz.

Türlerin kökeni

Cins Fransa’dan, özellikle adının da geldiği Hotot-en-Auge bölgesinden geliyor. İlk örnekler, yetiştirici Eugenie Bernhard’ın bugün Blanc de Hotot tavşanının sahip olduğu özelliklere sahip tavşanı elde etmek için yaptığı yoğun çalışmaların ardından 1902’de ortaya çıktı.

Bu hayvan, Beyaz Viyana tavşanı, kelebek tavşanı veya Flaman devi ile genleri paylaşır. Güzelliği nedeniyle hızla popüler oldu ve dünya çapında daha fazla ülkeye ulaştı. Bununla birlikte, II. Dünya Savaşı, türün neredeyse ortadan kaybolmasına neden oldu.

60’larda ve 70’lerde bu tavşan yeniden yetiştirildi ve nüfusu önemli ölçüde arttı. Öyle olsa bile, birkaç yıl sonraya kadar ABD gibi ülkelerde popüler değildi.

Ne yazık ki, üreme çabaları şu anda yeterli değil ve Blanc de Hotot tavşanı, potansiyel olarak nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul ediliyor. Cinsi korumak için çalışan yetiştiriciler olmasına rağmen, bu cinsin kaybolma riski hala yüksek.

siyah gözlü beyaz Hotot tavşanı

Blanc de Hotot tavşanının özellikleri

Erkeklerin ağırlığı dişilerden biraz daha fazla olan küçük bir hayvandır – erkekler için 4,1 ila 5 kilo ve dişiler için 3,6 ila 4,5 kilo arasında. Koyu kahverengi gözlerini çevreleyen bazı karakteristik siyah bantlar dışında kürkü tamamen beyazdır.

Bu bantların genişliği cins standardının bir parçasıdır ve yetişkin örneklerde genellikle 0,16 ile 0,32 santimetre arasındadır. İngiliz benek tavşanını çok anımsatan bir özelliktir ve hayvana siyah gözlük takıyormuş izlenimi verir.

Kürkünün bozulmamış beyaz rengine ek olarak (yukarıda bahsedilen göz bantları hariç), oldukça yoğun, bol ve pürüzsüz olduğuna dikkat edilmelidir. Öte yandan (ve vücuduna göre), küçük bir hayvan olmasına rağmen kaslı ve kompakttır.

Blanc de Hotot karakteri

Bu hayvan genellikle sakin ve sevecen bir karaktere sahiptir ancak uzmanların bize hatırlattığı gibi ideal olan tavşanı bir an önce sosyalleştirmektir. Bu, onu kafesinden çıkarıp çocuklara, sahipleri dışındaki yetişkinlere ve diğer hayvanlara tanıtmak için zaman harcamak demektir.

Aileye güvendikten sonra, bu memeliler oldukça eğlencelidir ve çevreleriyle etkileşime girmeyi severler. Tüm bu sebeplerden dolayı, sahipleri tarafından evcil hayvan olarak oldukça beğenilen bir ırktır.

Blanc de Hotot tavşanı oldukça zekidir ve öğrenmeye gelince büyük bir yatkınlık gösterir. İtaati ve öğrenme yeteneği gerçekten şaşırtıcı ve bu ona talimatlar veya hijyen kuralları gibi bazı temel püf noktaları öğretmeyi oldukça kolaylaştırıyor.

Blanc de Hotot tavşanının bakımı

Tavşanlar biraz strese meyilli olduklarından Blanc de Hotot tavşanı için en önemli bakım yönlerinden biri dinlenme alanı olacaktır. Aşırı büyük olmadığı için çok büyük bir kafese ihtiyaç duymaz.

Minimum 61 x 61 santimetre (24 x 24 inç) seçmek en iyisidir, ancak elbette ne kadar geniş olursa o kadar iyidir. Unutulmamalıdır ki tesis içerisinde tavşanın rahat edebilmesi için barınak ve dinlenme yeri, yiyecek ve içecek kaplarının yerleştirilebileceği bir alan ve kumlu bir köşe bulunmalıdır.

Yine de, bu tavşan için kafes ne kadar büyük seçilirse seçilsin, egzersiz yapabilmek için her zaman günde en az bir veya iki kez dışarı çıkması gerekir. Bunu yapmak için, evde engellerden ve tehlikelerden arındırılmış bir oda sağlamak gerekir (çatlakları ve delikleri örtün, kabloları gizleyin, vb.).

Uygun önlemleri aldıktan sonra, tavşanın bir miktar gözetim altında da olsa bölgeyi özgürce keşfetmesine izin verilecektir. Bu zamanlar, sahipleri tarafından tavşanla oynamak ve onu her zaman olumlu pekiştirme kullanarak hilelerle eğitmek için de kullanılmalıdır.

Hem sıcak hem de soğuk olan aşırı sıcaklıklar bu hayvan için iyi değildir, bu nedenle kafes her zaman sıcak havaların olduğu bir alana yerleştirilmelidir. Tavşanı dışarı çıkarırsanız, hava durumunu göz önünde bulundurmalısınız.

Hijyen

Yüzeydeki kiri ve ölü tüyleri temizlemek için tavşanı haftada bir veya iki kez taramak için bir tımar fırçası kullanılmalıdır. Aşırı kirli olmadıkça tavşanı yıkamanın gerekli olmadığı unutulmamalıdır.

Öte yandan, tavşanın tırnaklarını kesmek de dikkate alınması gereken başka bir konudur, çünkü onlar törpülenmezse, uzamaları hayvanı rahatsız edecektir. Buna ek olarak, kulak kiri veya kulak akarı gibi sorunları tespit etmek için kulakları haftalık olarak kontrol edilmelidir.

Blanc de Hotot tavşan besleme

Bu tavşanın ana diyeti, diğer cinslerde olduğu gibi samandır. Ayrıca diyetini her zaman doğru oranlarda meyve ve sebzelerle, %70 saman, %30 meyve, sebze ve granül kuralına uyarak tamamlamanız gerekir.

Blanc de Hotot tavşanı, özellikle tatlı bir cins olup, ilgisini çeken hiçbir yiyeceği reddetmez. Bu tavşanlar için önerilen gıda alımını aşmamak için bunu akılda tutmak önemlidir. Bunu yapmazsanız, tavşanınız bir obezite sorunu geliştirebilir.

Blanc de Hotot tavşan sağlığı

Bu hayvanı etkileyebilecek hastalıklar diğer tavşanlarınkiyle aynıdır. Genel olarak ağız sağlığı ile ilgili sorunlar ön plana çıkar ve genel olarak sağlıklarını etkiler. Bunun nedeni, tavşan bunlardan muzdarip olduğunda, neden oldukları rahatsızlıktan dolayı gerektiği gibi yemek yiyemiyor olmalarıdır.

Tavşan dişleri yaşamları boyunca büyümeyi bırakmazlar, bu nedenle saman veya bu amaç için özel oyuncaklar kemirirken dişlerini aşındırmaları önemlidir. Aksi halde maloklüzyon veya diş kırılması meydana gelebilir. Ağzında aşırı büyüme veya başka tür problemler (apse gibi) tespit edilirse veterinere gidilmelidir.

Buna ek olarak, tüm tavşanlar için bazı ölümcül hastalıklar olduğunu ve bu nedenle onları koruyabilecek gerekli aşıların yapılmasının önemli olduğunu unutmamalıyız. Önlenmesi gereken başlıca hastalıklar viral hemorajik ateş ve miksomatozdur.

Yukarıdakilere ek olarak, tavşanların insanlara karşı çok şüpheci olma eğiliminde olduğu unutulmamalıdır. Aşırı sevgi (sürekli okşamak veya kollarınızda taşımak gibi) henüz bir bağ kurulmamışsa oldukça stresli olabilir.

Siyah arka planda beyaz bir tavşan.

Bununla birlikte, yukarıdakilerin hepsini dikkate alır ve Blanc de Hotot tavşanınıza gereken özeni gösterirseniz, yaklaşık 12 ila 14 yıl boyunca harika bir arkadaş olabilir. Onlara gereken ilgiyi gösterirseniz, uzun yıllar en iyi arkadaşınız olurlar. İlginizi çekebilir ...

Cüce Tavşan Bakım Önerileri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Cüce Tavşan Bakım Önerileri

Aşağıdaki makalede, bu sevimli evcil hayvanlara bakmanıza yardımcı olacak en iyi cüce tavşan bakımı tavsiyelerini anlatacağız.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.