Köpeğinizi Şişmanlatmak İçin İpuçları

Köpeğin cinsinin özelliklerine göre sağlıklı kilosu değişecektir. Bu bilgiyi bilmiyorsanız, veterinerinize danışmanızı öneririz.
Köpeğinizi Şişmanlatmak İçin İpuçları

Tarafından yazılmıştır Editör Ekibi

Son Güncelleme: 11 Ocak, 2023

Bir köpek sağlıklı kilo aralığında olmadığında, sahipleri aşamalı olarak iyileşmesine yardımcı olmalıdır. Peki, bu neleri kapsıyor? Köpeğinizi doğru vücut kitle indeksine ve yağa ulaşana kadar şişmanlatmak için yapmanız gerekenler konusunda size ipuçları vereceğiz.

Bazı köpekler doğal olarak ince bir yapıya ve ince bir görünüme sahiptir. Ancak köpeğiniz her zaman normal bir kiloya sahipse ve aniden büyük oranda kilo verdiyse, sebebini bulmanız ve hızlı bir çözüm sağlamanız gerekir.

Kilo kaybının olası nedenleri

Evcil hayvanlarda kilo kaybının nedenleri çok ve çeşitli olabilir. En yaygın olanları arasında, diğer şeylerin yanı sıra, besin açısından fakir bir diyet, parazitlerin varlığı, hayvanda belirli bir durumla ilgili stres vardır. Aşağıda bunların her birini daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

yerde yatan zayıf köpek

1. Bağırsak parazitleri

Bir köpek bağırsak parazitlerinden muzdarip olduğunda, kısa sürede büyük ölçüde kilo verme eğilimindedir. Aşırı inceliklerine, köpek her yemek yediğinde besinleri çalan parazitler neden olur.

Bununla birlikte, parazitler de şişkinliğe neden olabilir, bu nedenle aşırı zayıflık genellikle bununla gizlenebilir. Kaburgalarının fark edilip edilmediğini görmek için evcil hayvanınızı yakından kontrol etmeniz çok önemlidir. Eğer öyleyse, veterinere acil bir ziyaret gerekli olacaktır.

2. Sinirlilik veya stres

Bu, fark edilmesi en zor nedenlerden biri olsa da, genellikle en yaygın olanlardan biridir. Çevredeki veya evcil hayvanın alışkanlıklarındaki değişiklikler, onlar üzerinde, sinirlilik, stres veya depresyon nedeniyle yemek yemeyi bırakacak kadar olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu genellikle bir ayrılık meydana geldiğinde ve evcil hayvan yas tuttuğunda daha belirgindir.

3. Yetersiz veya uygunsuz beslenme

Besin açısından zayıf olan veya köpeğinizin en çok ihtiyaç duyduğu besinleri içermeyen bir diyet, kilo vermenin yaygın bir nedenidir. Bu olursa, veterinerinizle diyetlerini değiştirmek veya ona takviye yapmak hakkında konuşmanız çok önemlidir.

Köpeğinizi doğru şekilde nasıl şişmanlatabilirsiniz?

Köpeğinizi şişmanlatmak istediğinizde acele etmemelisiniz. Her gün abartılı bir şekilde yemek miktarını artırmanıza gerek kalmayacak. Aslında, yapmanız gereken aşağıdakileri seçmektir:

1. Kaliteli mama kullanın

Bazen önemli olan yiyeceğin miktarı değil, kalitesidir . Ancak bu, en pahalısına başvurmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun anlamı, köpeğe tam beslenme ve dengeli bir diyet sunabilecek seçenekler arama konusunda endişelenmeniz gerektiğidir.

Porsiyon başına %12 ila %23 protein içeren mama köpekler için iyi bir seçim olacaktır. Proteinler et ve yağlardan da elde edilebilir ancak aşırı miktarlarda vermemelisiniz.

Ayrıca hasta köpeklerin şişmanlamasına yardımcı olacak, vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerle güçlendirilmiş özel mamalar da bulunmaktadır. Bu yemek bittiğinde, diyetin tekrar yetersiz hale gelmemesi için besin açısından zengin bir yem bulmaya çalışın.

2. Daha iştah açıcı yiyecekler verin

Köpeğinize mamasını yediremiyorsanız, onu biraz tavuk, sığır eti, dana eti ve hatta biraz dana eti suyu gibi en sevdiği yiyeceklerle karıştırabilirsiniz. Ayrıca, hayvanın yemesini sağlamak için birkaç parça köpek aperatifleri ve diğer ikramları da sunabilirsiniz.

renkli köpek maması

3. Bitkisel enzim

Bitkisel enzim genellikle bazı durumlarda veteriner hekimler tarafından reçete edilir. Genellikle hap, kapsül veya macun şeklinde gelir. İşlevi, köpeğin her yemek yediğinde emebileceği besin sayısını artırmanın yanı sıra, köpeğin sindirim sisteminin sağlığının yenilenmesine ve korunmasına yardımcı olmaktır.

4. Öğün sıklığı

Yemek saatlerine uyulması ve düzene dikkat edilmesi de önemlidir. Programlara ne kadar çok uyulursa, köpek o kadar az şişmanlar ve iyileşir. Öte yandan, evcil hayvanın yaşına ve durumuna bağlı olarak öğün sayısının değişeceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

pet şişeden su içen köpek

5. Su çok önemlidir

İyi bir diyet, doğru su alımıyla tamamlanmalıdır. Gerekli miktarda su olmadan köpeğin vücudu düzgün çalışamaz ve besin emilimi gerçekleşmez. Köpek için yeterince tatlı su bulundurmak çok önemlidir, böylece ihtiyaç duyduklarında içebilirler.

6. Fiziksel egzersiz

Veteriner izin verdiği sürece, köpeğin diyetini ve sıvı alımını uygun bir egzersiz rutini ile tamamlamalısınız. Bunun amacı vücutlarını güçlendirmek ve tabii ki iştahlarını kabartarak ideal kilolarına ulaşana kadar kilo alabilmelerini sağlamaktır.

7. Stres kaynaklarını ortadan kaldırın

Kilo kaybına duygusal veya stres faktörü neden oluyorsa, köpeğinizin iştahını geri kazanmak için mamanın kalitesini veya miktarını artırmak her zaman yeterli olmayacaktır. Bu durumlarda, rahatsızlığa neden olan şeyi belirlemeye ve ortadan kaldırmaya çalışmanız gerekir. Bu, rutin veya diyetlerindeki basit bir değişiklikten, sahiplerinin ilgisizliğinden kaynaklanan depresyona kadar her şey olabilir.

Bunu düzeltmek için, onlarla daha fazla zaman geçirmeniz yeterlidir. Kendini daha iyi hissetmeye başladığında, köpeğiniz iştahını geri kazanmalıdır. Bu olmazsa ve  durumları kötüleşirse, hemen bir uzmana gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Veterinerin talimatlarına uyun ve kısa sürede evcil hayvanınızın sağlığı düzelecektir. Bir gecede iyileşme beklemektense zamana ve sabra yatırım yapmanın daha iyi olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Loaiza Arias, M., Loaiza López, L., & López Marín, Á. M. (2018). Diseño de dietas BARF para perros en tres etapas fisiológicas. (Tesis de grado, Universidad Tecnológica de Pereira)
  • González Domínguez, M. S., & Bernal, L. (2011). Diagnóstico y manejo de la obesidad en perros: una revisión. CES Medicina Veterinaria y Zootecnia.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.