Köpekler Kivi Yiyebilirler Mi?

Evcil hayvanınıza kivi vermeden önce bilmeniz gereken faydaları ve kontrendikasyonları vardır. Doğru şekilde yapmazsanız sağlığı tehlikeye girebilir.
Köpekler Kivi Yiyebilirler Mi?

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Köpeğinizle yemeğinizi paylaşmak neredeyse içgüdüseldir – özellikle de çok masum baktığında. Bununla birlikte, bazı yiyecekler evcil köpekler için zararlı olabilir. Peki, hiç merak ettiniz mi: köpekler güvenle kivi yiyebilirler mi?

Cevap Evet. Kivi, hem köpekler hem de insanlar için sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Ancak tüylü arkadaşınıza zarar vermemesi için bir dizi hususu göz önünde bulundurmak gerekir. Bu yazımızdan bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Köpekler kivi yiyebilirler mi?

Köpekler için kivi, diğer meyvelerde olduğu gibi bir tedavi olarak kullanıldığı sürece uygun ve faydalıdır. Köpeğin diyetinde çeşitli sebzelerin olması da iyidir, aksi takdirde kontrendikasyonları vurgulanabilir.

Kiviyi köpeğin beslenmesine doğru bir şekilde dahil etmeyi öğrenmek, birazdan vereceğimiz bilgileri bilmeyi gerektirir. Tabii ki, öncelikle bu meyveye karşı potansiyel alerji veya intolerans olup olmadığını kontrol etmelisiniz, aksi takdirde köpeğiniz için problemlere neden olabilir.

Kivinin faydaları ve özellikleri

Kivi, insanlar söz konusu olduğunda uzun bir fayda listesine sahiptir, ancak bu, köpeklerde aynı şekilde geçerli değildir. Ancak bu, kivinin köpeklere çok az faydası olduğu anlamına gelmez, hatta tam tersi. İşte faydalarından bazıları:

 • Hareket kabiliyetini artırır: Kivi, her bir ünitede yaklaşık 250 miligram potasyum içerir, kalsiyum ile birlikte kas kasılmasına müdahale ettiği için kas bakımı için oldukça faydalı bir besindir.
 • Kolesterolü düşürür : Çözünür lifin yüksek içeriği 2.4 gram kandaki kolesterolün azalmasına yardımcı olur. Su içeriği bu molekülleri bazı toksinlerle birlikte taşır ve dışkı yoluyla atılır.
 • Sindirimi iyileştirir: Omnivorlar liflerden enerji elde edemese de bağırsak florası için faydalıdır. Besinlerin emilimini destekler ve kabızlığı önleyen dışkı boyutunu artırır.
 • Antioksidan etkisi vardır: Kivi, önerilen günlük C vitamini miktarının %100’ünden fazlasını içerir. Bu, vücudun savunmasını güçlendirmenin yanı sıra hücrelerde oksidatif stresi durdurmada temel bir role sahiptir. C vitamini, bilimsel çalışmaların da gösterdiği gibi, kandaki serbest radikal miktarını azaltarak tümör görünümüne karşı da koruyucu bir faktör oluşturur.

Tüm bu faydalarına ek olarak kivi, sodyum ve doymuş yağ bakımından düşüktür, bu da onu köpeğiniz için sağlıklı bir tedavi haline getirir. Şimdi size bu meyvenin uygun dozunu evcil hayvanınıza nasıl vereceğiniz konusunda bilgi vereceğiz.

Beyaz arka planda bir kivi.

Köpekler için kivi miktarı

Köpek çok katı olmasa da etçil bir hayvandır, yani sindirim sistemi bitki besinlerini tolere eder ve bunlardan yararlanır, ancak bunlar belirli dozlarda verilmelidir. Her köpek, büyüklüğüne ve yeme alışkanlıklarına bağlı olarak, meyveleri değişen derecelerde tolere edebilir, bu nedenle nasıl tepki verdiğini görmek için onu kademeli olarak diyetine dahil etmelisiniz.

En önemli şey, asitin hayvanda mide hasarına neden olmasını önlemek için, kivinin iyi olgunlaşmış olmasıdır. Kabuğu ve tohumları onlara vermeden önce çıkarılmalıdır. Sorunsuz bir şekilde tolere ettiğini gördüğünüzde, köpekler için maksimum doz günde bir dilim kividir.

Yukarıda belirtildiği gibi, bir parça kivi tedavi olarak onlar için faydalıdır. Her gün yemeleri iyi değildir; sadece ara sıra uygulanmalıdır.

Kivi kontrendikasyonları

Köpeğin beslenme eksikliği olduğunda, kivi iyileşmelerine yardımcı olmak için harika bir tamamlayıcıdır. Bununla birlikte, her şeyde olduğu gibi , köpeğinizin diyetine takviye etmeden önce, gerekli testleri yapacak ve beslenme düzenini ayarlayacak bir veterinere danışmalısınız. Köpekler için yanlış bir kivi dozu aşağıdaki kontrendikasyonlara sahip olabilir:

 • Hiperkalemi : Vücutta çok fazla potasyum aritmilere veya diğer EKG anormalliklerinin yanı sıra bulantı, kusma, kas zayıflığı ve böbrek sorunlarına neden olabilir.
 • Hipervitaminoz C : Vücutta fazla C vitamini olduğunda, etkilenen ana sistem böbrektir. Böbreklerde birikmesi, özellikle ilaçlı dönemlerde uygulanırsa taşlara neden olabilir.
 • Mide yanması : Köpeğe olgun verilmezse kivi asiditesi nedeniyle mide rahatsızlığına neden olabilir. Sonuçları karın ağrısından mide ülserine kadar değişebileceğinden, midesi hassas köpekler asitli yiyecekler yememelidir.
 • İshal : Kivinin yüksek lif içeriği, önerilen miktarın aşılması durumunda ishale neden olabilir. Köpeğin vücudunun özümseyemeyeceği bir besin olduğunu unutmayın.

Kivi köpekler için gerekli midir?

Bir köpeğin diyetinde kivi gerekli mi diye merak ediyorsanız, cevap hayır. İnsanlar için, vücudumuz onu doğal olarak üretmediği için C vitamininin katkısı önemlidir. Öte yandan köpekler yapar ve bu nedenle, kullanışlı olmasına rağmen, ekstra katkıya ihtiyaç duymazlar.

Yetişkin bir köpeğin diyetinde günlük %18 protein ve %5 lipide ihtiyacı vardır. Vitaminler, mineraller ve lifler kişiye göre ayarlanmalıdır.

ortadan ikiye kesilmiş ve bütün kiviler

Sağlığını iyileştirmek için köpeğinizin diyetini desteklemek her zaman olumludur. Ancak herhangi bir karar vermeden önce hayvanın vücudunun nasıl çalıştığını bilmek çok önemlidir. İnsanlar için geçerli olan beslenme şekillerini diğer türlere uygulamanın beklenmedik komplikasyonlara yol açabileceğini unutmayın. Son olarak, herhangi bir sorunuz varsa, güvenilir uzmanınıza danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Dauvergne, C. (2018). La alimentación del perro. Parkstone International.
 • Moreno, E. C., & Tavera, F. J. T. (1999). Hipersensibilidad alimentaria canina. Veterinaria México30(1), 67-77.
 • Cortadellas, O., & Fernández-del Palacio, M. J. (2012). Diagnóstico y tratamiento de la enfermedad renal crónica (ERC) en el perro y el gato. Parte 2: manejo del paciente con ERC. Clínica veterinaria de pequeños animales32(4).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.