Köpekler için En İyi Kemikler Hangileridir?

Evcil hayvanlara kemik vermek hem dişlerini temizlemek hem de avcılık içgüdülerini ortaya çıkarmak için çok iyidir. Oral hijyen için yapay kemiklerin yanı sıra, köpekleri üzerinde et olan gerçek bir kemikten daha fazla mutlu edecek hiçbir şey yok.
Köpekler için En İyi Kemikler Hangileridir?

Son Güncelleme: 21 Mart, 2019

İnsanlar köpekleri genellikle kemikler ile ilişkilendirir. Hatta bazı insanlar, köpeklerin kemiklerle ilişkisi ve onlara düşkünlüğü ile ilgili şakalar üretmiştir. Ancak, hangi kemikler köpekler için gerçekten iyidir? Eğer öğrenmek istiyorsanız bu makaleyi okumaya devam edin!

Mağazalar, oyuncak olarak yapay kemikler satar ve aynı zamanda, köpekler bunların gerçek olduğuna inanır ve onları çiğnemeye bayılır. Bu kemikler plastik tadı vermez, gerçek kemiğe yakın bir tatta olur ve hatta içeriklerinde evcil hayvanınızın ağız hijyenini korumaya yardımcı bazı bileşenler olur.

Bu kemikler, köpeklere çeşitli yararlar sağlar, ama yenmek için üretilmedikleri açıktır. Yapay kemikler ne kadar iştah açıcı görünse de, köpekler hala gerçek kemikleri tercih eder.

Köpekler için en iyi kemikler

Her köpek kemiğinin iyi olmadığını duymuş olabilirsiniz, ama köpeğinize hangisini vermeniz ya da vermemeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bugünün makalesini bu konu hakkında şüphelerinizi çözmek için paylaşıyoruz, böylece evcil hayvanınız için hangi kemik türlerinin iyi olduğunu öğreneceksiniz.

Bunu yapmadan önce, köpeğinize çiğ kemik vermeye karar vermeniz onun için daha iyi olacaktır, ama bunu yutmasını önlemek için köpeğiniz için yeterince büyük bir kemik seçmelisiniz. Unutmayın, ciddi sorunlara neden olabileceği için köpeğinize asla parçalanmış kemik vermeyin.

Sığır kemikleri

Bunlar köpeklerin en sevdiği kemiklerdir çünkü tadı güzeldir ve bolca jelatinli kıkırdak içerirler. Sığır kemiklerinde bol miktarda et bulunur, böylece köpek kemiği çiğnerken aromaların tadını çıkarıp iyi vakit geçirebilir.

küçük köpek ve sığır kemiği

Sığır uyluk kemiği

Bu kemik, köpeğin dişlerini temizlemek için çeşitli faydalar sağlar ve köpeğinizi bir süre oyalayacak kadar ilik içerir.

Ayrıca, uyluk kemiğindeki ilik, köpeğin kemiği kolayca kırmasına ve kazayla bir parça yutmasına engel olur. Ancak, bu iliği sindirmek zordur ve evcil hayvanınızda ishale neden olabilir. Bunu unutmamalısınız.

Kuzu kemikleri

Köpekler bu kemiklere bayılır, çünkü yoğun bir kuzu tadı alırlar. Unutmayın ki, kuzuların keskin ve ince kemikleri köpeğinize zarar verebilir.

Her zaman en büyük kemikleri seçin ve her zaman çiğ olması gerektiğini hatırlayın. Pişmiş kuzu kemikleri çabuk kırılır ve kıymıklar sorun yaratır.

Tavuk kemikleri

Büyük ihtimalle tavuk kemiklerinin köpekler için uygun olmadığını duymuşsunuzdur. Bu hiç de doğru değil. Uygun olmayan, evde pişirdiğiniz tavuğun kemiklerini köpeğinize vermektir. Pişmiş tavuk kemikleri kolayca kırılır ve köpeğin boğaz ya da midesini delebilir.

tavuk kemiği yiyen köpek

Boyun kemikleri

Muhtemelen evde tavuk, ördek ya da başka bir kümes hayvanı hazırladığınızda boyun kemiğini atarsınız. Bunu yapmayın, çünkü boyun kemiğini köpeğinize verirseniz, çok sevinecektir.

Boyunda bir sürü et ve kıkırdak vardır ve evcil hayvanınızı bir süre oyalamak için birebirdir. En sevdiği kemikten biri boyundur, neden ona oynaması ve yemesi için vermeyesiniz ki?

Gördüğünüz gibi köpeğinize verebileceğiniz birçok kemik türü var. Bu yüzden, çiğ olduğu sürece köpeğinize kemik vermekten çekinmeyin.

Ayrıca, bir sorun oluşması ihtimaline karşı, köpeğinize kemik verdiğinizde gözünüzü ondan ayırmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.