Köpekler için Claritine: Bilmeniz Gereken Her Şey

Claritine bazen köpeklere reçete edilen bir ilaçtır ama bunun için bazı önlemler alınması gerekir.
Köpekler için Claritine: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 26 Şubat, 2019

Köpeklerde cilt problemlerini tedavi etmek için Claritine’in iyi olduğu doğrudur ama bazı yan etkileri olabilir. Tabii ki, bu yan etkiler ortaya çıkarsa, bir veterinere danışmak hayati önem taşımaktadır:

 • Testiküler atrofi
 • Hipotermi
 • Köpeğinizi homeopatik bir veterinere götürmeli misiniz?

Bir kişinin en iyi arkadaşında bir sağlık sorunu varsa, bununla nasıl ilgileneceğini bilmek zordur. B u yüzden, bu makalede, çoğunlukla cilt alerjilerini tedavi etmek için kullanılan Claritine adlı ilacı köpeğinize verirken bilmeniz gereken önemli noktalardan bahsedeceğiz.

Köpekleri tedavi edebilen bir ilaç

Benim Hayvanlarım sayfasında sürekli tekrarlanan bir öneri, insanlar için tasarlanmış hiçbir ilacı evcil hayvanınıza vermemektir.

İnsanların köpeklerden farklı bir tür olduğu açık. Bu nedenle, bu tür ilaçlar, köpeklerde kullanıldığı zaman insanlarda olduğundan başka etkiler yaratabilir.

Ancak, aynı zamanda bir gerçek var ki, veterinerler köpeklerdeki belirli hastalıkları tedavi etmek için insanlara verilen ilaçları reçetelendirme eğilimindedir. Bu durumda, eczanelerden reçetesiz alınabilen bir anti-histamin olan Claritine’den bahsediyoruz.

Bu makalede, köpekler için Claritine kullanımı hakkında bilmeniz gereken şeyleri okuyabilirsiniz. Bu ilaç eczanelerde reçetesiz satılan ve cilt alerjilerini tedavi etmede etkili olabilen bir ilaçtır.

kaşıntısı olan köpek

Claritine’in alerjilerin yarattığı sıkıntıları hafiflettiği görülür. Ancak, bu ilaç sorumlu biçimde alınmalıdır.

Claritine: ne için kullanılır?

Bu ilacın genel adı Loratadine’dir. Bu, histamin reseptörlerini bloke ederek çalışır ve böylece vücutta alerjik reaksiyonların oluşmasını önler.

Köpekler söz konusu olduğunda, bazı profesyoneller aşağıdaki nedenlerden dolayı bu ilacı yazma eğilimindedir:

 • Alerjiden kaynaklı tahriş tedavisinde kullanılır. Polen, bazı gıdalar ya da pirelerin tükürüğü kaşıntı, kızarıklık, döküntü ve şişmelere neden olabilir.
 • Bazı aşıların yan etkilerini en aza indirir. Bu gibi durumlarda, diğer aşılardan önce Loratadine vermek iyidir.
 • Mast hücre tümörleriyle ilgili enflamasyonu (histamin salarak) rahatlatmak için kullanılır. Mast hücresi tümörleri bir hayvanın vücudunun herhangi bir bölümünde, özellikle de ciltte ortaya çıkabilen zararlı kitlelerdir.

Claritine bazen köpekler için reçete edilen bir ilaçtır, ama onlara bunu verirken, köpeğinize çok dikkat etmeniz gerekir.

Loratadine kullanma önerileri

Nasıl insanların kendi kendini tedavi etmesi iyi değilse, köpeğinize vereceğiniz doza ve tedavi süresine bir veteriner karar vermelidir.

Bir uzman, köpeğin boyut, yaş, ağırlık, tür ve sağlık durumuna göre ilacı nasıl uygulamanız gerektiğini belirleyecektir.

claritine alan köpek yatıyor

Köpeğiniz için Claritine ve diğer ilaçları kullanırken dikkatli olun. Endişelenmeniz gereken birçok yan etkileri vardır.

Claritine’in köpeklerde yan etkileri

Loratadine’in bazı yan etkilere neden olabileceğini göz önünde bulundurun, sonuçta bir ilaçtır. Ancak, Claritine’in diğer antihistaminiklere göre daha az uyku getirdiği görülür. Bazı yan etkileri şunlardır:

 • İdrar tutma
 • Susuzluk
 • Kusma
 • İshal
 • Gözlerde ve ağızda kuruluk
 • Kafa karışıklığı
 • Davranış değişiklikleri

Bu yan etkilerin herhangi biri oluşursa, ilaç kullanımını askıya alıp almamak gerektiği konusunda bir veterinere danışmalısınız.

Köpeklerde Claritine kullanımında dikkate alınması gereken diğer konular

Önemli bir ayrıntı da Claritine’i Claritin-D ile karıştırmamaktır. Pseudoephedrine ve Loratadine Claritin-D’de yer alır ve köpeğiniz için zararlı olabilir.

Ayrıca, eğer köpeğinizde, veterinerin bilmediği bir sağlık durumu varsa, bundan bahsetmeniz gerekir. Biz bu ilacın dikkatle kullanılması gerektiğini, böbrek ya da karaciğer problemlerine yol açabileceğini vurgulamak istiyoruz.

Köpeğiniz başka ilaçlar ya da takviyeler alıyorsa, bunu veterinerinize söylemeyi unutmayın. Dolayısıyla, bir köpek hamile ise ya da yavrularını emziriyorsa, ona Claritine verilmez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Murphy, L. (2001). Antihistamine toxicosis. Vet Med.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.