Evcil Hayvanlarınıza Balık Vermeli Misiniz?

Evcil hayvanları balıkla beslemek popülerliğini yeniden kazanıyor çünkü bunu yapmanın besinsel faydaları çok fazla.
Evcil Hayvanlarınıza Balık Vermeli Misiniz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bugün evcil hayvanınız için genellikle zararsız olan bir et türünden bahsedeceğiz. Ancak, evcil hayvanlarınızı sağlıklı bir şekilde balıkla beslemek için miktarına dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Biz insanlar, çoğu zaman çok iyi bilmemize rağmen, bizim için kötü olan birçok şeyi yeriz. Ancak, kendileri için karar veremeyen hayvanlar için sorumlu kararlar vermemiz gerekiyor.

Neredeyse her şeyin evcil hayvanlarımız için zehirli olduğu bu günlerde, onları balıkla beslememiz gerekip gerekmediği hakkında çok fazla konuşuluyor. Balık yemek tüylü dostlarımıza oldukça besin sağlarken, bazıları balığın bu hayvanlar için uygun olmadığını iddia ediyor.

Öyleyse, evcil hayvanlarımızı balıkla beslemenin yararlarını ve dezavantajlarını gözden geçirelim.

Kedinizi balıkla beslemek

mutfakta çalışan kız ve tezgahta oturan kedi

Sadece balık kokusu bile kedileri çıldırtır ve hayvanlara birçok besin sağlar. Balık yemek bir kedi için gerçek bir ziyafettir.

Genel olarak balık, bir hayvanın iç organlarının doğru çalışması için gerekli olan protein ve diğer birçok besinin kaynağıdır. Örneğin, lüfer Omega-3 yağ asitleri içerir. Bu tür asitler, bir kedinin kürkündeki parlaklık ve yumuşaklıktan sorumludur.

Bu balık türü aynı zamanda yüksek dozda enerji sağlar. Lüfer, yağ içeriği ve Omega 3’teki açısından yoğun içeriği nedeniyle evcil hayvanınızın beslenmelerine dahil edebileceğiniz en iyi et türüdür.

Buna karşılık, kedilerin vücut sistemindeki temel vitaminlerin emilimini engelleyen bazı balık türleri vardır. Ayrıca onlar için gerekli olan A vitaminini de sağlayamayabilirler.

Bu yeterli değilmiş gibi, yüksek balık alımı tiroid sorunlarına, vitamin eksikliğine ve alerjilere yol açabilir. Bu nedenle, her şeyde olduğu gibi, çeşitli, dengeli bir beslenmedüzeni esastır. Sonuç olarak, balık hayvanlarınız için iyidir ancak yedikleri tek şey balık olmamalıdır.

Evcil hayvanlarımız için ideal olmayan tükettiğimiz bazı balık türleri vardır. Örneğin, onlara şunları vermek iyi bir fikir değildir:

  • Tuzlanmış balık
  • Konserve deniz ürünleri
  • Tütsülenmiş balık
  • Marine edilmiş balık

Kısacası, işlenmiş balıkları kedinize yedirmeyin; çiğ yemelidir ve mümkünse taze olmalıdır.

Köpeğinizi balıkla beslemek

kedi ve köpek yan yana yemek yiyorlar

Tıpkı kedilerde olduğu gibi, köpekler de dengeli ve çeşitli bir diyetin parçası olduğu sürece balık yiyebilir. Balık aslında köpeğiniz için mükemmel bir seçimdir. Balığın yağ içeriği bir köpeğin sağlığı için oldukça uygundur çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi her türlü besin için harika bir kaynaktır.

Balıklarda bulunan Omega 3, kemikleri ve eklemleri için harikadır ve tüketimi, artrit veya osteoporoz gibi hastalıkları önlemenin iyi bir yoludur.

Balık yemenin, özellikle kilo vermeleri gerektiğinde bir köpeğin diyetine dahil etmek için mükemmel bir seçenek olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Bu durumlarda, düşük yağ içeriği nedeniyle somon en iyi seçimdir.

Ayrıca balık, yaşlı köpeklere güç ve enerji sağlama konusunda ideal bir besindir. Bu da yetmezmiş gibi, balığın anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri köpeklerdeki dermatolojik problemlerin tedavisine yardımcı olur.

Kedilerde olduğu gibi, köpekler de balıkları çiğ yemeli ve işlenmiş ticari ürünlerden uzak durmalıdır. Bir köpeğin beslenmesindeki fazla balığın sağlık sorunlarına yol açabileceğini unutmayın.

Ayrıca, bir köpek balık tükettikten sonra olası alerji belirtileri gösteriyorsa, balığı cinsini değiştirin ve daha küçük bir parça ile tekrar deneyin. Alerjiler devam ederse, bütün balıklara alerjisi olabilir. Bütün sorularınıza cevap verebilecekleri için veterinerinize danışın.

Sonuç

Balık, insanlar dahil hiçbir hayvanın temel gıdası olmamalıdır. Organizmamız için gerekli tüm besin içeriğini sağlamaz. Buna rağmen, haftada 2-3 kez düzenli olarak tüketildiğinde sağlığımıza ve evcil hayvanlarımıza birçok fayda sağlar. Bu arada, bu diğer deniz ürünleri için de geçerlidir.

Evcil hayvanlar için zararlı yiyeceklerle ilgili birçok efsane var. Bu konuda mutlaka kendi araştırmanızı yapın.

Genel olarak, özellikle yüksek miktarda sodyum, şeker ve trans yağ içeren, yüksek oranda işlenmiş gıdalardan kaçınmaya çalışın. Mutlaka ürün etiketlerini okuyun ve mutlulukla beslenin! İlginizi çekebilir ...

Balık Yağı Köpeklerin Kardiyovasküler Sistemini İyileştirir
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Balık Yağı Köpeklerin Kardiyovasküler Sistemini İyileştirir

Köpeklerde kardiyovasküler sistemi etkileyebilecek birçok sorun arasında, konjestif kalp yetmezliği en ciddi olanlardan biridir.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.