Köpekler Karnabahar Yiyebilir mi?

Karnabahar, şu anda dünya çapında yetiştirilen, besin açısından yoğun bir sebzedir. Bu sebzenin bir köpeğin vücuduna olumlu katkı sağlayıp sağlayamayacağını öğrenin.
Köpekler Karnabahar Yiyebilir mi?

Son Güncelleme: 16 Ağustos, 2021

Köpekler karnabahar yiyebilir mi? Fakültatif etobur olduklarından, köpekler meyve ve sebze alımı yoluyla da besin elde ederler. Ancak, bu evcil hayvanların diyetine herhangi bir meyve veya sebze dahil edilebilir mi? Tabii ki hayır! Bazı yiyecekler vücutlarına fayda sağlarken bazıları onlar için toksik bile olabilir.

Karnabahar aynı lahana ve brokoli gibi turpgiller ailesine ait bir sebzedir. Şimdi, bu düşük kalorili ve besin dolu yiyeceğin köpeğiniz tarafından sorunsuz bir şekilde tüketilip tüketilemeyeceğine bakacağız.

Karnabahar bileşimi

Karnabahar esas olarak sudan oluşur ve düşük karbonhidrat, protein ve yağ içeriğine sahiptir, bu da onu az kalori içeriği olan bir sebze yapar. Ayrıca lif, vitamin ve mineral kaynağı olarak kabul edilir. Potasyum ve fosfor açısından zengindir ve ayrıca belirli miktarlarda demir, magnezyum ve kalsiyum içerir.

Bu sebze, genellikle tüketilen kısım olan kalın yeşil yapraklı ve beyaz başlı bir bitkiden elde edilir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre 100 gram çiğ karnabahar aşağıdakilerden oluşur:

 • Su: 92.07 gram
 • Enerji: 25 kilokalori
 • Protein: 1.92 gr
 • Karbonhidratlar: 4.97 gr
 • Toplam lif: 2 gr
 • Toplam şeker: 1.91 g
 • Kalsiyum: 22 miligram
 • Demir: 0.42 mg
 • Magnezyum: 15 mg
 • Fosfor: 44 mg
 • Potasyum: 299 mg
 • Sodyum: 30 mg
 • Çinko: 0.97 mg
 • Folat: 57 mikrogram (μg)
 • C vitamini: 48,2 mg
 • E Vitamini: 0.08 mg
 • K Vitamini: 15.5 mikrogram (μg)
Beyaz arka planda bir parça karnabahar.

Köpekler karnabahar yemeli mi?

Peki karnabahar köpeklerin diyetine dahil edilebilecek sebzelerden biri mi? Evet! Bununla birlikte, bu turpgillerin köpeğin diyetinde bir takviye olması ve sık tüketilmemesi önerilir. Bu nedenle, köpeğinize verdiğiniz karnabahar miktarının doğru olup olmadığını ve herhangi bir alerjik veya ciddi reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol etmek için bir veterinere danışmanız önemlidir.

Köpeklere karnabahar vermenin faydaları

Karnabahar, evcil hayvanınızın diyetinin temeli olmadığı sürece köpeğe fayda sağlayabilecek harika beslenme özelliklerine sahiptir. Örneğin, kompleks B vitaminleri açısından zengindir ve sinir sistemi, cilt ve metabolize glikoz işleyişinekatkıda bulunur.

Öte yandan, K vitamini kanın pıhtılaşma süreçlerine ve protein metabolizmasına yardımcı olur.

Potasyum, sinir uyarılarının iletilmesine ve moleküllerin hücreye taşınmasına yardımcı olur. Fosfor, kemik yapısının ve dişlerin bakımı için gereklidir. Bu arada kalsiyum kemikler, kan pıhtılaşması ve kas kasılmaları için hayati öneme sahiptir.

Köpekler için karnabahar nasıl pişirilir?

Köpeğinize karnabahar vermek istiyorsanız, sindirim sorunları yaşamaması için ölçülü bir şekilde porsiyonlamanız gerektiğini unutmayın. Genel olarak, meyve ve sebzelerin varlığının, hayvanın toplam günlük diyetinin %10-15’ini geçmemesi önerilir. Bu turpgil sebzesini köpeğinize yemeğinin küçük bir parçası olarak veya ödül olarak verebilirsiniz.

Evcil hayvanınızın karnabahar alımının yaşı ve büyüklüğü ile orantılı olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Bu, köpeğin günün ana öğünlerinde iştahını hiçbir şekilde engellememek için gereklidir, çünkü bu sebze ana öğün olmamalıdır.

Karnabaharı, köpeğinizin daha kolay yutması ve olası boğulma veya sindirim komplikasyonlarından kaçınması için pişirmeniz tercih edilir. Köpeklerin çiğ sebze parçalarını bütün olarak yutma eğiliminde olduğunu unutmayın. Sebzeleri, sos veya tuz eklemeden buharda, sote ederek veya fırınlayarak hazırlayın. Ayrıca küçük parçalara ayırmayı da unutmayın.

Köpekler çiğ karnabahar yiyebilir mi?

Ayrıca köpeğinizin diyetinde çiğ sebze kullanabilirsiniz. Bu durumda, evcil hayvanınızın yedikten sonra bakteri kapmaması için karnabaharı çok iyi yıkamayı unutmayın. Orta sapı çıkarın ve tuz veya başka baharatlar eklemeyin. Köpeğiniz yaşlıysa, çiğnemekte sorun yaşamaması için karnabahar püresi verebilirsiniz.

Sonuç olarak, köpekler için karnabahar, köpeğin sağlığına da katkıda bulunan diğer sebze ve meyveleri ihmal etmeden iyi bir tamamlayıcı seçenek olabilir. Öte yandan, evcil hayvanınızı doğru beslenmeyi sağlayıp sağlamadığınızı anlamanıza yardımcı olacak veteriner kontrollerine götürmeyi unutmayın.

Sebzeli bir grup köpek

Tüm hayvanların vücutlarının farklı şekilde çalıştığını ve bazı hayvanlar için besleyici olabilecek şeylerin diğerlerine zarar verebileceğini unutmayın. Bu nedenle, özellikle diyetlerini değiştirdikten sonra olumsuz değişiklikler fark ederseniz, köpeğinizin gelişimini değerlendirecek bir profesyonele danışmak her zaman en iyisidir.

İlginizi çekebilir ...
Kuşlarınızın Asla Yememesi Gereken Zehirli Yiyecek Türleri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kuşlarınızın Asla Yememesi Gereken Zehirli Yiyecek Türleri

Atıştırmalıklarınızı paylaşmak, bağınızı güçlendirmek için harika olabilir, ancak kuşlarınıza asla vermemeniz gereken bazı zehirli yiyecek türleri ...