Domuzların Terlemediğini Biliyor muydunuz?

"Domuz gibi terlemek" yaygın bir deyimdir. Ama domuzların terlemediğini biliyor muydunuz? Aşağıdaki makalede daha fazla bilgi edinin.
Domuzların Terlemediğini Biliyor muydunuz?

Son Güncelleme: 31 Aralık, 2021

“Çiftlik hayvanları” olarak kabul edilen hayvanları içeren, “domuz gibi terlemek” ifadesi gibi çoğu zaman gerçekliğe uymayan bir dizi söz ve inanç vardır. Bugün az bilinen bir sırrı açıklayacağız: Gerçek şu ki, domuzlar terlemez.

Aslında, bu yazıda domuzlarla ilgili 2 popüler inancı çürüteceğiz. Daha fazlasını öğrenmek mi istiyorsunuz? Burada, domuzlar hakkında daha fazla şey öğreneceksiniz. Okumaya devam edin!

Domuzlar terler mi?

Cevap basit: hayır, domuzlar terlemez. Terlemek için, dermis yoluyla su ve mineral tuzları salgılayan ter bezlerine ihtiyacınız vardır. Bu madde (ter) ortam ısısıyla buharlaşarak cilt sıcaklığını düşürür.

Bununla birlikte, domuzların çok az ter bezleri vardır, bu nedenle terlemeleri imkansızdır. Aslında bu memeliler, vücut ısısını yaymaları daha sınırlı olduğu için, tam da bu gerçeklik nedeniyle yüksek sıcaklıklara karşı çok hassastır.

İnsanlar bu termoregülasyon mekanizmasına çok alışık olduğu için -aslında en çok terleyen canlılardan biriyiz- bazen bunun diğer türlerde pek yaygın olmadığını fark edemiyoruz. Örneğin köpekler sadece ayaklarının pedlerinden terlerler. Fazla ısıyı dağıtmak için nefes nefese kalarak kendilerine yardım ederler.

Yüzünde bir gülümseme gibi görünen bir çitin üzerinden bakan bir domuz.

Domuzlar terlemiyorsa “domuz gibi terlemek” sözü nereden geliyor?

Daha önce hiç terlemiş bir domuz görmemiş birinin “domuz gibi terlemek” deyimini icat etmek aklına nasıl geldi? Aslında, bu deyimin kökeni, bu yaygın sözün kökeninin yanlış anlaşılmasından kaynaklanmaktadır.

Yüzyıllar önce Birleşik Krallık’ta domuz kelimesi, bu hayvanların göğüsleri gibi şekillendirildiği için dökme demirin döküldüğü kalıpları ifade etmek için kullanılıyordu. Kalıptaki erimiş demire pik demir denirdi.

Demirin katılaşıp katılaşmadığını anlamak için demircilerin yüzeyinde bir sıvı tabakası, yani “domuz teri” olup olmadığını kontrol etmeleri gerekiyordu. Bu nedenle (ve dökümhanelerdeki yüksek sıcaklıklar nedeniyle), “domuz gibi terlemek” bir deyim haline geldi. Bu nedenle, deyimin gerçek anlamının gerçek bir canlı domuzun terlemesiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Domuzlar sıcaklıklarını nasıl düzenler?

Tabii, bu bizi bir sonraki soruya getiriyor. Domuzlar terlemez, peki ama sıcaklarla nasıl başa çıkarlar? Domuzlarla ilgili ikinci efsane de burada devreye giriyor – pis oldukları için kendi dışkılarında yuvarlandıkları fikri.

Terlemeyen diğer hayvanlar gibi domuzlar da çamur banyosu yaparak derilerini güneşten korumayı tercih ederler. Filler, su aygırları ve diğer memeliler de bunu yaparlar, çünkü toprak onları güneşten koruyan koruyucu bir bariyer oluşturur.

Sorun, domuzları kötü koşullarda beslediğinizde ortaya çıkıyor: Kendi dışkılarıyla çevrili yaşıyorlarsa, kendilerini sıcaktan korumak için içinde yuvarlanmaktan başka seçenekleri kalmıyor. Bu açıkça onların kötü kokmalarına ve cilt problemleri geliştirmelerine neden olur, aslında bu onlar için doğal bir davranış değildir.

Gerçekte domuzlar çok temiz hayvanlardır; onları uygun koşullarda yaşarken görme fırsatınız olursa, kendilerini temiz ve düzenli tuttuklarını fark edeceksiniz.

Domuzların ısı düzenlemesine nasıl yardımcı olunur?

Bu sevimli hayvanlarla yaşıyorsanız, çok fazla güneşe maruz kalmanın onlarda sorun yaratabileceğini bilirsiniz. Banyo yaparak kendilerini nasıl düzenleyeceklerini bilseler de, yaşadıkları alanı bu dengesizliklerin hiçbirinden muzdarip olmayacak şekilde hazırlamak önemlidir:

  • Sıcak çarpması: Domuzlar 26°C’de optimum termal bölgelerinin dışına çıkar. Sıcak çarpması diğer türlerde olduğu kadar ölümcül olabilir.
  • Güneş yanığı: Melez çiftlik domuzları, yaban domuzlarından daha beyaz tene ve daha az saça sahiptir, bu da onları güneş yanığına çok daha yatkın hale getirir. Yanıklar hayvan için çok acı vericidir.
  • Skuamöz hücreli karsinom : Güneş yanığı, ultraviyole ışınlarına maruz kalma nedeniyle çok yaygın olan bu kanser türüne yol açabilir.

Peki bu konuda domuzlarınızın sağlığı için ne yapıyorsunuz? Bilgilerin çoğu, domuzları çiftliklerden kurtaranların deneyimlerinden geliyor. Uzun yıllar boyunca onlar için en iyi bakımı araştırdılar, bu da size şu genel tavsiyeyi vermemizi sağlıyor:

  • Domuzunuzun olumsuz hava koşullarından kaçınabilmesi için alanınızda barınak ve bol miktarda gölge olmalıdır.
  • Bir gölet sağlayın: Bir tarafında bir rampa ile zeminde bir delik kazmak ve yağmurun içeri dolmasına izin vermek kolaydır. Domuzlar banyo yapmaktan ve çamurda yuvarlanmaktan gerçekten keyif alacaklardır. Bununla birlikte, enfeksiyon ve diğer rahatsızlıklardan kaçınmak için alan mümkün olduğunca temiz tutulmalıdır.
  • Gün boyunca temiz, soğuk su sağlayın: Su içmek de vücut ısısını düşürmenin bir yoludur.
  • Güneş kremi kullanın : Özellikle domuzlar için güneş kremi kullanmak, cilt kanserini önlemenin yanı sıra onların güneşte yanmasını önlemede çok yardımcı olur – güneşte kestirmeyi severler – Karışım kulaklara, sırta, karına ve omuzlara sürülmelidir.
Saman üzerinde yürüyen domuzlar.

Domuzlar popüler kültürde en çok cezalandırılan hayvanlardan biridir. Bu hayvanlara, inanılmaz derecede akıllı ve sevgi dolu hayvanlar olmalarına rağmen nadiren kendilerine ait bir kimlik verilir. Bu nedenle, onları çevreleyen mitleri çürütmek, onların gerçek doğasını tanımak ve onlara karşı empati kurma yolunda önemli bir adımdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.