Köpeğinizi Beslerken Yapıyor Olabileceğiniz 4 Hata

Bilgisizlik nedeniyle köpeğinizi beslerken bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz.
Köpeğinizi Beslerken Yapıyor Olabileceğiniz 4 Hata

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2021

Ama çok endişelenmenize gerek yok, tüylü dostunuzu mutlu etmek için ufak değişikliklerle her şeyi geliştirebilirsiniz. Bu yazımızda köpeğinizi beslerken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğiz.

Köpeğinizi Beslemek: Yaygın Hatalar

Sağlık sorunlarını, kötü alışkanlıkları veya obeziteyi önlemek için köpeğinizi nasıl beslediğinize dikkat etmelisiniz. Bu konuda yapılan yaygın hatalardan bazılarını aşağıda okuyabilirsiniz.

1- Mamayı Açık Bırakmak

mama tasını taşıyan yavru köpek

Bazen “altüstü köpek maması” diye düşünerek köpeğimizin mamasını nasıl sakladığımıza çok dikkat etmeyebiliyoruz. Ama tıpkı diğer tüm yiyecekler gibi, köpek maması da hava ve neme maruz kaldığında bakteriler nedeniyle bozulmaya başlar. Bu da köpeğinizin hastalanmasına neden olabilir.

Köpeğinizin mamasının ağzını iyicene kapatın ve eğer ona yaş mama veriyorsanız, mamayı açtıktan sonra buzdolabında saklayın. Mamaları sakladığınız kaplar temiz olmalı ve hava geçirmemelidir.

2- Mama Kabında Artık Bırakmak

Bazen köpekler doyduklarından veya bir şeyi beğenmediklerinden dolayı mama kaplarında yemek bırakabilirler. Bu olduğunda, mamayı o şekilde bırakmayın, özellikle de gece yatarken. Çünkü bu mamanın böceklerin ve farelerin ilgisini çekmesine neden olabilir. Dahası, gece boyu mama kabında kalan mama bozulmaya başlar. Ertesi sabah köpeğiniz bu mamayı yediğinde, kirlenmiş bir mama yemiş olur.

Bu konudaki kural çok basit: 3 saat içerisinde köpeğiniz kabındaki mamayı bitirmediyse, o mamayı daha yemeyecek demektir. Yani iki seçeneğiniz var: kapta kalan mamayı atabilir veya bir sonraki öğüne eklemek için buzdolabında saklayabilirsiniz.

3- Mama Kabını Her Yemekten Sonra Yıkamamak

Bazen söz konusu kap köpeğin mama kabı olduğu için onu yıkamamıza gerek olmadığını düşünebiliriz. Ancak, köpeğinizin mama kabında bir önceki öğününden kalan artıklar varsa bu onun için iyi olmayacaktır. Tabak size tertemiz görünse bile, tabakta hala zaman içerisinde bozulup köpeğiniz için tehlikeli olacak parçalar kalmış olabilir.

Tabakta biriken kalıntılar bakteri üremesini arttırır ve köpeğinizin hasta olmasına neden olur. Bu yüzden, köpeğiniz yemek yemeyi bitirdiğinde aynen kendi tabağınızı yıkar gibi onun tabağını da sıcak su ve deterjanla yıkamalısınız.

4- Son Kullanma Tarihlerine Bakmamak

Zaman içerisinde tüm yiyecekler bozulur, buna köpek mamaları da dahildir. Köpeğinize konserve mama veriyorsanız son kullanma tarihine ekstra dikkat etmelisiniz. Köpeğiniz tarihi geçmiş bir ürün yediğinde karnı ağrıyabilir, kusabilir veya ishal olabilir. Ayrıca, kuru mamaların da son kullanma tarihleri olduğunu unutmayın.

Diğer Hatalar

Yukarıda belirttiğiniz hatalara ek olarak köpeğinizi beslerken dikkat etmeniz gereken başka şeyler de var.

mama kabından yemek yiyen köpek
 • Aşırı beslemek. Veterinerinizden köpeğinizin cinsine, yaşına, kilosuna ve varsa diğer özel durumlarına göre ne kadar mama yemesi gerektiğini öğrenin.
 • Tek bir köpek için aşırı miktarda mama satın almak. Bu durumda mama güneşe, neme veya toza daha kolay maruz kalacağı için bozulması hızlanır.
 • Ucuz veya kalitesiz mama almakTasarruf yapmak için ucuz bir mama almak size cazip görünse de bu mamalar köpeğinizin sindirim sorunları olmasına neden olabilir. Bu durum başınıza geldiğinde veteriner ve tedavi masrafları size çok daha pahalıya mal olacaktır.
 • Günlük beslemeyi unutmak. Köpeğiniz acıktığında agresifleşip çöp kutularına saldırabilir veya bulduğu her şeyi yemeye çalışabilir.
 • Yemek artıkları vermek. Köpeğinize kendi yemeğinizden artan kemik ve deri gibi şeyleri vermeyin, bunlar onun sağlığı için zararlı olacaktır.
 • Durdur yere ödül vermekÖdüller iyi davrandığında veya bir şeyi başardığında, gerçekten ödül olarak verilmelidir.
 • Çok fazla insan yemeği vermek. Bizlerin yediği şeyler genelde yüksek oranda karbonhidrat içerdiği için köpeğinizin hızlı kilo almasına neden olup sağlığına zarar verebilir.
 • Köpeğe veterinerin yasakladığı bir şeyleri vermek. Bu köpeğinizin sağlığı için çok zararlı olacaktır.
 • Yavru köpeğe yetişkin, yetişkine yavru maması vermek. Tüm mamalar o yaş gurubu için gerekli olacak vitamin, mineral ve proteinleri içerecek şekilde hazırlanmıştır. Bu yüzden köpeğinize, onun yaşına uygun bir mama vermelisiniz. This might interest you...
  Ev Yapımı Mamalar ile Köpek Beslemek
  My Animals
  sayfasında okuyun My Animals
  Ev Yapımı Mamalar ile Köpek Beslemek

  Köpeğimizi ev yapımı mamalar ile beslemek, sadece onlar için yiyecekler hazırlamak veya akşam yemeğinizi onlarla paylaşmak anlamına gelmez. • Bray, E. E., Zheng, Z., Tolbert, M. K., McCoy, B. M., Kaeberlein, M., Kerr, K. F., & Dog Aging Project Consortium. (2021). Once-daily feeding is associated with better cognitive function and health in companion dogs: Results from the Dog Aging Project. bioRxiv.
 • Schlesinger, D. P., & Joffe, D. J. (2011). Raw food diets in companion animals: a critical review. The Canadian Veterinary Journal, 52(1), 50.
 • Fredriksson-Ahomaa, M., Heikkilä, T., Pernu, N., Kovanen, S., Hielm-Björkman, A., & Kivistö, R. (2017). Raw meat-based diets in dogs and cats. Veterinary sciences, 4(3), 33.