Evcil Hayvan Fotoğrafları: Sabit Durmalarını Sağlamak

Evcil hayvan fotoğrafları çekmeye başlamadan önce kendinize onları benzersiz kılan şeyin ne olduğunu sorun. Onu diğer hayvanlardan ayıran şey ne? Kişiliklerini değerlendirin ve sonrasında bunları da fotoğraflarınızda yakalamaya çalışın.
Evcil Hayvan Fotoğrafları: Sabit Durmalarını Sağlamak

Son Güncelleme: 24 Mart, 2021

Herkesle paylaşmak için birkaç evcil hayvan fotoğrafları çekmeye çalışıyorsunuz. Kendi evcil hayvanınız çok sevecen ve onu sıklıkla, kesinlikle sosyal ağlarda viral olacak pozları verirken izliyorsunuz. Sonra ona sakince yaklaşırken tam siz fotoğrafı çekmeden önce hayvan hareket ediyor. Peki fotoğraf çekerken evcil hayvanımızın sabit durmasını sağlamanın bir yolu var mı?

Hayvanınızın fotoğrafını çok kez çekmeyi deneyip başaramadığınız için çok da kolay olan bir iş gibi gözükmeyebilir. Uykulu oldukları zamanda bile bütün çabalar nafile. Sanki kameradan özel bir koku çıkıyormuş da hayvan da her fotoğraf çekileceği sırada bunu hissediyormuş gibi.

İşte ödüller kazanacak o fotoğrafı çekebilmeniz için evcil hayvanınızın nasıl sabit durmasını sağlayabileceğinize dair bazı ipuçları.

Evcil hayvan fotoğrafları: Hareket etmemelerini sağlama adımları

Evcil hayvanınız kameranın ne olduğunu ya da ne işe yaradığını bilmediğini söyleyerek lafa başlayalım. Kameranın etrafında nasıl davranması gerektiğini anlamıyor. Ama eğer köpeğinizle güzel bir selfie çekmenin bile kusursuz bir iş olduğunu düşünüyorsanız bu ipuçları ile çok daha kolay bir şekilde amacınıza ulaşabileceksiniz.

Bir fotoğraf, size geri bakmaktan asla vazgeçmeyecek, sonsuza kadar korunacak, yaşamın bir anı olabilir

-Brigitte Bardot-

Ayartıcı sesler çıkartın

Köpeğinin fotoğrafını çeken birisi

Köpeğinizin kameraya bakmasını sağlamaya çalışırken ıslık çalın ya da dikkatini çekebilecek sesler çıkarın.

Eğer selfie çekecekseniz bir arkadaşınızdan yardım istemeniz gerekecek. Ama eğer yakın çekim istiyorsanız kameranın arkasındayken bu sesleri siz de çıkarabilirsiniz.

Hayvanın kamerayı koklamasına izin verin

Bazen hayvan kameradan ya da telefondan kaçmak ister çünkü bu onlar için bilinmeyen bir objedir. Bu yüzden öncelikle hayvanın kameraya bakmasına ve onu koklamasına izin verin. Flash kullandığınız zaman çıkan ışığı ve deklanşör sesini de onlara gösterin.

Evcil hayvanınızın fotoğrafını çekebileceğiniz en iyi an rahatladığı zamanlardır. Yani onu farklı pozlarla zorlamamalısınız. Kameraya alıştıktan sonra daha sakin olacaklar ve sabit oturma ihtimalleri daha fazla olacaktır.

Evcil hayvan fotoğrafları: Rüşvet verin

Kameraya gülen köpek

Evcil hayvanınızın fotoğraf çekerken sabit kalmasını sağlamak için onlara rüşvet vermekten iyisi yok. Güzel bir mama ya da hoşlarına gidebilecek herhangi bir ödül alın ve sabit durmaları için bir yem olarak bunları kullanın.

Tuttuğunuz mamayı kameranın arkasında tutun ki gözlerini size sabitlesinler. Bu sayede muhteşem bir portre yakalayacaksınız.

Ödül mamalarıyla onları eğitmenin bir yolu da sadece “otur” deyip emrinizi dinlediklerinde onlara ödülünü vermektir.

Reddedemeyecekleri diğer şeyler

Köpekler oyunlara ve mücadelelere bayılırlar. Tuvaletten su içmek, kapı deliklerinden geçmek; çitlerden atlamak ve paketten köpek maması yemek.

Onları suç üstü yakalayın ve oldukça orijinal ve komik fotoğraflar elde edin. Tam vaktinde çekebilirseniz muhteşem bir kare yakalayabilirsiniz. Başaramazsanız bile “yaramaz” oldukları için mutlu olacaklar ve fotoğraf albümünüz için sizi mutlu edecek şirin bir poz verebilirler.

Mobil aygıtlar

Piyasada evcil hayvanınızla beraber fotoğraf çekmenizi kolaylaştıracak birçok aksesuar var. Örneğin ucuna bir oyuncak takıp telefonunuza kancalayabileceğiniz bir aygıt mevcut. Evcil hayvanınızın gözleri bu oyuncağa kitlendiği zaman kameraya da bakmış olur rahatça fotoğrafını çekebilirsiniz.

Evcil hayvanınızın fotoğrafını çekme konusunda vereceğimiz ipuçları bugünlük bu kadardı. Yakında sizden ve kameradan kaçtıkları zamanları hatırlamayacaksınız bile.

İlginizi çekebilir ...
Köpekleriyle Fotoğraf Çektirmek İsteyen Astronot
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpekleriyle Fotoğraf Çektirmek İsteyen Astronot

Resmi NASA fotoğrafında köpeklerinin de yer alması için elinden gelen her şeyi yapan astronotun hikayesi çok orjinal. Şimdi size nedenini açıklayacağız!