Köpeğiniz Tasmasını Isırıyorsa Ne Yapmalısınız?

Bir köpek tasmasını ısırdığında, sahibinin buna kızmaması gerekir. Ne yazık ki bu durum, can sıkıntısından ve eğitim eksikliklerinden doğan bir davranıştır.
Köpeğiniz Tasmasını Isırıyorsa Ne Yapmalısınız?
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizi gezdirirken sürekli olarak tasmasını çekmesi veya diğer insanlara veya hayvanlara hırlaması son derece yaygın bir davranıştır. Köpeğiniz tasmasını ısırdığında aslında bu durumun çok da farkında değildir, yani bu düşündünüz kadar bilinçli bir davranış olmayabilir. Köpeğiniz tasmasını ısırıyorsa ve bu sürekli bir davranışa dönüşmüşse, bu konuda atmanız gereken bazı adımlar var.

Tasma ısırmak, evcil hayvanınızın yürüyüş boyunca sürekli yaptığı bir şey değilse, endişelenmenize gerek yoktur. Ancak bu eylem köpeğinizin sürekli yaptığı bir şeye dönüşürse, kendinizi düzenli olarak yeni tasmalar satın alırken bulabilirsiniz. Peki bir köpeğin tasmasını ısırmasını önlemek için neler yapabilirsiniz? Şu an size bu ulaşılamaz bir hedef gibi görünse de, köpeğinizin bu davranışını durdurmasını sağlamak o kadar da zor değildir. 

Bir köpek neden tasmasını ısırır?

Bir köpeğin tasmasını ısırması, aşırı heyecanlandığı anlamına gelebilir. Çoğu köpek, burnu aracılığıyla çevreyi keşfetmek, etkileşime geçmek, stresini azaltmak ve can sıkıntısından kurtulmak için yürüyüşe çıkmak ister.

Yürüyüşe çıkmadan önce köpeğiniz sakin olmalıdır. Bunu sadece “otur” veya “dur” gibi emirler vererek başaramazsınız. Köpeğinizin özdenetimi öğrenmesi ve bu tür bir heyecan durumunda onu yürüyüşe çıkarmayacağınızı anlaması gerekir.

Öte yandan, köpekler kendilerini kurtarmak ve kaçmak istediklerinde tasmalarını ısırabilir. Korktuğunu hissederse veya yaklaşan başka bir köpek gibi bir tehdit algılarsa ve sahibi bu duygularını o an anlamıyorsa mevcut tehditten kaçınmak için tasmasını ısırmaya çalışabilir.

tasmasını ısıran yavru köpek

Köpeğiniz heyecanlandığı için tasmasını ısırdığında

Çoğu köpek, sıkıldıkları ve biriken streslerini atmaları gerektiği için evden çıktıklarında tasmalarını ısırabilirler. Evcil hayvan sahipleri bu duruma farklı bakış açılarıyla yaklaşmalıdır. Bu bakış açılarını size aşağıda göstereceğiz.

Koku alma ve zihin egzersizleri

Tahmin edebileceğiniz gibi fiziksel çalışma bedeni yorar, ancak zihinsel aktivite çok daha yorucu olabilir. Köpeklerin zihinleri ve burunları arasında ciddi bir ilişki vardır. Bu nedenle köpeğinizi biraz yormak ve yürüyüşten önce konsantre olmasına yardımcı olmak istiyorsanız, önce evde birtakım çalışmalar yapmalısınız.

Yürüyüşe çıkmadan önce farklı koku oyunlarını denemek, yürüyüşü hem siz hem de köpeğiniz için çok daha rahat bir hale getirecektir. Buna ek olarak, bu tür egzersizler köpeğinizin sokakta etrafı koklayarak daha fazla zaman geçirmesine ve koku uyaranlarına odaklanmasına yardımcı olacak. Bu sayede tasmasını ısırmaya vakti de olmayacak.

Köpeğiniz tasmasını ısırıyorsa, evden nasıl çıktığınıza odaklanın

Koku oyunlarını uyguladıktan sonra, köpeğiniz evden nasıl çıkacağını öğrenmelidir. Geçmişte pek çok kişi, köpeğin sürünün lideri olduğunu sanmasın diye kapıdan en son çıkanın köpek olması gerektiğini iddia etti. Ancak köpek psikolojisi uzmanları o zamandan beri bu teoriyi kabul etmiyor.

Bir köpek, sizden önce veya sonra, istediği zaman evden dışarı çıkmalıdır. Ancak ondan önce siz dışarı çıkmak istiyorsanız, evcil hayvanınızı bir ödül sistemi kullanarak çağrınızı beklemesi için eğitin. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, köpeğinizin kapıdan çıkarken dürtülerini ve enerjisini kontrol etmesi gerektiğidir. Köpeğinizin kapıdan ilk veya son çıkan olması, eğer gerekli eğitimi verirseniz herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Köpeğinizin dürtülerini kontrol etmesine yardımcı olmak için, tasmayı ve koşum takımını evcil hayvanınız sakin olduğunda takmalısınız. Elbette bu durum aynı zamanda köpeğinizin karakterine de bağlı olacaktır. Eğer heyecanlanırsa, hayvanın sakinleşmesi için biraz beklemeniz gerekiyor. Koku oyunları, “HAYIR” veya “OTUR” gibi temel komutlar bu konuda size yardımcı olabilir.

Yürüyüş sırasında sürekli konuşmaktan kaçının

Evcil hayvanınızla birlikte yürüdüğünüzde, ona sürekli olarak emirler veya komutlar verirseniz, sonunda bir noktada söylediklerinizi görmezden gelirler. Köpeğinizi tasmasıyla yönetmeyi öğrenmelisiniz. Küçük ve nazik yönlendirmeler, köpeğinizin ihtiyaç duyduğunuzda size daha fazla dikkat etmesine yardımcı olacaktır.

Bu söylediğimize zıt olarak, eğer aniden bağırır veya tasmayı sertçe çekerseniz, köpeğiniz hiçbir şey anlamayacaktır. Komutlarınızı anlamak yerine bir stres döngüsüne girecek, tasmayı daha da fazla ısıracak ve diğer istenmeyen davranışları da sergileyecektir.

Köpeğinizin hedefi, bulunduğu ortamdaki koku uyaranlarına ilgi göstermesidir. Bunu yapabilmesi için sakince koklamasına izin vermeli ve koklaması gereken yere kadar takip etmelisiniz.

Köpeğiniz yürüyüş sırasında etrafı koklamıyorsa ve hiçbir şeye dikkat etmeden sadece yanınızda sürekli yürüyorsa, bu çok da sağlıklı değildir.  Bu, her zaman köpeğinizin istediği yere gideceğiniz anlamına gelmiyor, çünkü köpeğiniz ne zaman neyi yapamayacağını da öğrenmelidir. Ancak asla unutmamanız gereken şey şu, bu tür yürüyüşler sizin için değil köpeğinizin sağlığı içindir.

tasmasını ısıran sinirli köpek ve köpeğiniz tasmasını ısırıyorsa

Eğer köpeğinizin tasmasını ısırmasını bırakmasını istiyorsanız, bu konuda yapmanız gereken bazı şeyler var. Köpeğinizin kendini kontrol etmesini ve özgüvenini geliştirmesini sağlamanız gerekiyor. Bu şekilde köpeğiniz rahatlayacaktır. Tüm bunları sağladınız zaman köpeğinize istenmeyen bir davranışta bulunduğu zaman ”HAYIR” komutunu verebileceksiniz ve muhtemelen sizi anlayacaktır. Köpeğiniz tasmasını ısırıyorsa ve ne yaparsanız yapın bu davranış geçmiyorsa, mutlaka veterinerinize bu konuda danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cal, R. (2019). Habla con ellos: educación canina.
  • Patricia B. McConnell. (2015) Al otro extremo de la correa. España. Ediciones invisibles.
  • Rugaas, T. (2005). El lenguaje de los perros: las señales de calma. hada kaır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.