Logo image
Logo image

Kediler Kıskanç Hayvanlar Mıdır?

3 dakika
Kediniz ailenizin farklı üyelerine farklı davranıyorsa, kedilerin kıskanıp kıskanmadığını merak etmiş olabilirsiniz. İşte bu soruya cevabımız.
Kediler Kıskanç Hayvanlar Mıdır?
Son Güncelleme: 19 Eylül, 2021

Bir kediyle yaşayarak, onların nasıl sevecen ve sadık olabileceklerine dair günlük işaretler göreceksiniz. Bununla birlikte, bazen kedilerin bir kişiye evdeki diğerlerinden nasıl farklı davrandığını çok net bir şekilde gözlemlemek mümkündür. Peki bu ne anlama geliyor? Kediler kıskanç hayvanlar olabilir mi?

Kedilerde bu duygunun bilimsel bir kanıtı olmamasına rağmen, sahipleri genellikle bunu evlerinde gözlemleyebildiklerini belirtiyorlar. Aşağıdaki paragraflarda, hayvanlarda ikincil duygular sorununu ve bunun kedilere nasıl uygulanabileceğini inceleyeceğiz. Kaçırmayın.

Kıskançlık

Kıskançlık, birinin bize ait olduğunu düşündüğümüz bir şeyi alabileceği tehdidini algıladığımızda ortaya çıkan duygudur. Sahip olma veya haset gibi bununla ilişkili başka duygular da vardır. Hayvanlarda ikincil duyguların var olduğu gösterilmiş olmasına rağmen, kedilerin kıskançlık hissedebildiği söylenebilir mi?

Yukarıda bahsedildiği gibi, kedilerde bu sürecin bilimsel bir kanıtı yoktur. Yalnız yaşayan bir tür olmasına rağmen, kediler evcilleştirme süreci sayesinde ev içindeki diğer türlerle, insanlarla veya diğer hayvanlarla yeterince sosyalleşmeyi başarmışlardır.

Doğada, hem insanlar hem de köpekler (ve diğer yırtıcı hayvanlar) kedi için rakip olacaktır.

Some figure

Sahipleri, kedilerin kıskanç olduğunu söylüyor

Kedilerin kıskanç olduğu hiçbir bilimsel makalede gösterilmemiş olsa da, sahiplerinin hayvanlarının davranışlarına ilişkin algılarına dair kayıtlar bulunmaktadır. Bu tanıklıklar sayesinde ev kedilerinin bir evde birlikte yaşayan bireyleri birbirinden ayırdığı gözlemlenmiştir.

Kedi yeni bir eve geldiğinde ve orada yaşayanlarla tanıştığında, güvenlik, yemek ve sevgi ile ilişkilendirdikleri bir referans figürüne sahip olurlar. Bazı durumlarda, sahiplerinin bir kıskançlık nesnesi olduğunu görebilecekleri “sosyal rakip” olarak bilinen zıt bir figür de ortaya çıkar.

Kedinin referans figüre ve rakibe yönelik muamelesi farklı görülmektedir. İlki ilgi ve şefkat arama nesnesi iken, tersi reddedilme ve saldırganlık davranışlarına atfedilir. Ancak bu, zayıf sosyalleşme veya kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet etkisi, yani kıskançlık dışındaki kavramlar nedeniyle olabilir.

Kendini gerçekleştiren kehanet, bir kişinin önceden tahmin ettiği, ancak önyargılı davranışlarıyla bilinçsizce kendisinin neden olduğu sonuçları elde ettiği psikolojik bir süreçtir.

Kedinizin Kıskanç Olabileceğinin İşaretleri

Bahsettiğimiz bu farklı muamele, kendisini farklı şekillerde gösterir ve henüz kanıtlanmış olmamasına rağmen kedilerin kıskanç hayvanlar olduğunun en açıklayıcı kaydıdır. İşaretlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Kedi düzenli olarak referans figürün ilgisini ister: Yemek yemek, sosyalleşmek veya sadece dinlenmek için.
  • Referans figürü ve rakip birbiriyle etkileşime girdiğinde dikkat ederler.
  • Bu sosyal etkileşimleri kesintiye uğratırlar: Sahipler, kedinin kendisini ikisi arasına yerleştirdiğini, örneğin referans figürle sosyalleşmek istediğini veya örneğin rakibe saldırdığını onaylar.
  • Olumsuz sakinleştirici sinyaller verirler veya genel olarak sosyal rakibe karşı saldırganlık gösterirler.

Kediler kıskandığında ne yapmalısınız?

Etolojik açıdan bakıldığında, evcil kedilerde kıskançlık, iki hayvan arasındaki ilişkiyle ilgili bir sorun olduğu için, bir davranış bozukluğu gibi ele alınabilir. Kökeni, çoğu zaman kötü sosyalleşme, bazı travmatik olaylar veya kedinin ortamındaki sürekli streste bulunur.

Bu sorunlu bir noktaya ulaştığında, müdahaleler, rakip figürü kedinin düşmanlık duygularıyla ilişkilendiren koşullanmayı tersine çevirmeye odaklanır. Bu şekilde kedi, bu figürü yavaş yavaş sevgi veya ödül gibi iştah açıcı uyaranlarla ilişkilendirmeye çalışacaktır.

Diğer bir olasılık ise rakip figür üzerinde kedi feromonlarının (her zaman güvenilir veterinerin onayı altında) kullanılmasıdır. Bu, kedi eve yeni geldiğinde veya bir insan bebeği, bir çift veya bir köpek durumunda olduğu gibi, ailenin yeni üyesi olan “rakip” olduğunda da yardımcı olabilir.

Her durumda, kedinin sözde kıskançlığı bir sorun haline geliyorsa, süreç boyunca size rehberlik etmesi için bir etologa gitmek her zaman en iyisidir. Birçok insan evcil bir kedinin davranışını düzeltemeyeceğinize inanır, ancak bu doğru değildir.

Some figure

Gördüğünüz gibi, şimdiye kadar kedilerin kıskanç olduğu varsayımına pragmatik bir yaklaşımdan daha fazlasını almak mümkün olmamıştı. Bilim genellikle günlük hayatın gözlemlerinden doğmasına rağmen, insanların hayvanları “insanlaştırma” eğilimi, hayvana zarar veren önyargılı tedavilere yol açabileceğinden, her zaman dikkate alınmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Morris, P. H., Doe, C., & Godsell, E. (2008). Secondary emotions in non-primate species? Behavioural reports and subjective claims by animal owners. Cognition and emotion22(1), 3-20.
  • Arahori, M., Kuroshima, H., Hori, Y., Takagi, S., Chijiiwa, H., & Fujita, K. (2017). Owners’ view of their pets’ emotions, intellect, and mutual relationship: Cats and dogs compared. Behavioural processes141, 316-321.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.