Evcil Hayvanlar İçin Vegan Diyetler Yetersiz, Uzmanlar Söylüyor

Gittikçe daha fazla insan vegan bir diyet uyguluyor ve bunu evcil hayvanlarına da uygulamaya başladılar. Ancak uzmanlar bunun tam bir beslenme olmadığına dikkat çekiyor. Okuyun ve nedenini öğrenin.
Evcil Hayvanlar İçin Vegan Diyetler Yetersiz, Uzmanlar Söylüyor

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2024

Vegan diyetler evcil hayvanlara uygulanan bir trend haline geldi, ancak uzmanlar bunların yetersiz diyetler olduğu konusunda uyarıyor. Bu yazıda, biyolojik açıdan tartışmalı ama doğru olan bu inancın bilimsel temeline işaret edeceğiz.

Bu diyetlerin evcil hayvanlar üzerindeki etkisi ile ilgili profesyonel kavramları daha iyi anlamak için, bugün evcil hayvan olarak bildiğimiz canlıların nereden geldiğini ve beslenme stratejilerinin nasıl değiştiğini anlamak gerekir. Bunların hepsini ve daha fazlasını bugün size anlatacağız.

Evcil hayvanlar için vegan diyetleri nelerdir?

Veganizm, insanların veya hayvanların hayvanlardan elde edilen yiyecekleri tüketmediği bir diyettir. Bu nedenle, bu diyeti uygulayan insanlar ve evcil hayvanlar, hayvansal protein, süt veya türevlerini, ne yumurta ne de bal yemezler. Birçok vegan, yiyecek olmasa bile bir hayvanın sömürülmesine yol açan ürünlerden de kaçınır.

Plos One’da yayınlanan ve Birleşik Krallık’ta uygulanan bir araştırma, vegan sahiplerinin 1/3’ünün evcil hayvanlarına aynı diyeti verdiğini gösteriyor. Yanıt verenlerin bu kararı vermeleri için ifade ettikleri motivasyonlar arasında evcil hayvanlarının sağlığı, sürdürülebilirliğe bağlılıkları, çevrenin korunması ve diğer hayvanlara karşı empati yer alıyor.

Bu fikirleri göz önünde bulundurarak, bazı veganlar için bu diyeti uygulamak ve ardından evcil hayvanlarına et bazlı yiyecekler vermek bir çelişkidir. Bunun nedeni, üretiminin yüksek karbon ayak izi bırakması ve büyük miktarda su gerektirmesidir. Ama bu diyet onları nasıl etkiler? Okumaya devam edin.

C vitamini köpekler için gereklidir.

Köpekler ve kediler: etoburlar, omnivorlar veya otoburlar mı?

Köpekler ve kediler her zaman yol arkadaşımız olmadı. Binlerce yıl önce vahşi varlıklardı ve kendi başlarına beslenirlerdi. Diğer hayvanları avlamak, yiyecek elde etmenin ana yöntemiydi. Aslında, çalışmaların gösterdiği gibi, köpeğin vahşi atası, insan tarafından evcilleştirilen ilk tür olan kurttur.

Bugün, evcil hayvanın genel sağlığını korumak için gerekli tüm besinleri sağlaması gereken mamayı sağlayan biziz. Bu hayvanlar, avlanma gibi uygulamaları geride bırakmış olsalar da, metabolizmalarının hala dikkate alınması gereken ilgili talepleri vardır.

Araştırmalar, köpeklerin genetik olarak omnivor olduklarını, yani hem et hem de sebze yediklerini gösteriyor. Bu canidlerin bir tür yiyeceği diğerine göre sindirmek için “uyarlanmadıklarını” ve genel bir diyete sahip oldukları düşünüldüğünü vurgulamak önemlidir.

Araştırmalar, kedilerin katı etobur olduklarını göz önünde bulundurarak, beslenme ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak için hayvan dokularını tüketmeleri gerektiğini gösteriyor. Taurin, araşidonik asit ve önceden oluşturulmuş A vitamini içeriği nedeniyle protein ihtiyacının bu tür için temel olduğu gösterilmiştir.

Bir kedinin enerjisinin yaklaşık yarısı saf proteinden gelmelidir. Geri kalanlar ise ideal olarak avlarının dokularından elde edilen doğal yağlardır.

Evcil hayvanlar için vegan diyetler neden eksik kaldı?

Omnivor olduğundan, bir köpeğin vegan beslenmeye daha iyi uyum sağlaması muhtemeldir, ancak bu en iyi seçenek değildir. Kediler söz konusu olduğunda, optimal büyümeleri ve gelişmeleri için gerekli besinler ortadan kaldırılmaktadır. Öyle ki İngiltere Kraliyet Hayvanlara Zulüm Önleme Derneği (RSPCA) bu konuda en çok çalışma yapan kurumların başında geliyor.

Son zamanlarda, uluslararası medya, RSPCA’nın Avustralya’da köpeklerini neredeyse vegan bir diyetle besleyen bir çifti nasıl birkaç kez ziyaret ettiğini bildirdi. Sonuç, 3 yıl sonra yetersiz beslenmesiydi. Çift, mahkum edildi, önümüzdeki 3 yıl boyunca köpek beslemesi yasaklandı ve yaklaşık 7 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Evcil hayvanınız için veganlığı tercih ederseniz, kötü beslenme dışında uzun vadede çeşitli patolojiler ortaya çıkabilir. Şimdi size bu diyetin en ciddi etkilerinin neler olabileceğini anlatacağız.

Kedilerde kalp hastalığı

Taurin, kediler için esansiyel bir amino asittir. Kalp kası, görme, sindirim ve üreme sistemlerinin doğru çalışması buna bağlıdır. Araştırmaya göre, dilate kardiyomiyopati, kedilerde bu esansiyel amino asit eksikliğinin ana sonucudur.

Kedi evcil hayvan organizmasının taurin üretme kapasitesinin olmadığı göz önüne alındığında, diyetin eksikliği ile verilmesi kedi için ciddi sorunlara yol açabilir. Kardiyovasküler sağlığı ile ilgili olanlara ek olarak, bu eksiklik körlüğe yol açabilir.

Enfeksiyonlar

Evcil hayvanlar genellikle farklı enfeksiyon türlerine sahiptir. Ana olanlar arasında böbrek, idrar, üreme, epidermal ( pyoderma ) ve gastrointestinal vardır.

Öte yandan, sistourolithiasis, üreterolithiasis obstrüksiyonu, bakteriyel sistit, anatomik defektler ve neoplazmalar gibi bazı patolojiler tek bir terim altında toplanır: Feline Lower Urinary Tract Disease ( FLUTD ). Bu patoloji kediler için tipiktir ve çok faktörlü bir durum olarak kabul edilir.

Uygun olmayan bir diyetin kedilerde bunlara yol açabileceği öne sürülmüştür. Sebepler arasında düşük mineral alımı ve yetersiz idrar pH kontrolü bulunur ve bu da mesane taşı oluşumunu tetikleyebilir. Kedileri daha çok etkilese de köpekleri de içine alan bir durumdur.

Vegan bir diyetin ishale neden olması da yaygındır. Muhtemel nedenlerinden biri, hayvanın sindirimi zor olan gıdaların yemesidir ve bu da bağırsak mikrobiyotasında bir dengesizliğe yol açar. Prebiyotiklerin (canlı mikroorganizmaların) tüketimi, çalışmaların gösterdiği gibi, evcil hayvanların bağırsak sağlığını destekleyen bakterilerin büyümesini desteklemektedir.

Kemik sorunları

Raporların açıkladığı gibi, D vitamini evcil hayvanların vücutlarındaki kalsiyum ve fosfor metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, hayvanın kemik yapısının normal gelişiminde, özellikle en erken yaşamsal evrelerinde esastır.

Bu vitaminin kaynakları çeşitlilik gösterse de vegan diyetlerin gerekli miktarı sağlamadığı ve en büyük katkıyı hayvansal kaynaklı besinlerin oluşturduğu tahmin edilmektedir. Avrupa Birliği’nde (AB) ve Birleşik Krallık’ta bile evcil hayvanlar için onaylanmış tek D vitamini formu, koyun yapağılarındaki lanolinden elde edilen D3 veya kolekalsiferoldür.

Bunu elde etmek için hayvanların kullanılması nedeniyle, bu vitamin vegan olmayan olarak kabul edilebilir.

Evcil hayvanlar için vegan diyeti eksiktir.

Evcil hayvanlar için vegan diyetleri yetersiz!

Bu yazı boyunca, uzmanlara göre evcil hayvanlar için vegan beslenmenin neden yetersiz olduğunu açıkladık. Bu beslenme şekli seçilirse köpeklerde ve kedilerde çeşitli koşullar tetiklenebilir, çünkü esas olarak vücutları bizimkiyle aynı değildir.

Farklı türler olduğumuz için, tüm faktörleri göz önünde bulundurmadan kararlarımızı kediler ve köpekler için tahmin edemeyiz. Aslında, bir evcil hayvanın diyetini değiştirmeye karar vermeden önce, her zaman veterinere danışmalısınız ve onlar size bunu yapmanın en iyi yolunu göstereceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dodd SAS, Cave NJ, Adolphe JL, Shoveller AK, Verbrugghe A (2019) Dietas vegetales (veganas) para mascotas: una encuesta sobre las actitudes y prácticas de alimentación de los dueños de mascotas. PLoS ONE 14 (1): e0210806. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0210806
  • Andreu, M. Nutrición y salud en la dieta vegana.
  • Gaviria, J. Alimentación general y especializada para mascotas en una empresa productora de alimentos balanceados para animales. Corporación Universitaria Lasallista. 2016.
  • Dunner S, Cañón J. Origen y diversidad de la especie canina. Revista veterinaria profesional de animales de compañía. Núm. 130, 2014.
  • Risso, A. Conceptos básicos de nutrición en perros y gatos. CVPBA.
  • N. Corzo, J. L. Alonso, F. Azpiroz, M. A. Calvo, M. Cirici, R. Leis, F. Lombó, I. Mateos-Aparicio, F. J. Plou, P. Ruas-Madiedo, P. Rúperez, A. Redondo-Cuenca, M. L. Sanz, A. Clemente. Prebiòticos; concepto, propiedades y efectos beneficiosos. Nutr Hosp. 2015;31(Supl. 1):99-118.
  • Biourge, V., Chetboult, V. Enfermedades cardiovasculares adquiridas en el gato: influencia de la nutrición.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.