Doğru Mu Yanlış Mı? Köpekler Hakkında Yaygın Efsaneler

Kuru bir burun köpeğinizin hasta olduğu anlamına mı gelir? Köpekler siyah beyaz mı görür? Bilginizi test edin ve bu yazımızı okuyarak köpekler hakkındaki birçok efsanenin doğru olup olmadığını öğrenin.
Doğru Mu Yanlış Mı? Köpekler Hakkında Yaygın Efsaneler

Son Güncelleme: 17 Eylül, 2020

Duyduğunuz her şeye inanır mısınız? Bazıları, eğer birçok insan aynı şeyi söylüyorsa başkalarının söylediklerine inanma eğilimindedir. Konu köpekler olduğunda da aynı şey gerçekleşebilir. Köpekler hakkında belirli fikirler duymuş ama doğru olup olmadıklarını araştırmamış olabilirsiniz. Hadi, bugün köpekler hakkında yaygın efsaneler doğru mu yoksa yanlış mı ona bakalım.

Doğru mu yanlış mı? Köpekler hakkında yaygın efsaneler

Kuru bir burun köpeğiniz hasta demektir – yanlış

Uzanan bir köpek

Birçok insanın köpeklerin burnunun kuru olmasının bir sorunları olduğu anlamına geldiğini düşünmesi gerçeğine rağmen, bu kesinlikle doğru değildir. Siz de köpeğiniz iştahını kaybettiğinde ya da biraz soluk gözüktüğünde muhtemelen burnuna birkaç kere dokunmuşsunuzdur.

Köpeğinizin burnu kuru diye ateşi olduğuna inanmak köpekler hakkındaki bir başka şehir efsanesidir. Eğer köpeğinizin hasta olduğunu düşünüyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey onu bir veterinere götürmektir.

Köpekler yaraları yalayarak iyileştirebilir – bazen

Köpek salyasının iyileşmeye yardım eden bir bileşene sahip olduğu bir gerçektir. Bununla birlikte, bir yaranın (sizin ya da köpeğinizin) sırf köpeğiniz yaladı diye iyileştiğini düşünmemelisiniz.

Konu açık yaralar olduğu zaman, bazen bu yaraları yalamak işi daha da kötü bir hale sokar. Birçok köpek yarasını o kadar yalar ki bu yara açık ve ıslak kalır. Bu tabi ki de iyileşmeye hiç de yardımda bulunmaz.

Köpekler hasta olduğu için çim yer – tam olarak doğru değil

Çim yiyen köpekler hasta olmak zorunda değillerdir. Çim bir bağırsak temizleyici olsa ve köpekler bunu biliyor olsa da her zaman bu amaç için kullanmazlar. Bazı köpekler sadece çim yemekten hoşlanırlar.

Yaygın efsaneler: Dişi köpekler kısırlaştırılmadan önce yavrulamamalıdır.

Dişi köpeklerin sağlıklı kalabilmek için kısırlaştırılmadan önce en az bir kere yavrulaması gerektiği gibi yaygın bir inanış vardır. Bu efsane kadınların sadece çocuk yaptıktan sonra tüpleri bağlatabilmesi gerçeğine dayalı olarak ortaya çıkmıştır.

Ama insanlar ve köpeklerin farklı olduğunu unutmamalıyız. Konu köpekler olduğunda, dişi bir köpeğin kısırlaştırılmadan önce anne olmasına gerek yoktur. Kesinlikle doğru olan şey ise kısırlaştırmanın büyük sorunları önlediğidir.

Safkan köpekler daha sağlıklıdır – doğru

Söz konusu belirli hayvana ve cinsine fazlaca dayalı olsa da genel bir kural olarak safkan köpekler, melez köpeklere göre daha sağlıklı olmaya, daha uzun yaşamaya ve daha az sağlık problemine sahip olmaya daha yatkınlardır.

Bunu diyor olsak da belirli cinslerin belirli genetik hastalıklara karşı daha yatkın olduğu da bir gerçektir.

Köpekler siyah beyaz görür – yanlış

Bu köpekler hakkındaki en derin köklü efsanelerden biridir. Köpekler renkleri görebilir ve örneğin mavi ile sarı gibi birbirinden oldukça farklı renkleri birbirinden ayırt edebilir. Bununla birlikte, mesela kırmızı ve pembe gibi birbirine benzer renkleri birbirinden ayıramaz.

Köpekler hakkında yaygın efsaneler: Sarımsak pireleri engeller

Kendini kaşıyan bir köpek

Bu iddia yanlıştır. Yazılarımızın birçoğunda, pireleri ortadan kaldırma ve onlarla mücadele etme üzerine tavsiyeler bulabilirsiniz. Sarımsak, basit bir sebepten dolayı hiçbir zaman bu çarelerin arasında olmamıştır: hiçbir şekilde işe yaramaz.

Hatta kokusu ve yoğunluğu köpeğiniz için zararlı bile olabilir. Diğer alternatifleri denemelisiniz.

Bir köpeğin ağzı bir insanınkinden daha temizdir – yanlış

Bu efsane köpekleri aşırı derecede seven insanlar tarafından yaratılmıştır. Köpeklerinin kendilerini yalamalarına izin verdikleri gerçeğine bir mazeret bulmak isterler.

Bununla birlikte, bu yanlış bir inanıştır. Bir köpeğin ağzı insanları rahatsızlandırabilecek birçok bakteriye ev sahipliği yapabilir.

Bir insan yılı yedi köpek yılıdır – yanlış

Bu özel olarak köpek sever olmayan insanların bile sahip olduğu genel bir inanıştır. Her köpek belirli bir sene yaşar ve biz de doğru olup olmadığından bile emin olmadığımız hesaplamalar yapmak yerine sadece köpeklerle aynı olmadığımız gerçeğini kabul etmeliyiz.

İlginizi çekebilir ...
Köpekler için En İyi Kemikler Hangileridir?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpekler için En İyi Kemikler Hangileridir?

Hangi kemikler köpekler için gerçekten iyidir? Köpeğinize verebileceğiniz birçok kemik türü var. Eğer öğrenmek istiyorsanız bu makaleyi okumaya devam edin!