Velcro (Yapışkan) Köpek Sendromunu Nasıl Önleyebiliriz?

Köpeğiniz yanınızdan hiç ayrılmıyor mu? Kendinize ait bir alan oluşturmak için tavsiyelerimizi okuyun.
Velcro (Yapışkan) Köpek Sendromunu Nasıl Önleyebiliriz?

Son Güncelleme: 05 Aralık, 2018

Köpekleriyle geçen belli bir süreden sonra, pek çok insan evcil hayvanlarının genellikle “Velcro Köpek Sendromu” denen, çok ilgi meraklısı bir köpeğe dönüştüğünü fark ederler. Onu beslediğimiz, suyunu verdiğimiz ve temiz tuttuğumuz için bize belirli bir seviyede bağlı olmaları oldukça normaldir.

Ancak ne olursa olsun bu bağımlılık çok aşırıya kaçarsa, kimseye bir faydası olmaz. Köpeğinizin Velcro köpek sendromuna yakalanmasını istemiyorsanız neler yapabilirsiniz?

Velcro Köpek Sendromu Nedir?

Velcro köpek sendromundan muzdarip köpekler, mutlu ve kendinden emin olmak için sürekli sahiplerinin yanında olma, onları her yerde takip etme ihtiyacı hisseden köpeklerdir. Diğer türlüsüyle başa çıkamazlar. Bu, bir köpeğin doğuştan edindiği bir davranış değil, zamanla geliştirdiği bir davranış şeklidir. Her ne kadar başka sebepler de bu davranışın oluşmasında rol oynasa da genellikle büyük bir oranda sahiplerinin sebep olduğu bir durumdur. Hayvanların bu sendroma kapılmalarındaki sahiplerinin yanlış davranışları dışındaki sebepler ise şunlardır:

sahibinin suratını yalayan köpek
  • Anne sütünden erken kesmek.
  • Gecelik döneminde köpeğin annesinin stresli olması.
  • Köpeğin yetiştirilmesi ve eğitimi için yeterli öz yönetim araçlarına sahip olmaması.
  • Yavru olduğu dönemde aşırı uyarma.

Tüm bunlar bir yana, ayrılma kaygısı (anneden) ile Velcro köpek sendromunu birbirine karıştırmamalıyız. Ayrılma kaygısı yavru köpeklerde normal olarak görülen bir şeydir. Ancak, bu kaygının siz köpeğinizle aranızda bir güven oluşturduğunuz zaman yok olması gerekir. Ayrılma kaygısı ayrıca siz köpeğinizi yalnız bıraktığınızda da oluşabilen; fakat sonradan geçen özel bir durum da olabilir.

Buna karşın, Velcro köpek sendromu daha aşırı bir durumdur ve bir köpeğin, eğer sahibi onunla birlikte değilse hiçbir zaman ve hiçbir şekilde mutlu olamayacağı anlamına gelir.

Köpeğinizin İlgi Meraklılığı Onu Nasıl Etkiler?

Velcro köpek sendromu hayvanların neşe yoksunluğu yaşamalarına sebep olur, öyle ki köpek yalnızca sahibi ile birlikteyken kendinden memnundur. Bunlara ek olarak, köpeğin çok fazla stres yaşamasına sebep olabilir. Ki stres, hayvanlarda yemek yemeyi bırakmak ya da bunalıma girmek gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Ünlü bir köpek eğitmeni şöyle diyor: “Stres seviyesinin yüksek olması , tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da metabolik atıklara yol açar.  Köpeğinizin bu şekilde size yapışık gibi olması onun daha çabuk yaşlanmasına sebep olur. Ve bu ileriki yaşlarda köpeğinizin yaşam kalitesi çok daha kötüdür.”

Bazı insanlar ise belirli köpek ırklarının “Velcro köpekler” olmaya, diğer köpek ırklarından daha yatkın olduğunu düşünüyorlar; ancak bu teori henüz kanıtlanmamıştır. Köpek cinsleri ilgi meraklısı olarak doğmazlar. Bu köpekler daha çok, az evvel de bahsettiğimiz gibi, özellikle eğitimleri olmak üzere, farklı sebeplerden dolayı ilgi meraklısı, hatta daha da ilerisi, size yapışık olan köpekler haline gelirler.  Peki “Velcro köpek” yetiştirmekten kaçınmak için neler yapılmalıdır?

“Velcro Köpek” Yetiştirmekten Nasıl Kaçınabiliriz?

Köpeğimizin bize yapışık olmasını, yani bir “Velcro köpek” olmasını engellemek için elimizden geldiği kadar da olsa, bizim de yapabileceğimiz çeşitli şeyler vardır. Bunlardan bazıları ise:

sahibiyle mutlu köpek
  1. Köpeğinizin sizi takip etmeye meyili var mı? Belki de bunun sebebi, yavru bir köpek olduğu zamandan itibaren ona bunu öğretmiş olmanızdır. Bu artık bir son bulmalıdır. Eve geldiğiniz zaman, birbirinizi selamladıktan sonra biraz yalnız vakit geçirin. Ona iki ya da üç kelime öğretin.  Bu kelimeler yatağına ya da kendi yerine gitmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olacaktır.
  2. Katı ve kararlı olun. Eğer birbirinizi selamladıktan sonra kendi yerine ya da yatağına gitmesine karar verdiyseniz, bunu bir alışkanlık haline getirin. Bu eylemi her zaman yapın. Yalnızca bir kez uygulayıp bırakmayın. Çünkü tek bir kez bunu yapmak, sizi anlamasına yardımcı olmayacaktır. Ve sonuç olarak, yine size yapışık, yanınızdan ayrılmayan bir köpek olacaktır.
  3. Sevgi dolu olun. Sırf köpeğimizin Velcro köpek olmasını istemiyoruz diye, bu onu görmezden gelmeye başlamamız gerektiği anlamına gelmez. Yalnızca zaman zaman onun ilgi meraklısı olmasına müsaade etmemiz, zaman zaman da bizim ona sırnaşmamız arasında basit bir denge kurmamız gerekir.
  4. Köpeğinizi insanlaştırmayın. Bir köpek her zaman bir köpek olacaktır. Ona kendi yerini verin fakat ona bir insanmış gibi davranmayın. Eğer bunu yaparsanız, hayvan size çok fazla yapışık olacaktır ve sizin olmadığınız yerlerde mutlu olamayacaktır.

Öne çıkan fotoğrafın kaynağı: freestocks.org


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.