Logo image
Logo image

Kedilerde Ters Hapşırma: Belirtileri ve Tedavisi

3 dakika
Kedilerde ters hapşırma oldukça endişe vericidir. Bu durumda, hayvan nefes alamıyor gibi görünür. Ne olduğunu bilmiyorsanız, buradan öğrenin.
Kedilerde Ters Hapşırma: Belirtileri ve Tedavisi
Son Güncelleme: 28 Şubat, 2022

Çoğu hayvanda olduğu gibi hapşırma alışılmadık bir refleks değildir. Öyle olsa bile, kedilerde ters hapşırma (reverse sneezing) diye bir şey olduğunu biliyor muydunuz? Bu süreç, diğer doğal eylemlerden çok daha düşük bir insidansa sahiptir ve genellikle astım atakları, öksürük ve hatta öğürme ile karıştırılır.

Bu yazıda, kedilerde ters hapşırmanın ne olduğunu, vücutlarında hangi işlevi yerine getirdiğini ve oluştuğunda ne yapılması gerektiğini keşfedeceğiz. Bunu kedinizde gözlemlediğiniz için veya sadece merak ettiğiniz için olabilir, daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kedilerde ters hapşırma nedir?

Normal bir hapşırma, solunum sistemine girebilecek patojenleri ve yabancı cisimleri dışarı atmak için burun boşluğunun bir refleksidir. Ters hapşırma havayı diğer yöne yani vücuda gönderme refleksidir.

Kedilerde ters hapşırma, vücuda hava çekmekten sorumlu kasların spazmından kaynaklanır: diyafram, interkostal ve karın. Bu hareketin ürettiği karakteristik gürültü, hızlı bir horlamaya benzer, yumuşak damağın titreşiminden ve havanın trakeadan geçişinden kaynaklanır.

Bu refleksin işlevi, mukus ve tahriş edici partikülleri orofarenkse doğru sirküle etmektir, böylece daha sonra öksürerek (veya sindirim sistemi yoluyla) ortadan kaldırılabilirler. Size bir fikir vermek gerekirse, bu biraz sümük tükürmek gibi ama daha ani.

Some figure

Nedenleri

Bu refleks, bazı yabancı veya tahriş edici maddeler nazofaringeal geçişleri tıkamakla tehdit ettiğinde tetiklenir ve burun deliklerinde çok derin bulunur. Ters hapşırma için en yaygın tetikleyiciler aşağıda listelenmiştir:

 • Toz, polen ve toz akarları gibi alerjenler
 • Temizlik ürünleri, oda spreyleri ve parfümler gibi ev kimyasalları
 • Stres
 • Çok dar olan yakalıklar
 • Astım
 • Heyecanlanmak
 • Egzersiz intoleransı
 • Ani sıcaklık değişiklikleri
 • Solunum ve burun patolojileri
 • Nazal tümörler veya nazofaringeal polipler
 • Diş hastalıkları
 • Artan burun salgısı
 • Zatürre
 • Yarık dudak

Belirtileri

Genellikle ters hapşırma atakları birkaç saniye sürer ve sonra kendiliğinden durur. Bu süre zarfında, aşağıdaki belirtileri fark edeceksiniz:

 • Ortopneik duruş: Bu, bir hayvanın hava geçişini kolaylaştırmak için benimsediği pozisyondur. Bu durumda kedi boynunu uzatacak ve vücudunu başıyla hizalayarak yere yakın duracaktır.
 • Ara sıra öğürme.
 • Öksürme.
 • Solunum sesleri: Bunlar içe doğru hareket eden burun salgısının ürünüdür.
 • Enerji eksikliği.

Ters hapşırma sırasında bilinç kaybı ve kas tonusu kaybı olmaz. Bu semptomları zaman içinde gözlemlerseniz, acilen veterinere gidin, çünkü bu ciddi bir durum olup, acil müdahale gerektirir.

Bu refleks endişe verici mi?

Kedilerde ters hapşırmayı nasıl tanıyacağınızı bilmiyorsanız, bunun bir alarm nedeni olabileceği doğrudur. Ancak, doğal olarak (neredeyse tüm durumlarda) sona erecek ve çok nadiren ortaya çıkacak tamamen normal bir reflekstir.

Bununla birlikte, hayattaki her şey gibi, eğer çok sık tekrarlanırsa veya (yukarıda gösterdiğimiz) başka semptomlar eşlik ediyorsa, bir şeylerin yanlış olduğunun bir işareti olabilir. Bu durumda, zamanında tedavi edilmezse solunum koşulları ciddi (ve hatta ölümcül) olabileceğinden bir veterinere görünmek en iyisidir.

Kedim ters hapşırma nöbeti geçiriyorsa ne yapmalıyım?

Unutmayın ki kedilerde ters hapşırma hayvanın hayatını tehlikeye atmaz, bu yüzden panik yapmanıza gerek yoktur. Kedi bir tasma takıyorsa,  onu gevşetin. Atak çok uzun sürerse, ters hapşırma ile uyumsuz olan yutma refleksini provoke etmek iyi bir seçenektir.

Kedinin yutkunmasını sağlamak ve ters hapşırmayı durdurmak için burnunu tutmayı veya boğazına hafifçe masaj yapmayı deneyin.

Bazı kedileri idare etmek kolay değildir, bu yüzden hapşırmanın durmasını beklemekten başka seçeneğiniz olmaz. Tabii ki, ataklar tekrarlanıyorsa veya her zaman aynı koşullarda ortaya çıkıyorsa, o zaman veterinerin bakması gereken altta yatan bir sorun olabileceğini söylemeye gerek yok.

Kedilerde ters hapşırma tedavisi

Tahmin edebileceğiniz gibi bu vakalarda uygulanan tedavi hapşırmayı durdurmak değil, (varsa) buna neden olan patolojiyi çözmektir. Bu, yalnızca bir klinikte gerçekleştirilebilecek ve bir veteriner teşhisi gerektirecektir.

Ancak, vücudun doğal bir savunma mekanizması olduğu için kedilerde ters hapşırmayı asla tamamen engelleyemezsiniz. Tüm hayvanlar hasta olmasalar bile zaman zaman hapşırır ve öksürürler ve bu durum kedigiller ve köpekler için de geçerlidir.

Some figure

Ancak, bunu önlemek asla zararlı değildir. Evinizin mümkün olduğunca toz ve kirden arınmış olduğundan emin olun. Kimyasalları kedinizin erişemeyeceği bir yerde tutun ve kullanacağınız odadan çıkarın. Ve elbette, kedinizin düzenli sağlık kontrollerini asla atlamayın – işte o zaman sağlıklı olup olmadıklarından emin olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aprea, A. N., Giordano, A., & Bonzo, E. B. (2010). Enfermedad rinofaríngea en el gato: hallazgos endoscópicos. Veterinaria Cuyana5.
 • Bruzzone, E. R. (2006). Síndrome obstructivo en vías respiratorias superiores. REDVET. Revista Electrónica de Veterinaria7(2), 1-7.
 • Wallois, F., Macron, J. M., & Duron, B. (1995). Activities of vagal receptors in the different phases of sneeze in cats. Respiration physiology101(3), 239-255.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.