Köpeklerde Siyah Dışkı: Nedeni Nedir?

Bir köpeğin dışkısı genel sağlığı hakkında çok şey anlatır. Ne yazık ki, siyah dışkı altta yatan çok ciddi bir patolojiye işaret edebilir.
Köpeklerde Siyah Dışkı: Nedeni Nedir?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Mayıs, 2023

Günlük dışkı sayısı köpeğin büyüklüğüne, yaşına, fiziksel yapısına ve diyetine bağlı olsa da, köpekler yavruyken günde bir ila 5 kez dışkılar. Dışkıların görünümü bize sağlığı hakkında çok şey söyleyebilir çünkü rengi, dokusu, yabancı cisimlerin varlığı ve diğer birçok şey sindirim sürecini gösterir. Peki köpeklerde siyah dışkı neden olur?

Kulağa ne kadar nahoş gelse de, köpeğinizin dışkısının normal renklerini bilmek, bir hastalığı veya hastalığı kötüleşmeden tespit etmenize yardımcı olabilir. Bu yazımızda size köpeklerin dışkılarının neden bazen siyah olduğunu ve bunun ne anlama geldiğini anlatacağız. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Köpek dışkısının normal rengi

Köpeklerde siyah dışkıların nedenlerini keşfetmeden önce, köpeklerde normal bağırsak geçişi hakkında bazı temel fikirlere sahip olmanız gerekir. Bu bölgedeki sağlığın en büyük göstergesi, normal dışkının birikmesidir, çünkü renk, kıvam ve bileşimdeki bir değişiklik gastrointestinal veya sistemik bir sorunu gösterebilir.

Bir köpeğin dışkısının normal rengi, sütlü çikolataya benzer bir şey olan kahverengi olmalıdır. Bu renk, safradaki (hepatik sistem tarafından atılan) bilirubin dışkıya bu rengi verdiğinden, karaciğerin düzgün çalıştığının bir işaretidir. Bununla birlikte, köpeğin beslenmesine ve sıvı alımına bağlı olarak bazı küçük değişiklikler olabilir.

Renge ek olarak, profesyonel kaynaklar da analizlerini dışkının kıvamına göre yönlendirir. 1’den 7’ye kadar numaralandırılmış dereceler vardır, 7’si kaya kıvamında, 1’i temelde sudur. Mükemmel denge, nemli ancak dokunulduğunda şeklini kaybetmeyecek kadar kompakt bir dışkıda bulunur.

Genel olarak, eğer dışkılarından bahsediyorsak, bunlar köpeklerde sağlıklı bir gastrointestinal sistemin belirtileridir:

 1. Çikolata kahvesi renkli dışkı
 2. Dışkı boyutu, alınan gıda miktarına eşittir.
 3. Hoş olmayan koku (bu normaldir), ancak aşırı derecede mide bulandırıcı değildir.
 4. Hareket veya taşıma ile kalan uzun dışkı formu.
 5. Nemli dışkı, ancak çok sulu değil.

İyi durumdaki dışkı, hayvanın sağlığını doğrulamasa da, iyi durumda olduğunun açık bir göstergesidir.

Kakası olan bir köpek.

Köpeklerde siyah dışkı neden olur?

İnsanlarda siyah dışkı midede kanamanın göstergesidir. Hastada herhangi bir nedenle üst sindirim sisteminde kanama olursa kan mideden geçerek sindirilir ve kırmızıdan katranımsı siyah renge döner. Köpeklerde de bu kural doğrudur ancak daha çok nedeni vardır. Onlara derinlemesine bakalım.

1. Sindirim sisteminde yaralanma

Daha önce de belirttiğimiz gibi, köpeklerde siyah, kötü kokulu bir dışkı genellikle mide, yemek borusunun alt kısmı veya diğer ilgili organlar gibi üst sindirim sisteminin bir kısmında kanamalı bir yaralanma olduğunu gösterir. Bunun nedeni büyük olasılıkla sert bir oyuncak, taş veya iğne gibi keskin bir malzemenin yutulması veya hatta mide ülseri gibi bazı patolojilerdir.

Bu tür bir senaryoda dışkının siyah çıkmasının nedeni, vücuttaki kan geçişinden kaynaklanmaktadır. Sindirildikçe kanın kırmızı rengi katran siyahına dönüşür ve bu işlem sırasında hoş olmayan bir koku verebilir.

2. Parazitler

Bazı asalak solucanlar kendilerini bağırsak duvarlarına sokar ve konakçının kanını ve besinlerini besler. Bu grubun köpekler için belki de en sorunlu mikroorganizması, hayvanın bağırsak bölgesine yerleşen ve çeşitli semptomlara neden olan 9 ila 18 santimetre (3,5 ila 7 inç) uzunluğunda beyazımsı bir “kurt” olan Toxocara canis’tir.

Bu durumda köpeklerde siyah dışkı görünebilir, ancak kanama bağırsak seviyesinde meydana geldiği için bunların kırmızımsı olması daha yaygın bir durumdur. Bu durumun diğer belirtileri kusma, kabızlık, ishal, kilo kaybı ve genel halsizliktir. Bu klinik belirtilerden herhangi biri için, veteriner paraziti tespit etmek için evcil hayvanın koprolojik bir kültürünü yapacaktır.

3. Hemorajik gastroenterit

Bu durum iki açık semptomla karakterize edilir: ishal ve dışkıda kan. Zararlı bakterilere veya ürettikleri endotoksinlere bir tepki olabileceği düşünülse de nedenleri bilinmemektedir. Patolojik düzeyde, köpeğin bağırsak geçirgenliğinde, kan ve proteinlerin filtrasyonunu destekleyen bir artış vardır.

Hemorajik gastroenterit, ölümcül olabileceği için her durumda veteriner hekime gitmeyi gerektirir. Belirtilen sıvı tedavisi ve önleyici antibiyotik uygulaması ile ölüm oranı %10’un altındadır. Ne yazık ki, etkilenen köpeklerin %10-15’inde tekrarlayan vakalar olacaktır.

4. Kanser

Kanser, bir grup hücrenin ölüm ve bölünme döngülerini bozan DNA’larında mutasyona uğradığında ortaya çıkar. Gerektiğinde ölmedikleri için, bu hücreler, metastatik vakalarda vücudun diğer bölgelerine yayılabilen korkunç tümöre yol açar .

Mide kanseri, köpeklerde korkunç siyah dışkıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu belirtiye kilo kaybı, genel halsizlik, yeme sorunları ve uyuşukluk eşlik eder. Prognoz, kanserin evresine ve etkilenen köpeğin genel sağlığına bağlıdır.

5. Pıhtılaşma sorunları

Köpeğin kan plazmasındaki düşük trombosit sayısı ve diğer koşullar, kanlarının düzgün şekilde pıhtılaşmamasına neden olabilir. Bu da, üst sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücudunun herhangi bir yerinde kanama oluşmasına neden olur. Sıçan zehirinin yutulması genellikle köpeklerde pıhtılaşma sorunlarına neden olur.

6. Diyet

Diyette çok fazla demir bulunması da siyah dışkıya neden olabilir. Bu genellikle, köpeğin maması BARF tipi bir diyete dayandığında veya onlara ev yapımı yiyecekler sunulduğunda olur. Karaciğer gibi bazı iç organlar büyük miktarlarda demir içerir, bu nedenle tüketimi dışkının rengini değiştirir.

Bu nedenin çözümü genellikle kolaydır, çünkü yalnızca bu tür gıdaların tüketimini azaltmak gerekir. Diyet değiştirildikten sonra, bir aydan biraz fazla bir süre içinde köpeğin dışkısı normal rengine dönmelidir.

7. İlaçlar

Steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar (NSAID’ler ), bizmut, demir sülfat veya metronidazol gibi bazı ilaçlar da siyah dışkıya neden olabilir. Ancak bu etki zararsızdır ve sadece uzun süreli tedavi ile ortaya çıkar.

Siyah dışkı nasıl tedavi edilir?

Köpeklerde siyah dışkı tedavisi büyük ölçüde sorunun nedenine bağlıdır. Bunun kaynağı bir yaralanma veya hastalıktan geliyorsa, siyah dışkı genellikle durumu kontrol ettikten sonra kaybolur. Sebepler ilaç veya gıda alımından kaynaklandığında, yapılacak tek şey bunların tüketimini durdurmak ve gerekirse değiştirmektir.

En sık görülen nedenlerin zararsız olduğu ve birkaç hafta içinde düzeldiği doğru olsa da, iyi bir teşhis için veterinere gitmek gerekir. Acil durumlarda cerrahi müdahale gerekebileceğini unutmayın, bu nedenle siyah dışkı varlığını göz ardı etmeyin.

Köpek dışkısındaki diğer renkler

Köpek dışkılarının neden koyu siyah olabileceğini size daha önce anlatmıştık. Bitirirken, aşağıdaki listede bilmeniz gereken diğer dışkı tonlarını size göstereceğiz:

 • Kırmızı: Kırmızı dışkı, kanayan bağırsak belirtisidir. Anal fissürden de kaynaklanabilir.
 • Gri ve beyaz: Bunlar pankreas sorunlarının belirtileridir.
 • Yeşil: Bu, bir safra kesesi problemini veya köpeğin sadece ot tükettiğini gösterebilir.
 • Turuncu ve sarı: Bir karaciğer problemini gösterir.

Tabii ki, anormal renkli dışkı için tüm olası tetikleyiciler ciddi hastalıklar değildir. Bazen köpek, dışkıyı ara sıra lekeleyen bir şey tüketmiştir, ancak bu durumda, dışkının garip rengi 24 saatten fazla sürmemelidir.

Kakasını yapan bir köpek.

Gördüğünüz gibi, köpeklerde siyah dışkıların birçok nedeni vardır. Hepsi veteriner müdahalesi gerektirir, bu nedenle bu klinik işareti hiçbir koşulda gözetimsiz bırakmayın. Atipik dışkılara başka semptomlar (kusma, ilgisizlik, bilinç kaybı ve kilo kaybı) eşlik ediyorsa, acil yardım ihtiyacı daha da artar. İlginizi çekebilir ...

Köpeklerde Dışkı Çeşitleri ve Sağlıkları Hakkında Söyledikleri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Dışkı Çeşitleri ve Sağlıkları Hakkında Söyledikleri

Köpeklerde dışkı çeşitleri, gastrointestinal ve sistemik sağlık durumları hakkında bize çok şey söyleyebilir. Ne anlama geldiklerini öğrenin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Van Kruiningen, H. J., Heishima, M., Kerr, K. M., Garmendia, A. E., Helal, Z., & Smyth, J. A. (2019). Canine circoviral hemorrhagic enteritis in a dog in Connecticut. Journal of Veterinary Diagnostic Investigation, 31(5), 732-736.
 • Schaffer, F. L., Soergel, M. E., Black, J. W., Skilling, D. E., Smith, A. W., & Cubitt, W. D. (1985). Characterization of a new calicivirus isolated from feces of a dog. Archives of virology, 84(3-4), 181-195.
 • Wydeven, P. R., & Dahlgren, R. B. (1982). A comparison of prairie dog stomach contents and feces using a microhistological technique. The Journal of Wildlife Management, 46(4), 1104-1108.
 • Black, A. E., Hayes, R. N., Roth, B. D., Woo, P., & Woolf, T. F. (1999). Metabolism and excretion of atorvastatin in rats and dogs. Drug metabolism and disposition, 27(8), 916-923.
 • Loaiza, M, Loaiza, L. & López, A. (2018) Diseño de dietas BARF para perros en tres etapas fisiológicas. (Tesis de grado, Universidad Tecnológica de Pereira)
 • Vera Leiva, V. E. (2013). Análisis espacio-temporal de casos de síndrome de gastroenteritis hemorrágica en caninos, según fichas médicas de una clínica veterinaria de la comuna de Conchalí, período 2000-2008. (Tesis de Grado, Universidad de Chile).
 • Englar, R. E. (2019). Common clinical presentations in dogs and cats. John Wiley & Sons.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.