Köpekler Solak Olabilir Mi?

Köpekler Solak Olabilir Mi?

Son Güncelleme: 24 Haziran, 2018

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de solaklık ya da sağlaklık görülür ve bu durum karakterlerini de etkiler. Köpeğinizin solak mı sağlak mı olduğunu bilmek onu tamamen anlayabilmek ve beraber daha rahat yaşamak için son derece önemlidir.

Köpeklerin baskın olarak kullandıkları patileri, rehber köpek ya da polis köpekliği tarzında yapabilecekleri işleri bile etkiler. Hangi yönün baskın olduğuna bağlı olarak eğitim süreci onlar için zorlaşır ya da kolaylaşır. Ama tüm bunları düşünmeden önce köpeğinizin baskın patisini belirlemelisiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Köpeğimin solak mı sağlak mı olduğunu nasıl anlarım?

Köpek patisi

Sol patisini daha rahat kullanan köpekler olduğu kesin. Hatta köpeklerin solak olma oranı %50 civarlarındadır. Köpeğinizin solak ya da sağlak olduğunu bilmeniz önemlidir çünkü baskın patisinin karakteri üstünde bir etkisi vardır. Baskın pati, rastgele belirlenen ya da sonradan öğrenmeyle oturan bir durum değildir.

İnsanlarda olduğu gibi köpekler de solak ya da sağlak olarak doğarlar. Solak olması, köpeğinizin bazı aktiviteleri yapmasını önleyebilir veya bazı becerileri geliştirmesinin önüne geçebilir.

Solak köpekler daha mı agresiftir?

Solak ve sağlak köpekler arasında saldırganlık seviyesinde farklılıklar gözlendi. Bu nedenle bir grup bilim insanı, solak köpeklerin sağlak köpeklerden daha agresif olup olmadığını öğrenmek için çeşitli araştırmalar yaptı.

Sonuçlara ulaşabilmek için 73 köpeği Köpek Davranış Değerlendirme ve Araştırma Anketi’ne soktular. Bu test sayesinde tüm köpeklerin davranışları detaylıca analiz edildi.

Test sonuçları, solak köpeklerin sağlak köpeklerden daha agresif olmaya meyilli olduklarını gösterdi. Bu sonuçlar tüm solak köpeklerin saldırgan olacağı anlamına gelmiyor ancak yine de araştırmanın ardından tartışmalar çıktı. Birçok köpek eğitmeni sonuçlarla aynı fikirde olmadıklarını belirtti. Tabii ki herkesi memnun etmek mümkün değil.

Köpeğimin solak olduğunu nasıl anlarım?

Köpeğinizin baskın patisini nasıl saptarsınız? Bu biraz karışık görünen ama aslında oldukça basit bir işlem.

Köpeğinize Kong benzeri bir oyuncak verip ilk önce hangi patisini kullandığına bakmak en etkili yöntem olabilir. Tabii ki tesadüfen o seferliğine sol patisini kullanmış olabilir. Bu nedenle ilerleyen günlerde aynı hareketi birçok defa tekrarlayıp daha güvenilir bir istatistik elde edebilirsiniz.

Solak köpekler sağlak köpeklerden farklı mıdır?

topla oynayan köpek

Köpeklerin bir patisini diğerinden daha iyi kullanmasının geliştirebilecekleri beceriler üstünde etkisi olduğu kanıtlandı. Solak köpekler, sağlak köpeklerden daha yaratıcı oluyorlar. Köpeğiniz solaksa yaramazlık yapıp insanların üstüne atlamaya sağlaklardan daha meyilli olacaktır.

Sağlak köpekler ise rehber köpeklik gibi çeşitli eğitimleri daha kolay tamamlayabilirler. Ancak köpeğinizin sağlak ya da solak olması sizi çok seven ve sizin de sevgi ve ilginize ihtiyaç duyan bir dost olduğu gerçeğini değiştirmez. Köpeğinizin baskın patisi ona karşı olan davranışlarınızda çok büyük bir değişikliğe de neden olmamalı.

Birbirinizi daha iyi anlamanız ve köpeğinizin bazı tepkileri neden verdiğini kavrayabilmek için baskın patisini bilmenin avantajlı olduğu bir gerçek. Ancak bu aranızdaki ilişkiyi ve beraber oynadığınız oyunları etkilememeli. Köpeğinizin solak olduğunu keşfederseniz de hala aynı köpek olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.