Asya Yaban Eşeği Hakkında İlginç Bilgiler

Onager olarak da bilinen Asya yaban eşeği hakkında neler biliyorsunuz?
Asya Yaban Eşeği Hakkında İlginç Bilgiler

Son Güncelleme: 10 Ekim, 2019

Asya yaban eşeği, başlı başına eşeklerin vahşi akrabalarıdır. Evcil eşeklere benzeyen bu hayvanlar daha büyüktür ve daha farklı karakterleri vardır.

Tarih boyunca bizimle olan bu tür, gezegenimizdeki her noktaya değerek önemli rol oynamıştır.

Asya yaban eşeği hakkında daha fazlasını öğrenin

Bu canlılar aynı zamanda onager olarak da bilinir. Afrikalı yaban eşeklerine çok benzerler ancak bu canlıların daha küçük kulakları vardır ve çizgileri yoktur. Ayrıca, diğer renkleri olduğu kadar paslı renklere de sahiptir.

Yavaş ünlerine rağmen, saatte 70 km hızda koşabilirler. Eşekler gibi, en güçlü yönleri çöldeki dayanıklılıklarıdır.

asya yaban eşekleri

Bu etkileyici hayvanların doğal ekosistemleri çöllerdir. Aslına bakarsanız uzun süre susuz dayanabilirler, tabii bir deve kadar dayanıklı değiller.

Asya yaban eşeği: davranış şekilleri

Asya yaban eşeği, 12 kişilik gruplar halinde, genelde haremini yöneten bir erkekten oluşur. Grubun çoğunluğu dişi olur ve grubun diğer erkekleri çiftleşmezler.

Asyalı yaban eşeklerini sadece iki hayvan avlar: insanlar ve kurtlar. Bu hayvanların ana tehditleri, onları evcil hayvan olarak kullanmayı amaçlayan insanlardır.

Yaban eşekleri vahşi olarak sayılsa da, bu bölgede yaşayan insanlar onları evcilleştirmiştir. Aslında, insanlar bu hayvanları binlerce yıllardır evcilleştirmektedirler. Bu durum, şahinle avlama olayına benzemektedir (vahşi hayvanları evcilleştirme).

eşekler

Nesli tükenmekte olan asya yabani eşeği

Çok uzun zaman önce, bu hayvanlar çoğunlukla Asya’da yaşamaktaydı. Ancak bugün, yaban eşeklerinin çoğu alt türünün nesli tükenme tehlikesi altındadır. En çok tehlikede olanları ise Kulan olarak bilinen türleridir.

Bu Kazak alt türü neredeyse yok olmuş durumdadır. Şu an sadece %3’lük bir kısmı hayattadır ve geri kalanı çoktan yok olmuştur.

Kazakistan’da sadece 4000 yabani eşek kalmıştır. Çoğunluğu Altyn Ernal Ulusal Parkı’nda yer almaktadır. Şu anda, bir grup çevreci insan, bu hayvanları Fransa büyüklüğünde bir çayıra transfer etmek istiyor. Hatta bazıları yeni bölgeye aktarıldı. Gruptakiler, en azında bu hayvanların hayatta kalma şanslarının daha fazla olacağını ümit etmekteler.

İran yaban eşeği ya da Hindistan yaban eşeği gibi birçok alt tür bulunmaktadır. Suriyeli yaban eşeği gibi bazı alt türler 20. yy’da ortadan kaybolmuştur.

Aslına bakarsanız, Suriyeli yaban eşeğinin son örneği Vienna Zoo’da yaşıyordu. Ama anadolu yaban eşeğinin yok olması 18. yy’da gerçekleşmiştir. 

Bundan dolayı, çevreciler Equiade’nin bu korunmasız türlerini hayatta tutmak istemektedirler. Ancak bu kadar önemli bir konu yeteri kadar dikkat çekmemektedir.

İlginizi çekebilir ...
Eşek, Katır ve Yabani Eşek Arasındaki Farklar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Eşek, Katır ve Yabani Eşek Arasındaki Farklar

Eşek, katır ve yabani eşeğin farklarını biliyor musunuz? Bunlar aynı görünür ama birbirinden farklı hayvanlardır. Bugünkü makalemizde detaylı bilgi edinin.