Ünlü Hayvanlar: Dünya Liderlerinin Evcil Hayvanlarını Tanıyın

Her zaman sahiplerinin yanındalar ve hoş bir imaj çiziyorlar. Sizce neyden bahsediyoruz? Tabi ki de ünlü dünya liderlerinin evcil hayvanlarından!
Ünlü Hayvanlar: Dünya Liderlerinin Evcil Hayvanlarını Tanıyın
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir evcil hayvan sahibi olmak beraberinde birçok sorumluluk getirir ama bu sorumlulukların en büyüğü ona koşulsuz sevgi gösterebilmektir. Bu aynı zamanda dünya üzerindeki birçok nüfuzlu insanın da kamuoyuna gösterdiği bir şeydir. Bazı ünlü dünya liderlerinin evcil hayvanlarını tanımak ve hikayelerini öğrenmek için okumaya devam edin!

Dünya liderlerinin evcil hayvanları: gizli silahları

Hayatınızı paylaşabileceğiniz bir evcil hayvan sahibi olmanın sizin de muhtemelen bildiğiniz gibi birçok faydası vardır. Bu faydalardan birisi size tüm ilgilerini vermeleri. Bu kesinlikle sizin de karşılığını vermeniz gereken bir şey. Ama dünya sahnesine, politika dünyasına taşındığı zaman bu sevgi politik figürler için muhteşem bir araç olabilir.

Evcil hayvanlarıyla beraber fotoğraf çektirmek gibi basit bir hareket bile bu halk figürünü anında daha insan ve daha ulaşılabilir hale sokuyor. Bu hükümet ve siyasi partilerdeki halkla ilişkiler çalışanları için oynanması kolay bir kart.

Fakat bu meselenin sadece politik kısmına odaklanmak istemiyoruz. Bugün, en büyük dünya liderlerinin bazılarının evcil hayvanlarını size tanıtmak istiyoruz. Bir insanın nereli olduğu ya da hangi mesleğe sahip olduğuna bağlı olmadan hayvan sevgisine sahip olabileceğinin harika bir sembolü.

AB bayrağı giyen bir köpek

İspanyol politik liderlerinin evcil hayvanları

Dünya liderleri ve evcil hayvanları ile ilgili açıkça görünebilen bir kalıp var: genellikle kedi ya da köpeklerin dostluğunu tercih ediyorlar. Örneğin, Moncloa Sarayı (İspanya’nın Beyaz Saray’ı) ile başlarsak, Turca’dan bahsetmeliyiz. Bu İspanyol başbakanı ve ailesi ile beraber 2017 yılından beri orada yaşayan yüzücü köpeğin adı.

Fotoğraflarda sürekli gözüken bu köpekten önce de Rico vardı. Bu küçük enerji dolu hayvan eski başbakan Mariano Rajoy ile beraber yaşadı. Siyah ve beyaz tüyleriyle bir İngiliz puanter olan bu köpek tam bir safkan.

Safkan köpek demişken, Cico ve Gufa’dan bahsetmezsek olmaz. Bu Cocker Spaniel çifti José María Aznar’ın içerisinde yaşadığı dönemde sarayın bahçesinde sıklıkla görünürlerdi. Bu iki köpeği gerçekten de çok sevdiği söyleniyor. Sadık dostları ile en azından bir yürüyüş dahi yapmadığı bir gün bile yoktu.

Dünya politikasında köpek ve kediler

Hadi İspanya’yı şimdilik bırakalım ve diğer dünya liderlerinin evcil hayvanları ile tanışalım. Başkan Emmanuel Macron’un köpeği Nemo ile beraber yaşadığı Fransa ile başlayalım.

Élysée Sarayı’nın bu yeni üyesi (Macron 2017’de taşındığında) bir siyah labrador ve Brussels Griffon melezi. Çoktan sarayın bir parçası haline geldi ve Macron ile birlikte bazı resmi etkinliklere bile katıldı. Ama Nemo, uzun Fransız başkanlar ve labradorlar tarihinin sadece en yeni eklentisi.

Eğer hayvan sevgisini saklamayan bir lider varsa o da Rus başkanı Vladimir Putin’dir. Hayvan ve doğa tutkusunu sıklıkla göstermenin yanı sıra, fotoğraflarda sürekli iki köpeği ile beraber gözüküyor: Yume ve Buffy. Yume bir Akita Inu (Japonya’dan geliyor) ve Buffy bir karakaçan (Bulgar çoban köpeği).

Spesifik bir sahibi olmadığı için tam olarak evcil hayvan sayılmasa da dünyanın en ikonik ülkelerinden birinde uzun yıllardır yaşayan bir hayvan var. 2011 yılından beri Downing Sokağı’nda (İngiliz Beyaz Saray’ı) yaşayan tekir kedi Larry’den bahsediyoruz.

Tasmalı bir kedi

Bu şirin küçük kedi eski başbakan David Cameron ile beraber geldi. Ama sonrasında da sarayda kaldı ve şimdi resmi Özel Kalem Müdürlüğü Baş Av Kedisi unvanına sahip. Larry o kadar ünlü ki artık kendi sosyal medya hesabı bile var!

Amerika Birleşik Devletleri: bir ikonik hayvanlar hazinesi

Eğer gerçekten uzun ve hikayelerle dolu bir politikacılar ve evcil hayvanları tarihi olan bir ülke varsa, o ülke de Birleşik Devletler’dir. Neredeyse her başkanın ünlü bir evcil hayvanı vardı. Theodore Roosevelt’in 26 farklı evcil hayvanı olduğu söyleniyor.

Aralarındaki en ikonik olanlarından biri İskoç Teriyeri Fala (yazımızın ilk fotoğrafındaki köpek). Fala, Franklin D. Roosevelt’in köpeğiydi. O kadar ünlenmişti ki sahibinin heykeli yanında ölümsüzleştirilmiş tek evcil hayvanı kendisi.

Daha son zamanlara bakarsak da Obama ailesinin su köpekleri olan Bo ve Sunny’i görürüz.  Ayrıca eski başkan George W. Bush’un Barney ve Miss Beazley ismindeki iki İskoç Teriyeri var.
İlginizi çekebilir ...

Ünlü Tarih Figürleri ve Egzotik Evcil Hayvanları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Ünlü Tarih Figürleri ve Egzotik Evcil Hayvanları

Bazı ünlü tarih figürleri sadece yetenekleriyle ve hayatlarıyla değil tuhaf egzotik evcil hayvanları ile dikkat çekmesiyle de biliniyor.  • Maltzman, F., Lebovic, J. H., Saunders, E. N., & Furth, E. (2012). Unleashing presidential power: The politics of pets in the White House. PS: Political Science & Politics45(3), 395-400.
  • Suckley, M., & Dalgliesh, A. (1997). The True Story of Fala. S & P Pub.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.