Bağımsız Evcil Hayvanlar

Bu makalede, geniş çapta tartışılan bağımsız evcil hayvanlar konusu hakkında her şeyi öğrenin. Bu konuda daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin!
Bağımsız Evcil Hayvanlar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Pek çok insan evcil hayvanların bakımı, zekası ve özellikleri hakkında konuşur. Genellikle insanlar,  etkileşime girdiklerinde köpek ve kedilerin davranışlarına odaklanır. Birçok insan kendilerine bağımsız evcil hayvanların olup olmadığını sorar.

Bu soruyu yanıtlamanın tek yolu, evde yalnız kaldıklarında verdikleri yanıtları analiz etmektir. Ayrıca tüm türler farklı davranışlar sergiler. Bazıları daha bağımlıyken, diğerleri tamamen kendi kendine yeterlidir.

Aşağıdaki bilgiler, özellikle tatile gittiğinizde ve evcil hayvanınızı evde bıraktığınızda bakış açınızı tamamen değiştirecektir.

Evcilleştirme ve Bağımsızlık

Hayvanların evcilleştirilmesinin tarihi aslında bir bağımlılık tarihidir. Aslında, araştırma biyologları, köpeklerin yiyecek aramak için insan yerleşimlerine yaklaşan kurtlardan evrimleştiğine inanıyor.

amerikan bobtail kedisi
Kaynak:torbakhopper

Bu nedenle, bir hayvan ne kadar evcilleştirilirse, kendi sorunlarını çözmesi o kadar zor olacaktır. Bu, esaret altındaki hayvanlara, doğal ekosistemlerine, yani vahşi doğaya bırakıldıklarında çok oluyor.

Bu belki de bağımsız evcil hayvanların karmaşık ve göreceli konusuna değinmeden önce analiz edilmesi gereken temel kriterdir. Bu, insanlar etrafta yokken bazı türlerin kendi kendine yeterli olma yeteneğine sahip olduğu anlamına gelmez.

Köpek mi kedi mi: Hangi hayvan daha bağımsız?

Açıkçası, iki mükemmel evcil hayvan türün bağımsızlık düzeyini karşılaştırmak iyi bir fikirdir. Çoğu insan kedilerin köpeklerden daha bağımsız olduğuna inanır.

Kediler doğası gereği yalnızdır ve insanlarla etkileşime girmek zorunda kalmadan etrafta dolaşmaya alışkındır. Bütün bunlar içgüdüleri ve kendi özel fiziksel yetenekleri sayesinde mümkündür.

Buna karşılık, köpekler yiyecek, koruma ve duygusal istikrar için insanlarla etkileşime girer. Sahibi olmayan bir köpek iyi yemek yemekte zorlanacak ve her şeyden önce gerçekten üzülecektir.

Köpekler sahiplerinden uzakta çok fazla zaman geçiremezler

Yalnız başına çok fazla zaman geçirmenin evcil köpekler üzerinde çok belirgin olumsuz etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Uzmanlar ayrılık kaygısından bile bahsediyor. Bu bağlamda uzmanlar, köpeklerin sekiz saatten fazla yalnız bırakılmaması gerektiğine inanmaktadır.

Stresin köpekler üzerindeki etkileri artan motor aktivite, aşırı havlama ve sızlanmadır. Diğer bir etkisi de yasak olan yerlerde dışkılamak ve idrara çıkmaktır.

Dürüst olmak gerekirse, tüm bu stres belirtileri, köpeğinizi yalnız bıraktığınızda kendini gösterir. Köpeğinizin tepkileri, yaşı, cinsi, davranışsal yönleri ve eğitimi gibi farklı değişkenlere bağlı olacaktır. Ama aslında köpekler bağımsız hayvanlar değildir.

Kediler kesinlikle biraz daha bağımsız

Köpeklerin aksine, kediler sahipleri evde olmadığında çok fazla acı çekmezler. İnsanlarla etkileşimleri çok karmaşık ve samimi olabilir, ancak kendilerini güvende hissetmek için sahiplerine güvenmezler.

Kedinizi birkaç gün yalnız bırakırsanız, muhtemelen mama kabı ve tuvaletini tam olarak bıraktığınız gibi bulacaksınız. Ayrıca kediler kendilerini temizler ve hareketleri çok daha rafinedir. Kediler kesinlikle bağımsız evcil hayvanlardır.

Diğer bağımsız evcil hayvanlar

Karmaşık sosyalleşme süreçleriyle başa çıkma yeteneğine sahip olmayan hayvanların daha bağımsız olduğu görülüyor. Kaplumbağa ve yeşil iguana gibi insanlarla uzak ve bilinçsiz etkileşimleri olan sürüngenlerde durum böyledir.

yakın çekim kaplumbağa
Kaynak:Leandro Martinez

Diğer evcil hayvanlar, çok fazla sosyalleşmeseler de, insanlar olmadan yaşayamazlar. Örneğin tavşan ve balık; sahiplerinin evcil hayvanlarını sürekli beslemeleri gerekir. Diğer şeylerin yanı sıra, doğal ekosistemlerinden alındıkları ve sırasıyla kafeslere ve balık tanklarına yerleştirildikleri için.

Kısacası, hayvanın kendi kendine yeterliliğini değerlendirmek söz konusu olduğunda, içinde geliştiği ortam da baskın bir faktördür.

Dengeli bir yaklaşım arayışında olan bağımsız evcil hayvanlar

Bu, köpekleri daha bağımsız hale getiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Aslında, bazı eğitim yöntemleri köpeğinizin biraz daha bağımsız olmasına yardımcı olabilir. Öte yandan, kedilerin kendi kendine yeterli olmaları, kopukluk kanıtı olarak görülmemelidir.

Anlamanız gereken şey, bir hayvanı evcilleştirdiğinizde, onu size daha fazla bağımlı hale getirdiğinizdir. Ya size tutundukları için ya da onu ekosisteminden çıkardığınız için evcilleştirme bir dereceye kadar bağımlılık içerir.

Ana görselin kaynağı: Gabriel Vasquez


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.