Dünyadaki En Dindar Hayvan

Tamam, bu aslında dindar hayvan olmayabilir, ama dua eden duruşuyla böyle olduğunu düşünebilirsiniz. Yine de şok olacaksınız!
Dünyadaki En Dindar Hayvan
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Peygamber devesi Mantodea düzenine aittir ve çekirge gibi diğer böceklerle beslenir. İsimleri Yunancada “peygamber” ya da “falcı” kelimesinden türemiştir çünkü dünyanın en dindar hayvanı olduklarına inanılıyordu. Sıradışı duruşları, vücutlarını dikeltmeleri ve ön ayaklarını dua ediyormuş gibi bir araya getirmeleri nedeniyle ‘peygamber devesi’ adını alırlar.

Bu pozdayken, avı izlemek için her yöne hareket eden kafaları hariç tamamen hareketsiz kalırlar. Avları ulaşılabilecek mesafeye geldikten sonra, avı sağlam ön ayakları arasında hızla yakalar ve canlı olarak yer. Belki şimdi çok da dindar görünmüyor olabilir!

Peygamber devesi, en dindar hayvan

Peygamber devesi 2.450 türü arasında en çok bilinen türdür. Bu türün hemen her üyesi çevrelerine uyum sağlamak için doğru renge ve şekle sahiptir. Birçoğu yeşil veya kahverengidir, çevre bitkilerdeki canlı veya ölü yaprakların rengine sahiptir. Kamuflaj iki nedenden dolayı önemlidir:

  • Genellikle kurbanlarını kovalamazlar. Bunun yerine, sessizce kendi menziline girmelerini beklerler. Kendilerini kamufle ederek avlarının onları görmelerini engellerler.
  • Her ne kadar ön ayakları diğer böcekleri yakalayacak kadar güçlü olsa da, kuşlara ve kertenkelelere karşı işe yaramazlar. Yavaş hareket ettikleri için avlanmamak adına saklanmaları gerekir.
dünyanın en dindar hayvanı

Peygamber develerinin iki çift kanadı vardır. Dış çift genellikle dar ve derimsidir. Daha ince ve daha hassas olan arka kanatlar için kamuflaj ve kalkan görevi görürler.

Morfoloji

Tüm peygamber develeri, önlerinde dar ve arkalarında gözlerinin bulunduğu geniş üçgen bir kafaya sahiptir. İpliğe benzer antenleri vardır ve ağızlarıyla çiğneyebilirler. Boyları 8-18 cm arasında değişir.

Göğüs kafesi esnek eklemlere sahip üç bölüme ayrılmıştır. Bu, özellikle kafa ve ön ayaklar için geniş bir hareket yetisine izin verir, bu da takip ve avlanma için bir avantaj sağlar.

En çarpıcı özellikleri, avlarını yakalamak için uygun şekilde uyarlanmış ön bacaklarının, yiyeceklerini güvenli bir şekilde tutmak için sivri uçlu yapılarıdır.

‘En dindar hayvan’ ne ile beslenir?

Peygamber develeri genellikle omurgasızlarla, özellikle böceklerle beslenir. Bununla birlikte, bazı büyük türler kurbağa, kuş ve hatta kertenkele yer. Durum ne olursa olsun, yiyeceklerini canlı yerler.

Genellikle hareketsiz kalırlar, avlarının yaklaşmasını beklerler veya yavaş, gizli hareketlerle takip ederler. Diğer durumlarda avlarını kovalayabilirler ve uçuş ortasında böcekleri bile yakalayabilirler.

Peki ya peygamber develerini kim yiyor?

Peygamber devesi, mükemmel bir avcı olmasına rağmen tehlikeye düşebilir. Örümcekler, kurbağalar, kertenkeleler, yılanlar, kuşlar ve yarasalar da dahil olmak üzere çok sayıda yırtıcısı vardır.

Kendilerini tehdit altında hissettiklerinde dik dururlar, ön bacaklarını yayarlar ve kanatlarını açarlar. Kanat açıklıkları onları daha büyük ve daha tehlikeli gösterir. Bazı türler bu etkiyi arka kanatlarındaki parlak renkler ve desenler ile artırır. Hala tehdit altında hissediyorlarsa, avcılarına saldırırlar.

kanat açan peygamber devesi

Üreme sırasında, kesinlikle dindar değil

Dişi peygamber devesi öylesine aç gözlüdür ki, erkeğin yiyecek haline dönüşmemeye dikkat etmesi gerekir. Bazı durumlarda, erkeklerin dişiye ulaşması için kur sırasında 30 santimetre hareket etmesi bir saatten fazla sürebilir. Çok yavaşça süründükten sonra, onu yakalayıp çiftleşmek için sıçrar.

Ön bacakları ile dişinin göğüs kafesine ve kanatlarına yapışır ve daha sonra karnını spermi dişinin karnının ucuna yakın özel bir cepte biriktirmek için eğer.

çiftleşme şekli

Dişi mutsuzsa veya erkeğin gelişini görürse, başından başlayarak onu yiyecektir. Başını kaybetmesine rağmen, erkek hala çiftleşmeye devam edebilir. Bunun nedeni, çiftleşme hareketinin karındaki sinir merkezi tarafından düzenlenmesidir. Bu tüm peygamber devesi türlerinde olur ve cinsel yamyamlık olarak bilinir.

Son not

Birçok hayvan türü, aldatıcı bir görünüme sahip olabilir. Peygamber devesi durumunda, dünyadaki en dindar hayvana benziyor, ancak tam olarak uysal ve ılıman değil. Böcekler için büyük bir yırtıcıdır ve oldukça ürkütücüdür.

Ama doğanın güzelliği sürprizlerinde saklı değil mi?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.